Mladí čeští pistolníci

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno úterý 9. duben 2013 1:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Akční a dobrodružné filmy dlouho nesměly do znárodněné domácí kinematografie, protože to byl žánr, který provozovaly kinematografie západní provenience. Blýskat na lepší časy se začalo až v úplném konci temných padesátých let. A tak když byl 27. března 1959 prvně promítán film s lákavým názvem Smrt v sedle, brali především mladí diváci kina útokem. Nijak jim nevadilo, že tvůrci nevytvořili prvoplánově napínavý film čerpající motivy a situace z žánru, kterému se říkalo kovbojka, později western, ale výchovnou moralitu, která měla před následky falešného dobrodružství varovat a nezdravý romantismus pranýřovat. Pochopitelně, že to byla nezbytná podmínka, aby mohl film vůbec vzniknout.

Naštěstí část filmu, která tvoří onu výstrahu, dokázal debutující režisér Jindřich Polák natočit jako opravdový kriminální příběh, takže diváci se v kinech nijak nenudili. Zvláště, když do filmu je umně přimícháno něco málo potřebného humoru. Úsměv budí, až do okamžiku, kdy dojde ke skutečnému zločinu, romantické představy mladého hrdiny snícího o divokém Západě. Komickou složku filmu posílila i postava trenéra Aloise Mikoty, kterého hraje Jiří Sovák.

Tak se nedivme, že někteří činitelé bdící nad ideologickou čistotou domácí filmové produkce se rozčilovali, neboť záslužná myšlenka byla podle nich příliš hluboko ukryta pod dobrodružným obrazem a oslabila na požadované názornosti. Nicméně film zakázán nebyl, jako se to stalo některým jiným, taktéž kritizovaným na banskobystrické bilanční přehlídce.

Kolik mladých diváků pak snilo o tom, že také oni nastoupí jako učni v některém státním hřebčíně – po vzoru hrdiny Tomáše představovaného Rudolfem Jelínkem. Zvláště když už při odchodu z kina si pískali do kroku ústřední písničku, kterou složil skladatel Evžen Ilín a autor textu Zdeněk Borovec ji romanticky nazval Seno a stáj.

Jestliže jim měl film zošklivit literární produkci, které se u nás říkalo „rodokapsy“, naopak po shlédnutí filmu začali usilovně pátrat v rodičovských knihovnách a na půdách, zda tam někde nenajdou odložené sešity s nevhodnou četbou.

Zajímavé je sledovat – a umožní to nahlédnout do dobových reálií, kterak je prezentováno společenské zlo. Představují ho muži až příliš spjatí s dřívější dobou: bývalý bookmaker či postarší žokej, jehož křestní jméno Fritz napovídá, co od jeho nositele můžeme čekat.

{youtube}w9YGLBENRYg{/youtube}

Film Smrt v sedle si získal příznivce nejen doma, ale „osedlal si“ nadšené diváky i v dalších zemích „divokého Východu“, kde rovněž bylo v kinech vyprahlo po dobrodružném žánru. Ostatně kritik Literárních novin František Vrba velmi vtipně a výstižně nazval svou recenzi: Trefa z nízko zavěšených koltů.

FOTO: Filmexport

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Mladí čeští pistolníci. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free