Zdeňka Baldová - představitelka výřečných žen, matek a babiček

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Zdeňka BaldováNarodila se 20. února 1885 v České Třebové. Po ochotnických začátcích byla angažována v roce 1907 do Vinohradského divadla, kde se seznámila se svým manželem K. H. Hilarem. S ním odešla v roce 1922 k Národnímu divadlu, kde působila až do své smrti. Ačkoli toužila být tragédkou, hrála převážně role naivek. Postupně vyrůstala v komickou herečku, která úspěšně vytvářela maloměšťácké a lidové typy. Ve zralých letech přešla k rolím charakterním a stala se významnou představitelkou českého realistického herectví, která vytvořila dlouhou galerii výřečných žen, matek a babiček. 

Na filmovém plátně se prvně objevila už v roce 1921, kdy si po boku svých kolegů z Vinohradského divadla zahrála epizodku v Hlavatého snímku Neznámé matky. Pro zvukový film ji objevil divadelník Josef Kodíček, který ji obsadil do pro ni atypické milovnické role ve svém přepisu divadelní hry F. Langra Obrácení Ferdyše Pištory (1931). O rok později ve Slavínského veselohře Právo na hřích zahájila dlouhou řadu svých filmových matek. K jejím nejhodnotnějším hereckým výkonům té doby patřily role ve filmech M. Friče (Revizor, Lidé na kře, Eva tropí hlouposti), O. Vávry (Filosofská historie, Pacientka dr. Hegla) nebo v Cikánově komedii U nás v Kocourkově. 


Tragickou postavu, ve které potvrdila svůj dramatický talent, jí po válce nabídl režisér Alfréd Radok ve filmu Daleká cesta (1949). Vážné a dramatické postavy vytvořila tehdy i ve filmech Nezbedný bakalář, Mrtvý mezi živými, Znamení kotvy, Frona, Roztržka či Advent. Její největší postavou z první poloviny 50. let byla ale miloučká paní Hlubinová v Krškově adaptaci divadelní hry Fráni Šrámka Měsíc nad řekou. Zcela odlišného druhu byla milostpaní v druhém Krškově filmu podle stejnojmenného Šrámkova románu Stříbrný vítr a obdobnou postavu ztělesnila ještě v titulní roli Krejčíkova snímku podle divadelní hry Gabriely Zapolské Morálka paní Dulské. Tehdy již vážně nemocná natáčela tento film téměř současně s komedií Bořivoje Zemana Páté kolo u vozu, kde vytvořila naopak roli laskavé babičky, jejíž životní moudrost zabrání rozpadu manželství a rodiny. Oba filmy uzavírají filmografii herečky s osobitým humorem, která v českém divadle představovala vzácný typ ženského komika. Mimo film a divadelní jeviště je za významnou považována i její práce v rozhlase. 

V roce 1953 byla jmenována zasloužilou umělkyní, o dva roky později, při příležitosti 70. narozenin, národní umělkyní. Zemřela 26. září 1958 v Praze.

Filmografie: 

1921    He: NEZNÁMÉ MATKY  (Mračna, jež halí štěstí)

1931    He: OBRÁCENÍ FERDYŠE PIŠTORY

1932    He: PRÁVO NA HŘÍCH / He: SŇATKOVÁ KANCELÁŘ

1933    He: REVIZOR

1934    He: ANITA V RÁJI / He: NA SVATÉM KOPEČKU / He: POSLEDNÍ MUŽHe: U NÁS V KOCOURKOVĚ

1936    He: TŘI MUŽI VE SNĚHU / He: ULIČNICE

1937    He: FILOSOFSKÁ HISTORIEHe: HARMONIKA / He: JARČIN PROFESOR / He: KLATOVŠTÍ DRAGOUNI / He: LIDÉ NA KŘE / He: MRAVNOST NADE VŠE

1938    He: DĚTI NA ZAKÁZKUHe: IDEÁL SEPTIMYHe: JARKA A VĚRA / He: ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA

1939    He: EVA TROPÍ HLOUPOSTI / He: JINÝ VZDUCH / He: KDYBYCH BYL TÁTOU /He: VENOUŠEK A STÁZIČKA / He: ŽABEC 

1940    He: ARTUR A LEONTÝNA / He: PACIENTKA DR. HEGLAHe: PÍSEŇ LÁSKY / He: PŘÍTELKYNĚ PANA MINISTRAHe: SMĚRY ŽIVOTA

1941    He: GABRIELA / He: ROZTOMILÝ ČLOVĚKHe: TETIČKA

1942    He: HOST DO DOMU / He: MUŽI NESTÁRNOUHe: RYBA NA SUCHUHe: VALENTIN DOBROTIVÝ

1943    He: BLÁHOVÝ SEN / He: NEVIDĚLI JSTE BOBÍKA?

1945    He: ROZINA SEBRANEC

1946    He: MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI / He: NEZBEDNÝ BAKALÁŘ

1947    He: KŘIŽOVATKA / He: PAROHY / He: ZNAMENÍ KOTVY

1949    He: DALEKÁ CESTA / He: REVOLUČNÍ ROK 1848

1952    He: HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ / He: USMĚVAVÁ ZEM

1953    He: EXPRES Z NORIMBERKA / He: MĚSÍC NAD ŘEKOU

1954    He: FRONA / He: STŘÍBRNÝ VÍTR

1955    He: NECHTE TO NA MNĚ

1956    He: ADVENTHe: HONZÍKOVA CESTAHe: LABAKANHe: NEZLOB, KRISTINO / He: ROZTRŽKA / He: VÁHAVÝ STŘELEC / He: ZAOSTŘIT PROSÍM!

1958    He: MORÁLKA PANÍ DULSKÉHe: OLDŘICH NOVÝ / He: PÁTÉ KOLO U VOZU

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herečka 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zdeňka Baldová - představitelka výřečných žen, matek a babiček. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free