Úžasní predátoři rostlinné říše

1
Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 2. červenec 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Kdo z vás si myslí, že botanici mají nudnou práci a že ve světě rostlin se neděje nic úžasného, je na omylu! Právě rostliny nás umí svým chováním pořádně překvapit. Zdaleka nejsou němé a nehybné. Mnohé umí pohotově reagovat na své okolí, bránit se, spolupracovat se zvířaty a také požírat svou kořist.

Boj o přežití nepatří jenom do zvířecí říše. I rostliny se musí umět o sebe postarat. Dokážou pomáhat, ale i podvádět, krást a dokonce zabíjet. Jsou nesmírně vynalézavé a všechno mají dobře spočítané. A pokud jde o rozmnožování, neštítí se používat ani různé převleky. Například takový tořič včelonosný vypadá přesně jako vosí samička. Dokonce i jeho štětinky jsou na pohmat k nerozeznání a vylučuje pach, který napodobuje feromony včelích a vosích samiček. Jakmile se do blízkosti květu dostane sameček, je blahem bez sebe a v domnění, že našel dokonalou partnerku, přiletí blíž. Od rostliny dostane mnohem víc, než čekal. Na hlavě si odnáší celý pylový váček a pak už jen nevědomky roznáší pyl z místa na místo. Vůně tořiče včelonosného samečky zblbne natolik, že jeho květům dávají často přednost před skutečnými samičkami.

Vosí sameček dopadl ještě dobře, hůř je na tom blecha buchanka, která narazila na bublinatku bledožlutou. Jelikož žije na vodě, nemá tolik živin. Potřebuje něco zakousnout. Hladové vodní blechy jsou dokonalou obětí. V domnění, že si na bublinatce pochutnají, přiblíží se k rostlině. Pak už stačí jen jediný dotek, který podráždí chloupky okolo pasti, a blechu rostlina vsaje jako vysavač.

Ale nejsou to jen vraždící rostliny, které nás mohou fascinovat. Na východním pobřeží Mexika rostou akácie, které mají ostré trny. Je to způsob, jakým se chrání před hladovými zvířaty. Ale ani tyto ostny je neochrání před rozběsněným hmyzem. Proto se přátelí s mravenci. Žijí tu jako strážci hradu. Když se blíží nebezpečí, napadený strom volá o pomoc. Do vzduchu uvolní chemické sloučeniny, které mravence přivolají. Taková sarančata, která zbožňují listy akácie, díky mravencům nemají šanci. Jsou malí, ale umí pořádně pokousat. Akácie mravencům za ochranu poskytuje prvotřídní bydlení. Mají tu i minibar, ze kterého mohou pít sladké mízy.

Tohle byl jen zlomek toho, co budete moci zhlédnout v dokumentu Podivuhodný svět rostlin od společnosti Filmexport Home Video, který je od 30. března 2011 k na pultech obchodů. Ať už jste milovníky flóry nebo vás jen zajímá, jaké geniální převleky, fígle, podvody a pasti jsou schopné rostliny využívat, určitě si DVD pořiďte, jistě vás nezklame.

{youtube}cDKwLS27dUg{/youtube}

FOTO: archiv FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Úžasní predátoři rostlinné říše. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free