Korálky spojí různé generace

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 30. červenec 2012 8:46 Napsal MSB Jablonec

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zahájilo  společně s Domovem důchodců ve Velkých Hamrech speciální projekt, který má spojit generace. Pomocí tajné korálkové abecedy pošlou senioři vzkazy svým blízkým.

Domov důchodců Velké Hamry je pilotním partnerem projektu. Ke konci června navštívili zástupci domova jablonecké muzeum, kde si prohlédli expozici bižuterie. „Mladí Zulští bojovníci nosili na pažích, kolem krku i na hrudi ozdoby vyrobené tkaním z korálků. Pokud byly darem z lásky, pak byly označovány  jako „milostné dopisy“, doslovný překlad zní „člověk píše s nadějí, že dostane odpověď“, vysvětlila svou inspiraci autorka projektu Jaroslava Vaňová z jabloneckého muzea.

Vybraná skupinka seniorů pak dostala k dispozici korálky a návod k výrobě abecedy. Jejich první korálkové vzkazy putovaly k jejich kamarádům v domově. Společně  pak napíší vzkaz svému zřizovateli, Libereckému kraji, který 14. srpna předají hejtmanovi Libereckého kraje Stanislavu Eichlerovi a krajskému radnímu pro sociální věci Pavlu Petráčkovi. Každý sám za sebe pak bude psát vzkaz pro své blízké. Jejich vzkaz bude představovat úhledný dáreček ve formě svitku, v němž najde adresát jak samotný korálkový dopis, tak návod k jeho přečtení, tedy korálkovou abecedu, a volné korálky. Pak už jen budou čekat - „s nadějí, že dostanou odpověď“.

„Je to typ projektu, který by měl pomáhat v komunikaci mezi generacemi, nést pozitivní poselství. Snad může v některých případech  navázat některé i dávno zpřetrhané nitky narušených vztahů. Mám představu, že se projekt za naší podpory rozroste na další subjekty a pak by si mohl „žít vlastním životem“, říká o svých vizích Jaroslava Vaňová.

FOTO: msb-jablonec.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Korálky spojí různé generace. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free