Karel Höger - mistr psychologické drobnokresby

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 17. června 1919 v Brně. Po studiu na učitelském ústavu a krátkém učitelování na venkově, během kterého hrál s ochotníky, absolvoval v roce 1932 brněnskou konzervatoř a nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Brně. V roce 1940 odešel do činoherního souboru Národního divadla v Praze, kterému zůstal věrný až do konce života. Na jeho scéně začínal mileneckými rolemi, brzy však přešel k rolím charakterním a stal se mistrem psychologické drobnokresby.

Jeho herecká práce je úzce spjata s filmem, se kterým přišel do styku již během svého brněnského angažmá, kdy jej občas pozvalo Baťovo zlínské studio k účinkování v reklamních filmech. Ještě před příchodem do Národního divadla jej angažovala společnost Lucernafilm k ztvárnění hlavní mužské role v milostné romanci Giny Hašlera Za tichých nocí, kde byl partnerem tehdy již zářící Lídy Baarové. Jako debutant v ní zaujal i svou nekonvenční vizáží filmového milovníka intelektuálního typu a po úspěšné premiéře tohoto filmu v lednu 1941 se po dvou měsících s Lídou Baarovou znovu objevil na plátně v Borského adaptaci Paličovy dcery. V témže roce pak již naplno zazářil ve Vávrově Turbině a zejména v Holmanově melodramatu Modrý závoj (s dalším objevem českého filmu Vlastou Matulovou) a v dalších letech se stal významnou hereckou osobností své generace.

V poválečném období nabylo jeho herectví zcela nových rozměrů a milenecký obor definitivně ustoupil oboru charakternímu. K jeho mistrovským rolím patřil zejména ing. Prokop ve Vávrově Krakatitu, hlavní postavy v Krškových životopisných filmech Mikoláš Aleš nebo Z mého života (Bedřich Smetana), často vytvářel postavy historické (Husitská trilogie, Horoucí srdce, Spanilá jízda, Noc na Karlštejně), později zejména postavy současníků, vnitřně rozkolísaných intelektuálů (Škola otců, Občan Brych, Zde jsou lvi, Ošklivá slečna, Srpnová neděle, Zlatá reneta). Úspěšně se zhostil i dobových postav veskrze kladných kriminalistů v detektivce 105% alibi a jejích pokračováních nebo v další detektivce Sedmého dne večer.

http://youtu.be/4XTH2fTzReI


V 70. letech se už ale pro něj nenašla role odpovídající jeho vyzrálému hereckému umění, které filmaři jen rozmělňovali v titulech, které nemohly mít ambice na špičková filmová díla. Řadu výrazných rolí vytvořil v televizi (Strom vědění dobrého, Vražda v divadle pantomimy, Půlpenny, seriály F. L. Věk, Byl jednou jeden dům), skutečně nezapomenutelnými se staly jeho role v televizních inscenacích Romeo a Julie na konci listopadu a Lístek do památníku. Namluvil také komentáře k řadě dětských filmů a televizních pořadů (O pejskovi a kočičce, O loupežníku Rumcajsovi).

Od svých brněnských let spolupracoval s rozhlasem, kde zejména v uměleckém přednesu a četbě mohl uplatnit svůj cit pro slovo, melodii a rytmus češtiny (Příhody lišky Bystroušky, Klapzubova jedenáctka, kniha Kazatel ze Starého zákona), účinkoval v Lyře Pragensis, v poetické vinárně Viola. Jako pedagog vychoval mnoho budoucích českých herců – po válce nejprve na konzervatoři, posléze na DAMU (1950-52 a 1959-63) a na FAMU (1951-1971, r. 1966 jmenován profesorem). Často přispíval svými úvahami do tisku, je autorem posmrtně vydaných pamětí Z hercova zápisníku. V letech 1958 a 1959 se stal na základě divácké ankety nejúspěšnějším filmovým hercem, v roce 1958 mu byl propůjčen titul zasloužilý umělec, od roku 1964 národní umělec. Zemřel v Praze 4. května 1977.

Filmografie - výběr:

1941    MODRÝ ZÁVOJ / PALIČOVA DCERA / TURBINA
1942    OKOUZLENÁ
1943    ČTRNÁCTÝ U STOLU / TANEČNICE
1946    MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI
1947    TÝDEN V TICHÉM DOMĚ
1948    KRAKATIT
1951    MIKOLÁŠ ALEŠ
1952    MLADÁ LÉTA
1953    KAVÁRNA NA HLAVNÍ TŘÍDĚ
1954    JAN HUS
1955    JAN ŽIŽKA / KAM S NÍM? / Z MÉHO ŽIVOTA
1956    HONZÍKOVA CESTA / HRA O ŽIVOT
1957    ŠKOLA OTCŮ
1958    CESTA ZPÁTKY / OBČAN BRYCH / ZDE JSOU LVI
1959    OŠKLIVÁ SLEČNA / 105 % ALIBI
1961    BARON PRÁŠIL / KAŽDÁ KORUNA DOBRÁ / KDE ALIBI NESTAČÍ / KOHOUT PLAŠÍ SMRT / LIDÉ ZA KAMEROU
1963    SPANILÁ JÍZDA
1964    KOMEDIE S KLIKOU
1965    ALIBI NA VODĚ

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Karel Höger - mistr psychologické drobnokresby. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free