Petr Kostka - herec se širokým žánrovým rozpětím

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Petr KostkaNarodil se 11. června 1938 v Říčanech u Prahy v rodině s dlouholetou divadelní tradicí. Ačkoliv herci byli oba rodiče i prarodiče, sám zprvu projevoval zájem především o matematiku a exaktní vědy. Odmaturoval na Vyšší hospodářské škole v Plzni (1957) a teprve potom se rozhodl pro hereckou dráhu.

Už během studií na pražské DAMU, která však nedokončil, začal hostovat na scéně Městských divadlech pražských. Po třech letech, v roce 1960, využil nabídky Oty Ornesta a nastoupil zde do svého prvního angažmá, ve kterém s výjimkou vojenské prezenční služby v letech 1961-62 hrál až do roku 1974, kdy přešel do činoherního souboru Národního divadla. 

Během angažmá v MDP měl příležitost vyzkoušet si široké žánrové rozpětí především v úlohách mladých mužů, které díky svému přitažlivému, mladistvě mužnému vzhledu mohl po řadu let ztělesňovat.

Na scénu Národního divadla nastoupil už jako vyhraněný herec s kultivovaným hereckým výrazem a působil zde až do roku 1994, kdy pro umělecké neshody s vedením divadlo opustil a v následujících letech se stal výraznou osobností Divadla na Vinohradech, které je jeho současnou domovskou scénou.

Pro film jej objevil režisér Jiří Krejčík, který mu ještě za studií svěřil roli chuligána, automechanika Vildy, ve svém psychologickém dramatu Probuzení z roku 1959. Ten si jej také o rok později opět vybral jako představitele studenta Honzy Horáka v dramatu z období heydrichiády Vyšší princip.


Významné herecké příležitosti mu přinesla 60. léta, kdy ve filmu začal hrát převážně hlavní role (Zámek pro Barborku, Zelené obzory). A podobně jako na divadle, začal i ve filmu vytvářet role širokého žánrového rozpětí, vedle postav současníků (Bubny, První den mého syna, Zločin v dívčí škole) se objevil v historickém kostýmu (Spanilá jízda, Bláznova kronika), významné úlohy vytvořil v biografických filmech Tajemství velikého vypravěče, Paleta lásky, Romaneto nebo Živá voda. Svůj talent uplatňoval i v komediích (Což takhle dát si špenát, Zítra vstanu a opařím se čajem, Pátek není svátek, V podstatě jsme normální, Fešák Hubert) nebo ve filmech pro dětského diváka (Robinsonka, Tajemství Ocelového města, Dva lidi v zoo, Nesmrtelná teta).

Jeho charakteristicky zabarvený hlas využívá rozhlas a pravidelně i dabing. Daleko větší uplatnění než ve filmu ale nalézá na televizní obrazovce. Z desítek her a inscenací si připomeňme např. tituly Šťastný Jim, Podivín, Poslední odstřel, Jeroným Pražský, Zahrada dětí, Dekameron, Dům na konci města, Malostranské povídky, Šplhající profesor.

Často se objevoval v populárních seriálech z doby dřívější (např. Inženýrská odysea, Sanitka, Synové a dcery Jakuba skláře), ale i současné (např. Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí), zahrál si rovněž v dlouhé řadě televizních pohádek.


Věnuje se také zájezdové divadelní činnosti a pracuje jako pedagog. Jeho ženou je herečka Carmen Mayerová a herečkou je i jedna z jeho dcer Tereza Kostková (narozena 1976).

Probuzení

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 7. října 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

 

Filmografie (výběr):

1959 He: DŮM NA OŘECHOVCE / He: PROBUZENÍ

1960 He: NENÁVIST / He: VYŠŠÍ PRINCIPHe: ŽALOBNÍCI

1961 He: FLORIÁNHe: KRÁLÍCI VE VYSOKÉ TRÁVĚ / He: LÉK / He: POUTA

1962 He: ZÁMEK PRO BARBORKUHe: ZELENÉ OBZORY

1963 He: SPANILÁ JÍZDA

1964 He: BLÁZNOVA KRONIKAHe: BUBNY / He: PRVNÍ DEN MÉHO SYNA

1965 He: ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE  (povídka SMRT NA JEHLE)

1968 He: MARATÓN / Ko: K VRCHOLU TIRIČ MIRU

1970 He: NÁVŠTĚVY

1971 He: SVATBA BEZ PRSTÝNKU / He: TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE

1973 He: ZLÁ NOC

1974 He: ROBINSONKA

1976 He: PALETA LÁSKY / He: SMRT MOUCHY

1977 He: COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT / He: JAK VYTRHNOUT VELRYBĚ STOLIČKU / He: MALÉR / He: ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM

1978 He: STŘEPY PRO EVU / He: TAJEMSTVÍ OCELOVÉHO MĚSTA

1979 He: PÁTEK NENÍ SVÁTEK

1980 He: ROMANETO / He: ŽIVÁ VODA

1981 He: V PODSTATĚ JSME NORMÁLNÍ

1983 He: JÁRA CIMRMAN, LEŽÍCÍ, SPÍCÍ / He: LEVÉ KŘÍDLO / He: ZÁCHVĚV STRACHU / He: ZÁMEK NEKONEČNO

1984 He: FEŠÁK HUBERT

1987Ko: ŠPANĚLSKÁ SLAVNOST ANEB FIESTA / Ko: VTEŘINY DO SMRTI

1988 Ko: OSTROV MALÉHO DRAKA

1989 He: DVA LIDI V ZOO / He: EVROPA TANČILA VALČÍK

1993 He: NESMRTELNÁ TETA

2010 He: RODINKA

2011 He: TA TŘETÍ

2012 He: ŠKOLNÍ VÝLET

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herec
Ko – komentář čte 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Petr Kostka - herec se širokým žánrovým rozpětím. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free