Pátrání po japonských superponorkách

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 12. červenec 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Tým vědců dostal do ruky jedinečný šestnáctimilimetrový film, který obsahuje záznam z roku 1946, a je na něm vidět potopení ponorky, která byla součástí obří japonské flotily, americkým námořnictvem. Mělo k němu dojít nedaleko havajských ostrovů, avšak nikdo doposud nevěděl kde přesně. V šestačtyřicátém roce neexistovaly satelitní systémy k určování polohy a armádě bylo úplně jedno, kde je potopí. Tento film pomohl lokalizovat místo, kde k události došlo, a k ostrovu Oahu se rozjel pátrací tým.

Terry Kerby se svou posádkou našel již v roce 2005 jednu z těchto úžasných letadlových ponorek – I-401 třídy „Sen-Toku“, která byla součástí této obrovské flotily, jež měla zaútočit na velká americká města. I-401 byla ve své době skutečně revoluční. Dokázala by jeden a půl krát obeplout svět bez nutnosti doplnění paliva. Uvnitř vodotěsného hangáru ukrývala tři složené bombardéry, které byly schopné okamžitého nasazení.

Torpéda i bombardéry

Japonské superponorky byly skutečně obdivuhodné. Na svých palubách měly tu nejvyspělejší techniku, jaká byla v té době vyvinuta – torpéda typu 95, které bylo těžké včas detekovat, radary, bombardéry Ajči M6A1 Seiran a nechyběli ani kamikadze piloti. Japonské císařství si od těchto ponorek slibovalo hodně – měly vyhrát 2. světovou válku. Jejich útočné síly však nikdy nebylo využito, jelikož Japonsko se vzdalo dřív, než k plánovanému útoku došlo. Američané se ponorek zmocnili a chtěli je důkladně prozkoumat. Ovšem, když se sovětští vědci dožadovali přístupu na ně, raději je potopili.

Objev nejrychlejší superponorky

Terry prozkoumával okolí prvního nálezu, ale nikde kolem nebylo ani stopy po dalších vracích. Úspěchu dosáhla výzkumná akce až v roce 2009, kdy na základě nalezeného šestnáctimilimetrového filmu bylo lokalizováno místo detonace. Hlubiny po více jak šedesáti letech vydaly svůj poklad. Tým vědců nalezl ponorky I-14 a I-201. První jmenovaná na své palubě mohla nést dva bombardéry Seiran, druhá se vyznačovala tím, že byla nejrychlejší superponorkou 2. světové války. Měla úzkou velitelskou věž, vyklápěcí palubní zbraně a hydroplány. Každý detail byl vytvořen tak, aby mohla dosahovat extrémní rychlosti.

{youtube}vodn1m6pq9o{/youtube}

Fascinující záběry i autentické výpovědi

 

Pokud vás zajímá osud těchto japonských skvostů, jejich současná podoba a průběh samotného pátrání, pak vás jistě potěší dokument Honba za samurajskými ponorkami, který je od 6. dubna 2011 v prodeji, na DVD dokument vydala společnost Filmexport Home Video. Historická fakta jsou proložena výpověďmi přímých účastníků události, nechybí ani výpověď kamikadze pilota a podmořské záběry.

FOTO: archiv FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Pátrání po japonských superponorkách. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free