Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence

Kategorie: Premiéry na Blu-ray a DVD
Vytvořeno sobota 13. prosinec 2014 13:27 Napsal MKZ

Na kometěNa pulty obchodů vstupují ve středu dvě dlouho očekávaná DVD s filmy světově uznávaného režiséra Karla Zemana - Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Na novém vydání filmů se podílí i režisérova dcera Ludmila, která na kreslené české pohádce se svým otcem před lety spolupracovala. Příběh o Honzíkovi a jeho hledání štěstí okouzlil diváky nejen jedinečným výtvarným zpracováním, ale i hudbou Karla Svobody s ústřední písní v podání Heleny Vondráčkové. Kombinovaný snímek Na kometě s Magdou Vašáryovou a Emilem Horváthemml. v hlavních rolích byl zase poslední režisérovou výpravou do dobrodružného světa Julese Vernea a dodnes fascinuje diváky nejen jedinečnými filmovými triky, ale i stále aktuálním tématem. Filmy vycházejí jako v pořadí již šestý a sedmý titul edice Filmový klub Karla Zemana, distributorem je společnost Bontonfilm.

Napůl hraný a napůl kreslený snímek Na kometě z roku 1970 byl po filmech Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď další a již poslední režisérovou výpravou do světa fantazie Julese Vernea. Ve filmu, inspirovaném stejnojmenným románem a jeho ilustracemi, se objevila řada významných hereckých osobností jako Magda Vášáryová, Emil Horváth ml., František Filipovský, Vladimír Menšík nebo Jiřina Jirásková.

„Byla jsem okouzlena pohádkovým světem Karla Zemana, pokud jsem právě nemusela viset ve čtyř metrové výšce prohnuta v pase,“ vzpomíná s úsměvem na natáčení s Karlem Zemanem Magda Vašáryová. 

Pokladem české kinematografie je i poslední Zemanův kreslený film z roku 1980. Námět a scénář Pohádky o Honzíkovi a Mařence napsal režisér na motivy českých národních pohádek. 

„Pohádky jsou tím nejkrásnějším, co svět pro děti stvořil. Můj otec Karel Zeman to dobře věděl, a proto se ke konci své tvůrčí práce rozhodl natočit pro děti originální českou pohádku o Honzíkovi a Mařence. Na pohádce jsem s ním výtvarně spolupracovala a dobře si vzpomínám, že tvořil tento snímek s tím, aby do něj vložil všechno to nejlepší, co pohádky celého světa mají: moudrost, fantazii, lásku, smysl pro rozpoznání spravedlnosti od bezpráví a hlavně humor. Byla jsem proto velmi šťastná, když jsem po mnoha letech měla opět příležitost pracovat na digitálním přepisu této krásné pohádky pro nové vydání na DVD, aby znovu zazářila a pobavila další generaci dětí a rodičů,“ říká Ludmila Zemanová, rovněž celosvětově respektovaná výtvarnice a režisérka.

Řada dnes již dospělých diváků má navíc film spojený s hudbou Karla Svobody a ústřední písní Zpívám své zpívání v podání Heleny Vondráčkové.

 

Ukázku z filmu Na kometě (1970)

Ukázku z filmu Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Oba filmy vycházejí jako v pořadí již šestý a sedmý titul Filmového Klubu Karla Zemana. Ten je dlouhodobou edicí, v jejímž rámci Muzeum Karla Zemana postupně vydává kompletní filmografii Karla Zemana v digitalizované podobě, zpracovanou s použitím původních filmových materiálů. Prvními třemi tituly, které v edici vyšly, jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil, na sklonku roku 2013 následovaly snímky Ukradená vzducholoď a Čarodějův učeň. Nyní sbírku muzeum rozšiřuje o další dva dlouho očekávané filmy a plní tak své předsevzetí o zachování odkazu Karla Zemana, génia českého a světového filmu.

Všechny filmy jsou opatřeny anglickými titulky a bohatými bonusy, ve kterých nechybí krátké dokumentární filmy speciálně připravené Muzeem Karla Zemana, archivní dobové materiály a rozhovory s tvůrci i hudebně vizuální bonus virtuální prohlídky muzea s hudbou Clarinet Factory.

Adventní a vánoční program v Muzeu Karla Zemana

vánoční triková scéna – výtvarné dílny – filmové projekce – workshopy animace

Během adventních víkendů a vánočních svátků čekají na návštěvníky muzea speciální programy. Prostory Saského dvora obohatila vánoční triková scéna, inspirovaná Zemanovým filmem Čarodějův učeň. Návštěvníci i kolemjdoucí se v ní mohou vyfotit a získat tak originální vánoční či novoroční přání, které mohou poslat svým blízkým.

Vánoční přáníčko si mohou zájemci vyrobit také v rámci výtvarných dílen, kde se dále zdobí perníčky ve tvaru dinosaurů, ponorek a vzducholodí a vyrábějí stylové ozdoby na stromeček ze skutečných filmových pásů. „Inspirovali jsme se ozdobami z doby secese a první republiky, přičemž jsme vycházeli z materiálu, který nám je nejbližší – z filmových pásů. Už jen setkání se skutečným 35mm filmem může být v dnešní době moderních technologií pro děti zážitkem,“ říká Anna Bačíková, která v muzeu vede kreativní dílny a stojí i za nápadem využít staré vyřazené filmy. V rámci výtvarných dílen se dále budou vyrábět vánoční vzducholodě inspirované filmem Ukradená vzducholoď, proužkovat kostýmy jako z Vynálezu zkázy, barvit trilobiti a vyrábět dokreslovačky s dinosaury nebo šít loutky jako ze Zemanova snímku Vánoční sen.

„Krátký a nepříliš známý Zemanův film Vánoční sen budeme o svátcích také promítat v našem přidruženém kinosále a to jak k filmovým projekcím, tak i samostatně pro všechny návštěvníky,“ dodává Bačíková.

Chybět nebudou ani populární workshopy animace, v rámci kterých si mohou děti i dospělí pod vedením profesionálních animátorů ze sdružení Ultrafun natočit krátký film za použití jedné z tradičních metod animace. Nově jim je k dispozici zasněžená zimní scenérie.

Kompletní adventní a vánoční program společně s fotografiemi naleznete na našich webových stránkách v sekci Vánoce. 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free