Všiváci a Kastelánka

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 12. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Situace v české kinematografii se rozhodně nedá označit slovy stabilní, jistá a bohužel už ani úspěšná. Podaří se to změnit následujícím dvěma projektům, které reprezentují české filmaře a zahraniční zakázky?

Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý se stanou Všiváky

Zahraniční mise české armády se na plátně ještě neobjevily, což by měl změnit připravovaný český snímek Všiváci, který podpořilo dokonce i Ministerstvo obrany Alexandra Vondry. Debutující scenárista a režisér Roman Kašparovský vytvořil zajímavé ústřední charaktery, které spojuje rodinné pouto a bezvýchodná životní situace.

Děj snímku tvůrci popisují takto: Miki (Jiří Langmajer) je špičkový neurochirurg utápějící se v bludném kruhu milostných dobrodružství, avantýr a alkoholu. Jeho horkokrevný bratr Ricky (Ondřej Vetchý) je veteránem z české mise v Afghánistánu. Ten prohrává svůj boj s dluhy a i z nich plynoucí složitou situací své rodiny, která pro něj představuje velký závazek. Pečuje totiž sám o dvě dcery – o malou Maty (Rebeka) a dospívající Rózu (Tereza Voříšková). S výchovou mu pomáhá pouze jeho matka v podání Ivy Janžurové.

S osudy bratrů se také prolínají příběhy dalších důležitých postav děje, Rickyho spolubojovníka z Afghánistánu Oldy (Ondřej Malý, tedy nedávný objev z kritiky ceněných Pout) a dvou kamarádů Vency a Emana (Jiří Mádl, Kryštof Hádek), které Ricky a Olda chtějí využít ve svých plánech na získání peněz.

Natáčení probíhalo v Havlíčkově Brodě a Praze a v jeho průběhu filmaři přímo na ulici zapálili novinový stánek, nechali viset Kryštofa Hádka za jednu ruku ze střechy čtyřpatrového domu v Karlíně, přepadli banku, nabarvili králíka na modro a Ondřeji Vetchému umožnili létat vzduchem.

Výkon herců režisér Roman Kašparovský popsal slovy: „Všechny kaskadérské akce před kamerou byly na bedrech herců, ukázali nejen vynikající herecké výkony, ale i odvahu. Nejenže padali z velkých výšek, ale občas jsme je i vyhazovali pro změnu zase vzhůru k nebi. Kaskadéři nám dávali zkušené rady, abychom to všichni ve zdraví přežili. Jejich fyzických služeb jsme využili nakonec jen v těch scénách, kde šlo opravdu o život. Ty jsme hercům museli zakázat.“

Uvidíme, zda se vynaložená námaha vyplatila, a to již v lednu 2013.

Ryšavá liška Zikmund ožívá v německé výpravné sérii natáčené u nás

Němečtí diváci už dvakrát sledovali na televizních obrazovkách film o Kastelánce, která vzniká podle románové předlohy Iny Lorentz. Mimochodem v Německu je televizní tvorba mnohem lépe financovaná a podstatně úspěšnější než filmová produkce. Třetí pokračování Kastelánky se podařilo českým filmařům dostat do Barrandovských ateliérů a na některé české hrady a zámky. Filmaři tak využívali hrady Točník a Křivoklát.

Marie (Alexandra Neldel) žije na vlastním hradě konečně bezstarostným a šťastným životem se svým mužem Michelem a malou dcerkou Trudi. Michel se musí vydat po boku krále Zikmunda na válečné tažení proti husitům. Když Marie krátce poté dostane zprávu, že její muž padl v boji, nechce tomu uvěřit. Pouto jejich vzájemné lásky je tak silné, že Marie cítí, že je její muž stále ještě naživu. V touze zachránit svou rodinu se Marie vydá do nepřátelské země po stopách Zikmundových vojsk, aby po Michelovi pátrala. Začíná souboj s časem a zároveň boj proti všemocnému nepříteli, který se všemi prostředky snaží její plány zhatit a samotnou Marii zničit.

Ačkoli se jedná o romantický příběh zasazený do historických kulis, kde jde o atraktivní motiv prodejné lásky ve středověku, o dramatické momenty nebude nouze. Inkognito jsem se dostal na natáčení vypjaté scény, kde bylo aplikováno právo útrpné, a to tak dokonale, že sympatický režisér série Hansjörg Thurn šokovaně nadskočil, ale nedostal jsem povolení sdělit o jakou scénu se jedná.

V hlavní roli oddaně milující Marie se objevuje populární německá herečka Alexandra Neldel, kterou diváci znají z odpoledního seriálu pro mládež Berlín, Berlín, a krále Zikmunda ztvárňuje německý herec s ostře řezanými rysy Götz Otto, který je paradoxně mnohem zrzavější ve skutečnosti než ve filmu, ale to je spíš kosmetický detail. Do epizodních rolí se ovšem počítá i s obsazením českých herců.

Film vzniká v koprodukci společností z Německa, Rakouska a České republiky a pokud máte satelit, tak jste možná již předchozí části viděli. Mimochodem v Německu je tato série opravdová událost, protože Kastelánka patří ke stěžejním projektům televizní tvorby posledních let a v premiéře si ji nenechalo ujít neskutečných 9,3 milionů diváků!

FOTO: Bontonfilm, tocnik-zebrak.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Všiváci a Kastelánka. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free