Casablanca slaví 70 let!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 16. listopad 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Na film Casablanca se můžeme dívat už 70 let! Toto romantické drama, které proslavilo Ingrid Bergman a Humpreyho Bogarta, mělo premiéru 16. listopadu 1942. Pojďme si na tuto klasiku zavzpomínat.

Vše začalo v Paříži…

Ten příběh známě všichni. Američan Rick Blaine vede noční podnik Rick’s Café. Chodí tam všichni, kteří mají pár dolarů navíc na hazard nebo emigranti, kteří si chtějí sehnat víza k vycestování. Doba je zlá. Francie je poražena v druhé světové válce a lidé utíkají do francouzského přístavu Casablancy v Maroku. Jednou do Rickova podniku zavítá i československý odbojář Victor László. A nepřijde sám, ale i se svou ženou Ilsou. V té Rick pozná svou bývalou milenku. Poznali se v Paříži, kde spolu prožili vášnivý vztah.

Rick má svému soku v lásce pomoct sehnat víza a nechat tak podruhé odejít svou životní lásku. Ilsa se ale Rickovi přizná, že ho stále miluje. Naplánují spolu proto útěk. Nebude to ale tak jednoduché…

Láska nejen na place?

Ingrid Bergman a Humphrey Begard se pravidelně objevují v žebříčcích nejromantičtějších párů ve filmech. Aby ne – na plátně to mezi nimi opravdu jiskří a funguje mezi nimi i ona „chemie přitažlivosti“, která je zaklínadlem snad všech romantických filmů.

Ve skutečnosti byl ale jejich vztah čistě profesionální. Na plátně si sice vyznávali velkou lásku, ale mimo natáčení se spolu moc nebavili. Ani nemohli. Bogartova manželka ho často obviňovala, že má s Bergmanovou poměr. Není divu, že Bogart často chodil na plac naštvaný, a tak na vztah s Bergmanovou neměl ani pomyšlení.

Potvrzený úspěch

Casablanca byla už třetím filmem 40. let, který se tematicky dotýkal nacismu. Chaplin svého Diktátora pojal komicky, Neviditelný agent byl zase sci-fi hororem. Casablanca zvolila zcela jiný přístup a udělala dobře. Romantické drama, které ukazovalo nelehký osud válečných uprchlíků, uspělo.

Velký úspěch film zaznamenal u kritiky. Filmoví kritici chválili herecký výkon hvězd Bogarta a Bergmanové. Ocenili jejich jiskření, režii Michaela Curtize, emocionální sílu tématu a dobrý scénář. Casablanca dokonce proměnila tři nominace na Oscara z osmi - za film, režii a scénář. Hlavní herecké hvězdy překvapivě oceněny nebyly.

Producenti mohli být spokojeni i s kasovním úspěchem. Film za milion dolarů vydělal desetkrát tolik!

Propagandistický film?

Casablanca byla propagandistickým filmem proti nacistickému Německu jako mnoho dalších té doby. Všimnout si toho můžeme hned v několika narážkách či scénách. Nezapomenutelná je ta, kdy Němci zpívají německou hymnu a jsou přerušeni barovými hosty, kteří s Lászlem zpívají Marseillaisu.

Nenápadnou narážkou je i scéna, kdy policista Renault vyhodí do koše láhev minerální vody Vichy. To proto, že Vichy bylo hlavním sídlem režimu maršála a také kolaboranta Pétaina.

{youtube}7vThuwa5RZU{/youtube}

Výška jako překážka

Jednou z věcí, která by mohla narušit herecký soulad a lásku Bogarta a Bergmanové, byla jejich rozdílná výška. Bergmanová byla o něco vyšší a režisér samozřejmě požadoval opak. Uchýlil se proto k obvyklým trikům – Bogart ve scénách s Bergmanovou stojí na krabicích nebo sedí na polštáři. Bogart také často oblékal klobouk, což se ale nelíbilo hlavnímu producentovi filmu, a tak jej musel sundat. Vypadal prý jako gangster, což se do scénáře příliš nehodilo.

Ingrid Bergmanová zase projevila jednu z rozmařilostí herečky. Považovala svou levou tvář za hezčí než tu pravou, a proto ji můžeme na plátně častěji vidět především z této strany.

Vypůjčené citáty

Asi nejznámější a také nejromantičtější zůstává Rickova nezapomenutelná věta: „Nám Zůstane Paříž.“ Ale jsou tu i jiné klasické citáty. „Ze všech putyk ve všech městech, co jich na světe je, si vybere tu mou.“ Tuto větu Rick pronáší, když jeho Ilsa vstoupí do baru a říká pianistovi: „Zahraj, mi tu moji, Same.“ Mnohé filmy si tyto hlášky vypůjčily a upravily k obrazu svému. A tak můžeme sledovat, kterak hlavní postava ve filmu Šílenci na prknech, Rick pronáší ty stejné věty jako Rick v Casablance. Až na to, že jde o bar na Aljašce, Rick je lyžařský instruktor a jeho milá si svou oblíbenou píseň přehrává na jukeboxu...

Zdroj: wikipedia.cz, csfd.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Casablanca slaví 70 let!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free