Eva Gerová - herečka, která dala přednost rodině před filmem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 4. března 1920 v Praze jako dcera hudebního skladatele, teoretika, organizátora hudebního života a profesora pražské konzervatoře Jana Branbergera (1877 – 1952) a operní a koncertní pěvkyně Doubravky Branbergerové - Černochové (1885 – 1945). Evin otec byl mj. také autorem hudby k několika filmům (jako hudební úpravce se v r. 1937 podílel na Filosofské historii, zkomponoval hudbu k dramatům Bílá nemoc a Karel Hynek Mácha, v r. 1938 k melodramatu Co se šeptá). Umělecky založená rodina už od dětství podporovala její zálibu v herectví - od sedmi let hrála dětské role v představeních pražských konzervatoristů pod vedením profesorky Laudové-Hořicové.

Studovala nejprve na anglickém gymnáziu, ale z kvarty přešla roku 1936 do druhého ročníku dramatického oddělení pražské Státní konzervatoře. V témže roce si jí povšiml filmový režisér Oldřich Kmínek a obsadil ji do dívčí role ve svém sentimentálním milostném příběhu Manželství na úvěr, který natočil podle mírně skandálního románku Marie Blažkové Spodní proudy, vycházejícím na pokračování v ženském časopise Hvězda.

Za svou krátkou, jen tříletou kariéru, si získala popularitu díky postavám milých a temperamentních dívenek s výraznýma očima, které ztělesnila v dalších jedenácti umělecky nenáročných filmech. Byly to např. dcery ústřední manželské dvojice v titulech Harmonika (1937), Kariéra matky Lízalky (1937), Otec Kondelík a ženich Vejvara (1937) nebo snoubenky a novomanželky ve filmech Pán a sluha (1938), Svatební cesta (1938) či Jarka a Věra (1938).

S kariérou filmové herečky se definitivně rozloučila titulní rolí Stázičky Vaňousové, kterou hrála po boku Věry Ferbasové (jedna z jejích četných převlekových úloh) v komedii režiséra Čeňka Šlégla Venoušek a Stázička (1939) podle oblíbeného humoristického románku Josefa Skružného. V některých filmech měla příležitost uplatnit i svůj pěvecký talent (Kariéra matky Lízalky, Bílá vrána, Slečna matinka, Venoušek a Stázička).

V roce 1939 se provdala za policejního lékaře MUDr. Jaroslava Šanovce a zanechala herecké činnosti. Po válce krátce studovala na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a své životní poslání nakonec nalezla jako knihovnice.

Filmografie:

1936    MANŽELSTVÍ NA ÚVĚR
1937    HARMONIKA / KAREL HYNEK MÁCHA / KARIÉRA MATKY LÍZALKY / OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA
1938    BÍLÁ VRÁNA / JARKA A VĚRA / NEPORAŽENÁ ARMÁDA / PÁN A SLUHA / SLEČNA MATINKA / SVATEBNÍ CESTA
1939    VENOUŠEK A STÁZIČKA

Tučně zvýrazněný film si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

Bílá vrána

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 2. září 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Eva Gerová - herečka, která dala přednost rodině před filmem. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free