Co jste možná nevěděli

Homo novus Otakar Vávra

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 18. červenec 2014 13:28 Napsal Jan Lauš

Otakar Vávra - portrétJen pramálo lidí by při zaslechnutí jména Otakar Vávra marně tápalo ve své mysli. Tato osobnost na sebe upozornila mnoha způsoby – výraznými filmy, schopností vrcholně fungovat v několika mocenských režimech, uměním profesně vychovat persony českého filmu nebo svým úctyhodně vysokým věkem. V roce 1937, tedy na samém počátku jeho dlouhé filmařské kariéry, Vávra prohlásil: „Budu-li mít možnost i dál v českém filmu jako režisér pracovat, půjde mi především o to, abych dostal do svých filmů největší míru vkusnosti a životnosti a abych v nich snížil počet dialogů co nejvíce na prospěch filmovosti filmu. Jako režisér...

Lidé za filmem: Script girl

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 11. duben 2014 1:00 Napsal Kristýna Dušková

Jejím revírem je filmová a televizní tvorba. Její pracovní tempo je dosti náročné. Jejich protivníci jsou zapomnětliví herci a nepořádné garderobierky. Skript girls pracují ve dne i v noci. Jejich úkolem je chránit souvislost v nafilmovaných kouscích, které leckdy měřily i pět kilometrů.

Břetislav Pojar: Nestor českého animovaného filmu

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 4. duben 2014 1:00 Napsal Jan Lauš

„Snažím se dětské filmy dělat tak trochu jako ledovec. Z něho je vidět sotva jedna desetina a dalších devět je pod vodou. Ale kdo chce, ten ho vidí celý. Je to vždycky šťastná výjimka, když se moje filmy pro děti líbí i dospělým, protože snad jediný Chaplin dokázal zaujmout všemi svými filmy jak obyčejného prostého diváka, tak i festivalové publikum.“

Jak se hrály mayské hry? Pot, krev a obětování se!

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 10. březen 2014 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Počátky mayských her sahají hluboko do 6. st.př.n.l. Podle odborníků se měla první míčová hra objevit u národu Olméků, kteří sídlili u Mexického zálivu. Odtud se pak mayské hry šířily do Střední Ameriky.

Bílé vdavky královny Viktorie

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 28. únor 2014 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Svatební šaty má snad každý spojen s něžnou bílou barvou. Nebylo tomu ale odjakživa. Bílou revoluci způsobilo až rozhodnutí anglické královny Viktorie, která se rozhodla, že dá vale všem konvencím a zvyklostem. Za svého bratrance, prince Alberta se proto rozhodla provdat ve sněhově bílé róbě.

Jeden den v římském nevěstinci

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno sobota 1. únor 2014 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Tma jako v pytli, nenapodobitelné výpary lidských těl, puch, špína, ženy, víno, zpěv. To charakterizovalo nevěstince ve starověkém Římě. Nevěstince s příznačnou lucernou, která svým osvětlením vábila zbloudilé pocestné na trochu nevinného pobavení...

Jiří Sequens: Víc než jen Atentát, „hříšníci“ a major Zeman

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 17. leden 2014 0:00 Napsal Jan Lauš

Existují režiséři, jejichž jména známe, ale nejsme schopni si je spojit s jediným filmem. Pak jsou filmy, které jsme viděli nebo o nich četli či slyšeli, ale nemůžeme si vzpomenout, kdo je jejich režisérem. Poté jsou filmoví tvůrci, u nichž si dokážeme okamžitě vzpomenout na téměř všechny jejich snímky. A nakonec jsou takoví režiséři, jež jsou pro širší veřejnost známí pouze několika počiny, přičemž jejich filmografie často skrývá mnohem více. Kým je režisérská osobnost československé kinematografie Jiří Sequens?

Podnikatelský záměr, který položil základy zlínského filmu

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 25. listopad 2013 0:00 Napsal Jan Lauš

Ateliéry Bonton Zlín. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Univerzita Tomáše Bati. Velké kino Zlín. Snad jen málokdo si není vědom existence těchto kulturních a vzdělávacích fenoménů. Co mají společného? Jednoduše film. Více než století staré médium, jehož moc a účinek si uvědomil člověk nesoucí světoznámé jméno – Baťa. Toto jméno sehrálo v moderních dějinách Zlína obrovskou roli a dalo by se říct, že obuv předcházela právě oněm ateliérům, festivalu, škole, kinu a mnohému dalšímu.

Václav Krška a jeho filmy: Řeky, životopisy a další

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 14. říjen 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

Václav Krška se narodil 7. října 1900 v Písku. Pojmenován po otci ovšem ve třinácti letech částečně osiřel. Rok po smrti otce se jeho matka provdala za vlastníka mlýna nacházejícího se nedaleko obce Heřmaň. Toto místo Kršku výrazně ovlivnilo. Od dětství zbožňoval divadlo, zejména to loutkové. Jak ale dospíval, začal navštěvovat představení ochotnických divadelních spolků. Taková záliba vedla Kršku k tomu, aby v roce 1920 založil v Heřmani Kroužek divadelních ochotníků Heyduk. Prvním představením, které ochotníci sehráli, byl Loupežník Karla Čapka. Kroužek fungoval po dlouhá léta. Jedním z jeho umělecky vrcholných momentů byla inscenace Král Oidipus s Eduardem Kohoutem v hlavní roli. Její představení proběhlo v roce 1936 a tehdy byl Eduard Kohout již ostříleným hercem a stálicí hereckého ansámblu Národního divadla, tudíž pro Heřmaň to byl významný okamžik.

Zdenek Sirový: Nože a smutky, hrozby a výstřely, cesty a baroni

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 16. září 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

Již několik let se čas od času setkávám s tím, že Smuteční slavnost natočil Zdeněk Sirový nebo že Černé barony převedl na filmové plátno Zdenek Syrový. V nejhorších případech tyto filmy točil Zdeněk Syrový. Není to ale ani Zdeněk, ani Syrový, je to Zdenek Sirový. Pozornějšímu čtenáři tyto drobné nuance neuniknou, a byť nejsou přímo matoucí, netřeba si na ně zvykat. Naopak! A možná, že tento článek alespoň o píď eliminuje tendence přejmenovávat tak významnou osobnost, jakou Zdenek Sirový byl.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Co jste možná nevěděli. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free