Kamera! Svlékat!

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno středa 15. srpen 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

„Svlékněte se, Heleno!“ řekne přiškrceným hlasem Ludvík Jahn alias Josef Somr rozhlasové redaktorce představované Janou Dítětovou. Scéna je z filmového přepisu Kunderova románu Žert a neodehrává se v rozhlasovém studiu, nýbrž v malé garsonce, kterou si hlavní hrdina půjčil od přítele. Naše herečky se nestydí. A nemají proč, jak jistě potvrdí vděčné publikum, zvláště jeho mužská část. Jestliže je květen nazýván měsícem lásky, připomeňme si některé scény z českých filmů, v nichž se pohybují vnadné herečky, jimž chybí podstatná část kostýmu, někdy dokonce celý.

Začíná se od Adama – a Evy

Na začátku filmového obnažování jsou dva milenci z filmu Extase, které tvůrci symbolicky pojmenovali podle našich biblických předků. Po premiéře následoval jeden skandál za druhým – nahoty lační diváci brali kina útokem, puritánští diktátoři, ale i politici v demokratických státech hřímali, svatý otec uvrhl film do klatby. A s ním i hlavního tvůrce. Nás může vlastenecky těšit, že jím byl Čech Gustav Machatý, který se už dříve proslavil provokativním opusem zvaným Erotikon.

Režisér našel představitelku hrdinky Extase v ještě ne dvacetileté Vídeňačce Hedy Kiesler. Když už byla známou hollywoodskou hvězdou Hedy Lamarr, vydala v roce 1966 knihu pamětí, v níž se za své obnažení ospravedlňovala: „To víte, rozhořčeně jsem protestovala, byla jsem přece dívka z dobré rodiny, ale hrozně jsem se bála zrušení smlouvy. Machatý hrozil, že jestliže odmítnu, tak film zkrachuje a všechny ztráty si pak budou hojit na mně. A tak jsem se přece jenom nakonec uklidnila a jako vyplašená laň jsem proběhla těch tři sta metrů, jak mě pánbůh stvořil.“

Kameraman Jan Stallich reagoval článkem uveřejněným o rok později ve Filmových a televizních novinách: „Hlavní hrdinka dobře věděla, že v určitých scénách bude vystupovat nahá. Během natáčení nedělala také nejmenší potíže v tomto směru. O záběrech, v nichž se koupala nahá, tvrdí, že je odmítla natáčet a že k nim svolila teprve potom, když kamery byly přestěhovány na vzdálenější pohorek. Při premiéře prý byla šokována, když zjistila, že záběry jsou víceméně detailní, a tak i s rodiči demonstrativně opustila kino. To je ovšem holý výmysl, protože citované scény byly natáčeny v Jevanech a kamera zabírala Hedu, která se prodírá houštinami a skočí do jezera. Ostatní scény byly natočeny z velkého voru na jezeře, odkud jsme zachycovali detailní záběry plovoucí Hedy.“ Kameraman tvrdí, že rovněž scéna, ve které nahá Eva honí klisnu se svými odloženými šaty, byla uvedena již ve scénáři.

Záblesky ňader

V protektorátním čase byl natočen a uveden film Noční motýl. Fešného oficíra v něm představuje Svatopluk Beneš, který vzpomínal, jaký úkol ho čekal: „Postava Kaly se mi líbila. S mírnými rozpaky jsem však očekával scénu, která byla poněkud ,odvážná´. Měl jsem Haně Vítové strhnout z ramene košilku, aby se objevil záblesk ňadra. V ateliéru z toho byla senzace, šlo o jednu z prvních sexy scén v našem filmu. Ze studia museli všichni odejít, zůstal jen režisér, kameraman a hlavní osvětlovač.“


Jak se mi později pan Beneš svěřil, během natáčení si nestačil partnerku prohlédnout, proto si musel koupit lístek a jít se podívat do kina. Již dříve si ale mohl dopřát tento populární herec pohled na koupající se Lídu Baarovou, která ve filmu Ohnivé léto nepoužila plavky. Také tady nesmí ovšem divák mrknout. Majitelé filmů na nosiči DVD mají tak nesporně výhodu před návštěvníky kin či televizními diváky – mohou záběr opakovaně vracet, dokonce, když se trefí do správného okamžiku, také zastavit.

Vlasta Fabianová se mihla před zraky diváků nahá ve filmu Prstýnek: za letního večera běží zámeckým parkem do jezera. V této souvislosti není patrně pro diváky podstatný údaj, že Prstýnek je poslední náš film natočený a uvedený ještě během protektorátu.

Koupající se naháči bývají častým objektem kamery: Ivana Chýlková s Bolkem Polívkou jsou k vidění ve filmu Něžný barbar, Iva Bittová se laská s říční vodou v Baladě pro banditu, Miriam Kantorková ozdobila Romanci pro křídlovku; přidá se k ní Jaromír Hanzlík, ale ten neodloží trenýrky.

Některé herečky odhalily své půvaby divákům dokonce opakovaně – Dagmar Bláhová, její jmenovkyně VeškrnováMagda Vášáryová. V kterých to bylo filmech, uvědomělí diváci jistě dobře vědí. A dokázali by jmenovat další. Milena Dvorská vzdorovala odložit oděv v povídkovém filmu Pražské noci. Produkce tedy sehnala dublérku. Když herečka uviděla „náhradní“ ňadra a uvědomila si, že by je diváci považovali za její, přece jenom souhlasila.

FOTO: archiv FEX

 

Komentáře   

0 #3 Sum 2012-08-16 09:45
Děkuji za odpověď. Dovolil bych si připomenout falešná ňadra Ivy Janžurové v Pensionu pro svobodné pány... A zřejmě k jedinému lesbickému polibku došlo právě též v Pražských nocích, nebo se mýlím?
Citovat
0 #2 Lenka Burianová 2012-08-15 08:41
Cituji Sum:
Z čeho je ten druhý obrázek?

Je z filmu Extase - zatím na DVD nevyšel.
Citovat
0 #1 Sum 2012-08-15 08:24
Z čeho je ten druhý obrázek?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Kamera! Svlékat!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free