Královská aféra a Zejtra napořád

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 21. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Domácí kinematografie je velice proměnlivé teritorium. Jak si totiž jinak vysvětlit, že český koprodukční film Královská aféra, který si odnesl dva medvědy z MFF v Berlíně, je ve skutečnosti dánský projekt popisující dánské dějiny a velká část nového českého titulu Zejtra napořád se natáčela v Hong Kongu.

Renesanční Rudolf Havlík točí svůj ambiciózní režijní debut Zejtra napořád

V minulém vydání časopisu Film a video jsme psali o pražském rodákovi Peteru Zeitlingerovi, se kterým jsem natáčel rozhovor v Ostravě na festivalu Ostrava Kamera Oko. Tam jsme se také setkali s mým kamarádem Romanem, který se mě zeptal, co si myslím o filmovém počinu našeho společného známého Rudolfa Havlíka Zejtra napořád. Vzhledem k tomu, že Rudolf si zaslouží označení „renesanční člověk“ jako málokdo v našich končinách, protože je i přes mladý věk autorem tří knih a také malým vydavatelem počinů svých přátel, rozhodl jsem se vydat v naší pravidelné rubrice po stopách jeho právě natáčeného filmu. To jsem ještě nevěděl, že získávat informace o tomto projektu bude mým doposud největším oříškem.

Obvykle se spojuji se samotnými filmaři, nebo jezdím na natáčení. Kolem filmu Zejtra napořád se ale poslední dobou trochu zavřela voda. Film vypráví příběh Petra Krause, obchodníka, který má problémy. Před svou další zahraniční cestou je nucen vyřešit jeden nepříjemný finanční dluh. Na své týdenní cestě musí sehnat dost peněz, aby se zbavil vymahačů, a zároveň si usmyslí, že stihne vyřešit i svůj osobní život a dohodne si schůzky s několika ženami, které by chtěl poznat. Nic ovšem nejde podle plánu a nebýt kamarádky Terezy a jeho dobrého přítele Pavla, jeho cesta by nedopadla nejlépe. Petrovi ubývá čas, a proto je nucen nejen přitlačit na pedál plynu, ale musí se také rozhodnout, jakým směrem se ve svém dalším životě vydá.

Film se začal natáčet již loni v létě jako malý nízkorozpočtový film, ale po prvních natáčecích dnech bylo jasné, že ambice tvůrců mohou směle mířit ještě výš. O film projevila zájem americká distribuční společnost Blue Sky Films, která loni zazářila precizně promyšlenou kampaní filmu Drive a letos uvedla do kin veleúspěšný český film Láska je láska. Film Zejtra napořád má ambice ještě vyšší, protože tvůrci aspirovali na uvedení na americkém filmovém festivalu nezávislých filmů Sundance Roberta Redforda, část filmu natáčeli v Hong Kongu a v Čechách vystřídali řadu lokací, včetně romantického zámku Zbiroh. V hlavních rolích se objeví Pavel Batěk, kterého některá česká média přirovnávají k Danielu Craigovi, současnému Jamesi Bondovi, a temperamentní rusovláska Vica Kerekes, kterou znají statisíce diváků z Vejdělkovy tragikomedie Muži v naději. Film ještě stále není dokončen a původně předčasně ohlášená premiéra na duben se přesouvá zatím na říjen. Film budeme nadále sledovat.

Královská aféra jako jediný český film uspěla na MFF v Berlíně

Jméno dánského provokatéra Larse von Triera není české veřejnosti neznámé. Jeho poslední snímek Melancholia způsobil v Cannes nevídaný skandál, když se režisér rozpovídal o své náklonosti k nacismu a byl organizátory této prestižní akce okamžitě vykázán z festivalového dění. Je pochopitelné, že vše byla mediální hra, protože Trier je velmi zručný manipulátor. A nutno jedním dechem dodat, že je i velmi zdatný obchodník, protože využil současných tuzemských vládních daňových vratek a prosadil svůj nový film Královská aféra do výroby právě v Čechách.

Film se natáčel prostřednictvím produkční společnosti Sirena v Ploskovicích, Kroměříži a Českém Krumlově. Film získal na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Stříbrné medvědy za nejlepší scénář a herecký výkon Mikkela Boea Følsgaarda a ucházel se i o nejcennější trofej Zlatého medvěda za nejlepší film.

Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Skutečný milostný příběh se začíná odehrávat na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a manželkou krále, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat v Dánsku údajně už několik tvůrců, ale až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi (scenárista špičkové severské trilogie Milénium podle bestsellerů Stiega Larssona), který do hlavních rolí obsadil Madse Mikkelsena (Padouch Šifra z Casina Royale) a Alicii Vikander. Česká republika byla tedy koproducentem snímku a film bude brzy k vidění i v českých kinech. Film byl již uváděn na zahraničních trzích a na největší světové filmové databázi imdb.com má velmi příznivé hodnocení.

Příště se podíváme na natáčení ambiciózního filmu Agniezsky Holland Hořící keř o událostech po hrdinné oběti Jana Palacha.

FOTO: Aerofilms, zejtranaporad.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Královská aféra a Zejtra napořád. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free