Ela Šárková - vynikla jako interpretka subretních rolí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ela ŠárkováNarodila se jako Eliška Lišková dne 23. září 1906 v Praze. Byla provdána za houslistu a dirigenta Lola Šárka. Během své umělecké kariéry používala zkrácené podoby křestního jména, někdy byla uváděna i jako Ella. Nejprve navštěvovala hodiny klavírní hry v hudební škole Haufové-Sedláčkové, později studovala zpěv u Nadi Kejřové, Žofie Napravilové a u italského pěvce Tino Pattiery. 

Umělecky debutovala v roce 1931 ve filmové komedii Voskovce a Wericha Pudr a benzin, režírované Jindřichem Honzlem, kde vytvořila hlavní ženskou roli, divadelní herečku a tanečnici Martu. V témže roce se také objevila na scéně kabaretu Červená sedma (1931-32). Následovala krátká pražská angažmá ve smíchovském Švandově divadle (1932-33) a v Malé operetě (1933-34). Během svého dalšího angažmá ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1934-35) často jako subreta hostovala i ve Vídni. Po návratu do Prahy hrála v divadle Rokoko (1935-36), v Novém divadle (1936-37) a ve Velké operetě.

Ve 30. letech na jevišti vynikla jako interpretka subretních rolí, většinou ve vídeňských klasických operetách. Ve Frimlově operetě Rose-Marie vytvořila dokonce postupně všechny tři ženské postavy – Indiánku Vandu, Jane i titulní roli. Často bývala partnerkou Oldřicha Nového.

Po 2. světové válce vystupovala pouze v krátkých angažmá v různých pražských divadlech (Uranie, Divadlo Ference Futuristy) a v poúnorovém období, kdy byla označena jako buržoazní typ, mohla vystupovat už jen v kabaretu nebo na estrádách (1953-57 Alhambra Praha, 1959-60 Kabaret U Fleků).

Na filmovém plátně jí největší úspěchy přinesla 30. léta. Už po premiéře svého debutu Pudr a benzin v lednu 1932 se v tomto roce zhostila hned čtyř dalších rolí – znovu si zahrála herečku v hudební frašce režiséra Václava Binovce Pepina Rejholcová, další komediální příležitost dostala v Innemannově Sňatkové kanceláři, s E. F. Burianem si zahrála a zazpívala  v Kmínkově melodramatu Zlaté ptáče, kde vytvořila hlavní ženskou roli barové tanečnice, byla také jedinou protagonistkou reklamního snímku Rajská narkosa.


V dalších letech se objevila jako tanečnice v Martenově melodramatu Diagnosa X a v Cikánově komedii Barbora řádí, zahrála si modelku v dalším melodramatu, a sice v Innemannově Hudbě srdcí, manekýnku v Binovcově komedii Polibek ve sněhu nebo bardámu ve Fričově komedii Pobočník Jeho Výsosti, v Lamačových filmech zase pokojskou v komedii Důvod k rozvodu nebo komornou paní kněžny v Lucerně.

Vedle těchto rolí byla také hereckou partnerkou starších pánů – v Innemannových komediích Sňatková kancelář jako dcera Theodora Pištěka a ve Z bláta do louže jako milenka Zvonimira Rogoze, jako manželka se objevila ve Svitákově Třetím zvonění s Karlem Jičínským a ve Wassermanově Sobotě s Karlem Dostalem.

Po 2. světové válce, kdy typ filmů, ve kterých většinou účinkovala, z kin vymizel, se počet jejích rolí zmenšil a změnil se na často i anonymní epizodky. Na začátku 80. let se ještě na plátně objevila jako někdejší herečka Nového divadla v Sísově filmu V hlavní roli Oldřich Nový a její filmografie se uzavřela  v roce 1983 epizodkou ve snímku Věry Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne.

Její vzpomínky na vlastní uměleckou dráhu vyšly v několika pokračováních na stránkách filmového čtrnáctideníku Záběr. Zemřela 31. října 1991 v Praze.

Filmografie:

1931    He: PUDR A BENZIN

1932    He: PEPINA REJHOLCOVÁ / He: RAJSKÁ NARKOSA / He: SŇATKOVÁ KANCELÁŘ / He: ZLATÉ PTÁČE

1933    He: DIAGNOSA X / He: POBOČNÍK JEHO VÝSOSTIHe: SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ

1934    He: HUDBA SRDCÍ / He: Z BLÁTA DO LOUŽE

1935    He: BARBORA ŘÁDÍ / He: POLIBEK VE SNĚHU

1937    He: DŮVOD K ROZVODUHe: JARNÍ PÍSNIČKA

1938    He: LUCERNA / He: TŘETÍ ZVONĚNÍ

1944    He: SOBOTA

1945    He: BLUDNÁ POUŤ / He: ŘEKA ČARUJE

1946    He: HOUSLE A SENHe: PANCHO SE ŽENÍ

1952    He: MLADÁ LÉTA

1955    He: NĚCO SE TU ZMĚNILO / He: Z MÉHO ŽIVOTA

1964    He: KOMEDIE S KLIKOUHe: MUZEUM ZÁZRAKŮ

1972    He: LUPIČ LEGENDA

1977    He: VŠICHNI PROTI VŠEM

1978    He: SKANDÁL V GRI-GRI BARU

1979    He: HODINÁŘOVA SVATEBNÍ CESTA KORÁLOVÝM MOŘEM

1980    He: V HLAVNÍ ROLI OLDŘICH NOVÝ

1983    He: FAUNOVO VELMI POZDNÍ ODPOLEDNE

Tučně zvýrazněné filmy jsou k dostání na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herečka 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Ela Šárková - vynikla jako interpretka subretních rolí. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free