Filmové začátky plachého milovníka Svatopluka Beneše

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 27. březen 2013 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Na hereckou konzervatoř se Svatopluk Beneš hlásil již v patnácti místo obvyklých osmnácti let. Přednesl Francka z Maryši s veškerým furiantstvím svého mládí a zkoušky udělal. Čekaly ho skvělá čtyři léta strávená na herecké konzervatoři, kde se naučil, jaké je to být hercem. Jaké byly jeho filmové začátky?

Dvě věty ve filmu Hudba srdcí

Do Barrandovských ateliérů, které byly v provozu jeden rok a ještě zářily novotou, Beneš vstoupil v roce 1934. Bylo mu pouhých 16 let, kdy poprvé viděl kameru a záři reflektorů, které z něj později udělaly hvězdu stříbrného plátna. Epizodní roličku získal přes Filmovou unii, do jejíž filmové sekce se mohli přihlásit i studenti. Hudbu srdcí natáčel s režisérem Svatoplukem Innemannem a v hlavní roli se představila talentovaná houslistka Bedřiška Seidlová. Beneš později ve své knize vzpomínal na svou nervozitu: „Před každým filmařem, který kolem mě prošel, jsem stál div ne v pozoru.“ Beneš byl od začátku disciplinovaným hercem. Kam ho postavili, tam zůstal a udělal přesně to, co chtěl režisér. Ve filmu řekl sice jen dvě věty, ale dojem z filmového studia ho zcela pohltil…

Neposlušný student ve filmu Studentská máma

Pokud Beneš tvrdil, že se jeho rolička v Hudbě srdcí nemůže počítat jako jeho filmový debut, o snímku Studentská máma už to říct nemohl. Do filmu si ho vybral samotný režisér Slavínský, který si ho telegramem pozval na konkurz. „Dostal jsem tlustý svazek scénáře, po němž jsem vždy trochu závistivě šilhal, když ho nesl někdo jiný,“ vzpomíná ve své knize Beneš. A při čtení ustrnul, když se dozvěděl, jak velkou roli má dostat.

Režisér Slavínský byl velmi populární díky jeho veselohrám a jeho odhadu, čemu se lidé budou smát a co je bude dojímat k slzám. Z Antonie Nedošinské vytvořil prototyp dobrosrdečné mámy, z Věry Ferbasové zase typ roztomilé a veselé uličnice, ke které si štěstí vždy najde cestu.

Slavínský ho ještě ten den přijal ve své vile. Začali zkoušet a Beneš bral jeho rady velmi vážně. „Uhranul mě jako kobra. Svíjel jsem se přesně podle jeho představ a Slavínský byl z mého výkonu u vytržení. Mládenče, z vás bude jednou herec, volal nadšeně,“ říkal o konkurzu Beneš. Roli studenta – propadlíka, který myslel jen na své děvče a své bytné sliboval zlepšení, Beneš opravdu dostal.

Určitě si tak vzpomínáte na Benešovo hysterické vzlykání, když slibuje, že se bude učit. „Já to dokážu, slibuju, slibuju…,“ lkal přesvědčivě. A dokázal nejen to. Jeho filmová kariéra se po Studentské mámě, kde si zahrál po boku takových hvězd jako Nedošinská, Pištěk nebo Ferbasová, slibně rozjela. Následoval Velbloud uchem jehly, Studujeme za školou a konečně i Ohnivé léto, kde ztvárnil jednu z hlavních rolí, studenta Šimona.

FOTO: archiv FEX

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové začátky plachého milovníka Svatopluka Beneše. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free