CD VOJTĚCH DYK & B-SIDE BAND bandleader Josef Buchta DESKA

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 28. listopad 2014 11:57 Napsal TZ

Počátkem prosince přichází do prodeje první studiové CD zpěváka Vojtěch Dyka a B-Side Bandu s bandleaderem Josefem Buchtou s názvem Deska. Po dvou velmi úspěšných celorepublikových turné a dvou záznamech živých koncertů na CD a DVD se toto mimořádné spojení výrazně pěvecké osobnosti a špičkového muzikantského seskupení představuje se studiovým projektem a zcela novým repertoárem, který pro zpěváka a kapelu vytvořili přední domácí autoři. Na jaře roku 2015 podpoří vydání CD nová série koncertů Deska Tour 2015.

 

V odpovědi na otázku: jaké místo má Deska v průběhu společné práce, se zpěvák Vojtěch Dyk a bandleader Josef Buchta shodují: „Naše Deska, nutno říct, zakončuje etapu ,,bez studiového CD". To je ale asi jediná etapa, kterou zakončuje. Sportovní terminologií si teď vlastně všichni oblékáme trikot pro studiového hráče a těšíme se na etapu další. Jestli to bude časovka nebo vrchařská etapa, to ukáže až čas a talent,“ říká Vojtěch Dyk a Josef Buchta dodává: „Studiové album Deska je především nenásilný a logický vývoj naší čtyřleté spolupráce. Lépe řečeno ani ne, tak spolupráce, ale společné práce a album Deska je výsledek, který je dílčí zakončení etapy jedné a krásná výzva k etapám dalším.“

Spolupráce brněnského orchestru se zpěvákem začala před čtyřmi lety asi takto...

„Myslím, že to bylo přesně někdy v březnu kolem roku 2010, zrovna slézal poslední sníh z parapetů a mě probudilo zvláštní zvonění mého telefonu, takové, které jsem před tím ještě neslyšel. Až posléze jsem si uvědomil, že ten telefonát je z Brna. Telefonující se představil jako Josef Buchta, bandleader B-Side Bandu a slovo dalo slovo a já v červnu téhož roku vycestoval až do Brna k prvnímu společnému koncertu. A hopla a je tu naše první společná ,,opravdová" Deska,“ vzpomíná na začátky Vojta Dyk.

„Je to tak,“ souhlasí Josef Buchta. „Domluvili jsme se v březnu 2010 a 14. června téhož roku byl první koncert v brněnském Metro Music Baru. A myslím, že jsme tu spolupráci krásně ,,odpanili“. Současně oba hodnotí své rozhodnutí jako šťastné. „Spolupráce s Vojtou pro nás znamenala mnoho, ale pro mě osobně s odstupem času znamená, že jsme spolu jak ,,kosí bratři“ a jsme si velmi blízcí. I když bych ho někdy opravdu roztrhnul jak hada, ale je to mladší brácha a já musím zachovat chladnou hlavu J. To víte, mladší bráškové někdy zlobí, ale opravdu jen občas J. Jsem opravdu šťastný, že jsme se potkali a našli J.“ tvrdí Josef Buchta.

Jakou největší změnu po umělecké stránce pak tato hudební sounáležitost znamenala?

„Zatím jsem stále byl ve fázi, kdy jsem spíše věci ovlivňoval. Teď se po mě chce, abych i rozhodoval a pravda, to je nová funkce,“ říká Vojtěch Dyk.

„Když máte sen a uděláte pro jeho zhmotnění úplně vše, tak ho můžete převést do reality. Funguje to. No a mně se můj sen splnil. Když se ohlédnu zpět a vidím tu cestu plnou překážek a ten zástup lidí, co se chytali za hlavu, když jsem v době, když už big bandy téměř vymřely, zakládal dvacetičlennou kapelu, tak se musím chytnout za hlavu já. Naštěstí tehdy mně to vůbec nepřišlo divné. Naopak. Jediné možné. Co z toho plyne? Nejdůležitější ponaučení. Každý má svůj svět a vidí realitu úplně jinak, než ten druhý. Proto je nejdůležitější věřit sám sobě a všechno je možné. No řekli byste před deseti lety, že bude někdy swingový big band headlinerem festivalů Rock for People nebo Colours of Ostrava? Já ano. Řekl bych vám další sen, ale to byste se všichni chytali za hlavu J,“ ohlíží se za uplynulým obdobím Josef Buchta.

Autorsky se na skladbách pro studiové CD Deska podíleli skladatelé Ondřej Brousek, Boris Urbánek nebo baskytarista B-Side Bandu Tomáš Vunderle Koudelka a další. Kromě toho se na desce objeví jeden bonus, k němuž má Vojtěch Dyk zvláštní vztah - Dvořákovo Largo v aranžmá Borise Urbánka. „Nevím proč, ale už od samého od zrodu mám ke skladbě Largo velmi intenzivní vztah. Možná proto, že je původem z časů, kdy ještě slovo bigband ani neexistovalo a až ruka a fantazie Borise Urbánka této skladbě vtiskla možnost i bigbandového nádechu,“ říká Vojta Dyk.

Na jaře bude vydání Desky následovat Deska tour. V čem se bude lišit od dosavadních koncertů?

„Tak za prvé pojedeme asi 25 koncertů. Tolik koncertů jsme za sebou snad ještě neměli,“ vysvětluje Vojta Dyk. „Za druhé pojedeme hlavně po větších klubech. Takže by se tour dalo nazvat jako ,,klubové". A za třetí spolu hrajeme už nějaký ten čtvrtek, takže si myslím, že budeme zkušenější a vyhranější. Možná někdy i vyhraněnější. Jediné, co určitě zůstane, je radost, láska a pokora.“

Vojtěch Dyk

Zpěvák a herec Vojtěch Dyk je jednou z nejvytíženějších domácích hereckých a hudebních hvězd. Od působení v kapele Nightwork, přes muzikálové role v inscenacích Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi v divadle Ta Fantastika, v Horáčkově lyrikálu Kudykam (nominace na cenu Thalie) nebo sarkastických Pornohvězdách či v inscenacích Cirk La Putyka a Up End Down v divadle La Fabrika, se odrazil k samostatné hudební kariéře. Od roku 2010 spolupracuje s orchestrem B-Side Band, s nímž absolvoval v roce 2012 velké turné. Na něj navázala letní open air tour a Komerční banka Christmas Tour 2013, kdy se představil na společných koncertech s předním světovým zpěvákem Kurtem Ellingem. Několik let účinkoval v Národním divadle nebo divadle La Fabrika v představeních Bláznivý Petříček a Kultovní představení. V roce 2009 získal Cenu Alfréda Radoka pro Talent roku. Na obrazovce jsme měli možnost se s ním setkat v seriálech Letiště a Velmi křehké vztahy, Dokonalý svět, v televizních pohádkách Tři životy a Micimutr, třídílné sérii Ďáblova lest, televizních filmech ze sérií Soukromé pasti a Nevinné lži i filmu Rytmus v patách. V roce 2010 hrál hlavní mužskou roli v nejnavštěvovanějším snímku roku, komedii Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení, v roce 2012 společně s Kryštofem Hádkem vytvořili ústřední hereckou dvojici ve filmu Signál. V roce 2013 se objevil filmu Revival, letos pak v další komedii Jiřího Vejdělka Něžné vlny, nebo filmu Alice Nellis Andělé všedního dne a pohádce Jana Svěráka Tři bratři. S Tomášem Mašínem natočil dobovou detektivní komedii Poslední vražda ve Wilsonově.

B-SIDE BAND

bandleader Josef Buchta

Začátky profesionálního brněnského big bandu B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty se datují rokem 2006. Osmnácti špičkovým hráčům se podařil překvapivý až téměř převratný vpád na českou hudební scénu. Jejich úspěchy provází mnoho premiér od znovuobnovení Jazzové mše a světové premiéry Brněnské suity legendárního „bromovce“ Jaromíra Hniličky přes fenomenální spojení s vyhledávaným a obdivovaným českým zpěvákem Vojtěchem Dykem až po unikátní projekty s držiteli Grammy, americkým zpěvákem Kurtem Ellingem v prosinci 2013 a vokálním kvartetem New York Voices v listopadu 2014. Live CD s Vojtěchem Dykem z roku 2012 Live at La Fabrika získala ocenění Czech Music Academy Awards. V roce 2013 rovněž vyšlo DVD s názvem Live at Lucerna, které zachycuje závěrečný koncert prvního společného turné s Vojtěchem Dykem v roce 2012. V říjnu 2014 vyšlo instrumentální jazzové album B-SIDE BANDu s názvem Meeting Point.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. CD VOJTĚCH DYK & B-SIDE BAND bandleader Josef Buchta DESKA. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free