Tajemná a zapomenutá Greta Garbo

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 13. září 2013 1:00 Napsal Kristýna Dušková

Malá Greta jí poslední zbytky chleba. Denní příděl na osobu je pouhopouhých 200 gramů. První světová válka se dostala i do Švédska, kde si na svých obyvatelích vybírá těžkou daň – chudobu. Gretin otec je nemocný a rodině se s třemi dětmi žije velmi těžce.

Náhoda jí napomohla ke slávě

Greta Garbo se narodila 18. září 1905 ve Stockholmu. Není z nejbohatších, ani nenavštěvuje prestižní školy. Ostatně škola ji ani moc nebaví a od mládí obdivuje prkna, co znamenají svět. Nemá ale dostatek odvahy, aby zkusila své štěstí. Napomůže jí až náhoda, kdy si svou příležitost prorazit nenechá spadnout do klína. Pracuje jako prodavačka klobouků v obchodním domě, kde s malou dušičkou sebere všechnu odvahu a osloví režiséra Ringa, jak by se mohla dostat k filmu.

Jste moc tlustá, slečno!

Režisérovi se líbí a nabídne jí malou roli ve Filmu Tulák Petr. Greta je stříbrným plátnem okouzlena, ale nedaří se jí sehnat další role. Slavný režisér Mauritz Stiller ji dokonce odmítne s takovou razancí, o jaké se Gretě ani nesnilo: „Jste moc tlustá, slečno, chtělo by to tak 10 kilogramů dolů!“. Gretě se málem zhroutí svět, ale nevzdává se. Opět přichází její stvořitel Stiller a nabízí jí roli ve filmu Gösta Berling. Doma neuspěje, zato zahraničí je nadšené. Zaujme i lovce talentů Luise Mayera a ten jí zařídí smlouvu ve městě hvězd, kam míří všichni -  v Hollywoodu.

Veselá dívka nebo tajemná sfinga?

Po příjezdu do Ameriky se Stillerem budovali její image. Její první rozhovor ji představil jako veselé a sportovní děvče. Tady se ale ukazuje první zádrhel. Tento obrázek vůbec neodpovídá propagačním záměrům jejich prvních hollywoodských krůčků, kde má představovat osudovou femme fatale. Obrátí proto o 180 stupňů a krásnou Švédku halí do roušky tajemství. Garbo v té době natáčí snímek Moderní Carmen a obecenstvo je záhadnou Švédkou uchváceno. Časopisy se předhánějí ve spekulacích, co tato nadaná herečka skrývá a Hollywood má jasno – narazil na zlatý důl!

Oscarová Greta

Greta jde z role do role, je hvězdou! Její zářivou kariéru neohrozí ani nástup zvuku ve filmu. Ba naopak, její hlas božský alt jen podtrhuje její nevšední herecký výraz. Natáčí největší trháky – Annu Kareninu, Dámu s Kaméliemi a Ninočku. Za své celoživotní dílo se pak dočká sladké odměny v podobě Oscara. Neúspěch zaznamená kvůli propadáku Žena dvou tváří. Není to ani kvůli jejímu hereckému výkonu jako kvůli události, která změní Ameriku. Po napadení Pearl Harboru Japonci Amerika vstupuje do války. Neúspěch filmu pro Gretu znamená ukončení kariéry, natočí sice ještě zkušební snímky, ale projekty se nikdy nedočkají realizace.

Osamělý konec

I před ukončením své filmové kariéry se Greta urputně vyhýbala tisku, novinářům i žádostem o rozhovor. „Vyjadřuji se k veřejnosti prostřednictvím svých rolí,“ tvrdila vždy Garbo podrážděně. Moc se tak toho neví ani o jejím soukromém životě. Nikdy se nevdala, neměla děti a žila sama. Svůj život dožila v New Yorku o samotě. Ostatně samotu milovala. „Chci být sama!“ odpovídala na všetečné dotazy, jestli jí nechybí mužské pohlazení nebo rodina. I proto ji možná noviny přezdívaly „Švédská sfinga“. Její zářivá hvězda pohasla 15.dubna 1990. Všechen její majetek zdědila neteř Gry Reisfieldová.

FOTO: csfd

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Tajemná a zapomenutá Greta Garbo. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free