Karla Oličová - náhodné pozvání jí otevřelo cestu do filmových ateliérů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karla OličováNarodila se 22. října 1915 v Praze jako vnučka pražského policejního ředitele Václava Oliče (1847-1915). Svého otce, který jako důstojník padl na začátku 1. světové války, nepoznala a záhy ztratila i matku. O její výchovu se potom starala otcova sestra, manželka pěvce a profesora státní konzervatoře Louise Kadeřábka, a svou péči malé Karle po čtyři roky věnovala i paní Hana Benešová, manželka pozdějšího prezidenta republiky, se kterou se Kadeřábkovi přátelili. Po ukončení sexty na pražském francouzském gymnáziu odešla Oličová studovat zpěv na konzervatoř.

Náhodné pozvání a úspěch při hlasové a fotogenické zkoušce na Barrandově jí otevřely cestu do filmových ateliérů, kde byla posléze angažována do role komorné v melodramatu J. M. Krňanského Bezdětná. Na filmovém plátně se ale poprvé objevila v drobné úloze italské princezny Juliany de Benzonniové ve Svitákově životopisném filmu Milan Rastislav Štefánik, který měl premiéru o necelý měsíc dříve, v říjnu 1935. V následujícím roce, po roličce ošetřovatelky v dalším melodramatu, ve Fričově Uličce v ráji, už její kredit u filmařů výrazně stoupl. V Innemannově a Cámarově komedii Tvoje srdce inkognito vytvořila ústřední milenecký pár s Raoulem Schránilem.

Následovala turecká princezna Zulika v Innemannově komedii Švanda dudák podle Tylovy báchorky Strakonický dudák, Máchova milenka Lori Šonková v životopisném snímku Karel Hynek Mácha režisérky Zet Molas, schovanka aktuára Roubínka ve Vávrově adaptaci Jiráskovy novely Filosofská historie a stěžejní, třebaže rozsahem nevelká role maršálovy dcery v Haasově zpracování Čapkovy Bílé nemoci.

Její filmografii uzavírá part dcery starosty Sadílka a snoubenky koncipienta Hudce v podání Oldřicha Nového ve Svitákově adaptaci populární Štechovy divadelní komedie Třetí zvonění.


 

Slibně započatou hereckou kariéru Karly Oličové náhle předčasně ukončila těžká plicní choroba, která ji přiměla odejít z uměleckého života. Stáhla se do naprostého ústraní a po zbytek života jí potom byla útěchou náboženská víra. Vzhledem k těmto okolnostem se dokonce v roce 1940 na veřejnost dostaly neověřené zprávy o jejím úmrtí, avšak zemřela až v roce 1975 a je pohřbena na Olšanských hřbitovech. Něžný půvab a oduševnělou tvář této ryze filmové herečky portrétoval přední český fotograf František Drtikol.

Filmografie: 

1935   He: BEZDĚTNÁ / He: MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK

1936   He: ČÍM JE TO? / He: TVOJE SRDCE INKOGNITO / He: ULIČKA V RÁJI (Dobrodinec chudých psů)

1937   He: BÍLÁ NEMOCHe: FILOSOFSKÁ HISTORIEHe: KAREL HYNEK MÁCHAHe: ŠVANDA DUDÁK

1938   He: TŘETÍ ZVONĚNÍ

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herečka

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Karla Oličová - náhodné pozvání jí otevřelo cestu do filmových ateliérů. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free