Josef Zíma - zpěvák, herec a konferenciér

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Oblíbený zpěvák, herec a konferenciér se narodil 11. května 1932 v Praze jako syn ředitele školy. Původně měl studovat operní zpěv, místo toho ale v roce 1953 absolvoval herectví na pražské DAMU. Již za studií zpíval s lidovými soubory a zpěv studoval soukromě u K. Karenina.

Po absolutoriu byl jednu sezónu v angažmá v oblastním divadle v Benešově, další dvě v Uměleckém vojenském souboru. Tehdy si ho stále častěji „půjčovala“ vznikající televize. V únoru 1957 jej přijal Jan Werich do Divadla ABC, odkud přešel v roce 1962 do svazku Městských divadel pražských, kde působil až do roku 1992.

Ve filmu se objevoval od druhé poloviny 50. let jako zpěvák a herec (Snadný život, Štěňata). V pohádce Princezna se zlatou hvězdou se jako princ Radovan stal vůbec prvním naším zpěvákem pop-music ve velké filmové roli. I přes značnou popularitu však nadále ve filmu již jen zpíval a objevoval se v epizodních rolích.

Vedle divadla nalezl uplatnění především jako zpěvák. Vystupoval s různými orchestry, zprvu tanečními, později převážně dechovými, a uplatňoval se jako interpret a konferenciér v oblasti lidové zábavné hudby.

Velké příležitosti mu dala zejména v estrádních a písničkových pořadech také televize (např. Babiččina krabička, Sejdeme se na Vlachovce).

S chutí si zahrál i v divadelních muzikálech (Monte Christo, Kráska a zvíře). Nesmírně bohatá je jeho činnost v gramofonových nahrávacích studiích, vydal řadu CD a MC, z nichž některé mu vynesly platinové a několik zlatých ocenění.

Filmografie:

1957    He: SNADNÝ ŽIVOT / He, Zp: ŠTĚŇATA
1958    He: PÁTÉ KOLO U VOZU / Zp: CESTA ZPÁTKY
1959    He, Zp: PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU / He: SLEČNA OD VODY

1960    He: SEDMÝ KONTINENT
1964    He, Zp: LOV NA MAMUTA / Zp: MUZEUM ZÁZRAKŮ / Zp: STARCI NA CHMELU
1965    Zp: ALIBI NA VODĚ / Zp: KÁŤA A KROKODÝL
1966    He: ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ / Zp: DÁMA NA KOLEJÍCH
1967    He: ROMAIN ROLLAND – HRA O LÁSCE A SMRTI / He, Zp: TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ / Zp: HOŘÍ, MÁ PANENKO
1968    He: BYLO ČTVRT A BUDE PŮL
1970    He, Zp: PĚNIČKA A PARAPLÍČKO
2001    AHu, ATe, Zp: REBELOVÉ

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herec
Zp – zpívá
AHu – autor hudby k písním
ATe – autor textu k písním

embed video plugin powered by Union Development

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Josef Zíma - zpěvák, herec a konferenciér. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free