Jiří Malásek - hudební skladatel a klavírista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jiří MalásekNarodil se 7. srpna 1927 v Brně. Po maturitě na brněnském gymnáziu (1946) studoval soukromě hru na klavír. Když se v roce 1947 v jednom živě vysílaném rozhlasovém pořadu orchestru Karla Vlacha poprvé představil jako klavírista, odborníci mu předpovídali úspěšnou budoucnost. Zpočátku byl pro něj klavír pouze koníčkem, ale láska k hudbě brzy zvítězila a amatérské pokusy v jazzově orientovaných souborech nahradilo cílevědomé studium na konzervatoři. Tehdy se také rozhodl stát profesionálním hudebníkem. Se svým přítelem Jiřím Bažantem vytvořil klavírní duo, které pak pravidelně účinkovalo na koncertech, v rozhlase i na obrazovce a bylo úspěšné i za hranicemi. 

Od roku 1956 působil jako dramaturg zábavné hudby, později jako vedoucí dramaturg hudebního vysílání Čs. televize. Začal psát hudbu nejen k reklamním šotům, ale i k filmům a divadelním hrám. Většina jeho úspěšných melodií vznikla v týmové práci s Jiřím Bažantem, někdy také s Vlastimilem Hálou. Spolu s nimi získal v Soutěži o nejlepší hudební dílo pro film za rok 1964 Zvláštní uznání za funkční využití písně ve filmu Starci na chmelu, v téže soutěži získala autorská trojice Čestné uznání za rok 1966 za hudbu k Rychmanově dalšímu muzikálu Dáma na kolejích

Z televizní tvorby připomeňme hudbu k seriálu Pan Tau nebo k inscenaci Ikarův pád. Přízeň posluchačů si získal především jako klavírista a skladatel klavírní hudby, který vytvořil svůj osobitý interpretační styl („romantický klavír“).

Kromě milovaného klavíru svůj čas věnoval povinnostem hlavního dramaturga hudebního vysílání Čs. televize a současně šéfredaktora gramofonové redakce vydavatelství Panton, působil rovněž jako odborný poradce a spolupracovník různých hudebních institucí. Jeho namáhané srdce tento nápor nevydrželo a předčasná smrt jej odvedla od úspěšné práce v pouhých 56 letech dne 27. září 1983, kdy v Praze zemřel.

Filmografie:

1959     Hu: JEZTE VÍCE SÝRŮ! / Hu: KRÁSA, VKUS A UŽITEK

1960     Hu: KRÁSNÉ A ÚČELNÉ 

1961     Hu: DAŇ Z POHODLÍ / Hu: LIDÉ A PROSTŘEDÍ / Hu: ŠTĚDRÁ ZEMĚ 

1962     Hu: JAK LIDÉ ZAJALI POHYB / Hu: NEPŘÍTEL HLUK / Hu: ZÁMEK PRO BARBORKU

1964     Hu: Starci na chmelu

1965     Hu: Hrdina má strach / Hu: 5 milionů svědků / Hu: Zločin v dívčí škole (Jak se koupe žena)

1966     Hu: Dáma na kolejích

1969     Hu: Odvážná slečna / Hu: Šest černých dívek anebo Proč zmizel Zajíc? / Hu: Utrpení mladého Boháčka

1970     Hu: Pan Tau a Claudie / Hu: Pan Tau a neděle / Hu: Pan Tau a samá voda / Hu: Pan Tau naděluje / Hu: Pan Tau přichází

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

Hu – hudba 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jiří Malásek - hudební skladatel a klavírista. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free