Elmar Klos - režisér, scenárista, dramaturg a pedagog

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 26. ledna 1910 v Brně. Už jako gymnazista v šestnácti letech spolupracoval se spisovatelem humoristou Josefem Skružným na scénářích pro němé veselohry s Vlastou Burianem Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové a Milenky starého kriminálníka. Po studiu na právnické fakultě byl krátce zaměstnán jako úředník Sociální pojišťovny v Praze. V roce 1932 jej do jedné ze studentských rolí svého dramatu Před maturitou obsadil Vladislav Vančura.

O dva roky později byl pověřen organizací filmového oddělení Baťova podniku ve Zlíně-Kudlově, kam přivedl L. Koldu, F. Piláta a A. Hackenschmieda. Stal se vedoucím filmové skupiny a vedle režie vlastních reklamních, instruktážních a dokumentárních snímků řídil výrobu asi padesáti účelových filmů. V roce 1936 odcestoval s A. Hackenschmiedem a L. Koldou do USA, aby se tam seznámili s filmovou technikou a organizací výroby. V napjaté politické situaci před Mnichovem zabezpečoval výrobu dlouhometrážního amerického dokumentu Krize, který především v česko-německých oblastech natáčeli H. Kline a A. Hackenschmied (byl uveden v zahraničí 1939).

Za nacistické okupace přizval k práci ve zlínských ateliérech Hermínu Týrlovou a Karla Zemana a byl zapojen do ilegální organizace filmových pracovníků, kteří připravovali poválečnou organizaci naší kinematografie, v roce 1945 patřil k hlavním organizátorům jejího znárodnění.

Po válce vykonával nejdříve funkci národního správce zlínských ateliérů a tajemníka České filmové společnosti a na čas se stal ředitelem Krátkého filmu. Tehdy pozval do Prahy slovenského režiséra Jána Kadára, který se v příštích letech stal jeho nejbližším spolupracovníkem.

V roce 1948 přešel jako vedoucí tvůrčí skupiny a scenárista do Studia hraných filmů Barrandov. Na svém kontě měl už řadu filmových námětů a scénářů ke krátkometrážním dokumentům, z nichž některé i režíroval.

Od roku 1952 se datuje začátek jeho režijní práce v celovečerním hraném filmu v tandemu s Jánem Kadárem (1918-1979), která započala politickým dramatem Únos. Společně potom natočili v 50. letech hudební komedii Hudba z Marsu, neorealistické drama z činžáku na pražském předměstí Tam na konečné a po něm pobuřující satirické drama Tři přání, jenž jim vyneslo dočasný zákaz natáčení.

Velkého mistrovství dosáhli trojicí filmů z první poloviny 60. let. Po oceňovaném válečném dramatu Smrt si říká Engelchen podle literární předlohy Ladislava Mňačka natočili rekonstrukci nezákonného procesu z 50. let Obžalovaný a jejich spolupráce vyvrcholila tragickým příběhem z východoslovenského městečka za druhé světové války Obchod na korze o arizaci jednoho malého obchůdku, natočeném podle novely Ladislava Grosmana, film naší kinematografii přinesl prvního Oscara.

Za své filmy získali v 60. letech řadu domácích i zahraničních ocenění. Jako poslední společnou práci natočili podle románu maďarského spisovatele Lajose Zihályho Něco nese voda baladický příběh o lásce, milostné touze a věrnosti Touha zvaná Anada.

Kadár potom emigroval do USA a Klos byl v roce 1970 propuštěn z Filmového studia Barrandov i z FAMU, kde učil filmovou režii, a odešel do nuceného důchodu. Věnoval se historiografické práci a v Čs. filmovém ústavu publikoval studii o vývoji české filmové komedie v období 1946-66 Všechno o pohybu (1983) a vydal publikace Hašek a film aneb Film a Hašek (1983, společně s P. Taussigem) a Dramaturgie je když (1987) o problematice dramaturgie v českém hraném filmu.


Po listopadu 1989 přispěl svými radami při opětné privatizaci státních filmových ateliérů v Praze a ve Zlíně. V roce 1990 spolupracoval se svým bývalým žákem, syrským režisérem Morisem Issou, na režii jeho sci-fi pro děti Bizon. V témže roce se také znovu vrátil na FAMU, kde působil jako profesor.

V roce 1965 byl jmenován zasloužilým a o tři roky později národním umělcem. Zemřel 19. července 1993 v Praze.

Filmografie:

1926    Sc: FALEŠNÁ KOČIČKA (Když si žena umíní) / Sc: LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ
1927    Sc: MILENKY STARÉHO KRIMINÁLNÍKA
1932    He: PŘED MATURITOU / Sc: ŠENKÝŘKA „U DIVOKÉ KRÁSY“
1934    Sc: TŘI KROKY OD TĚLA
1935    Ko: HLEDÁ SE PANÍ POLÁŠKOVÁ / N, Sc, R: STŘEVÍČEK / Sc, R: A PROČ? / R: DÝCHEJ ZHLUBOKA / R: NOVÁ PÍSEŇ / Sc, R: ŠKOLNÍ ÚKOL
1936    He: PODZIMNÍ ROZMARY / K: S PANEM PRESIDENTEM NA ZLÍNSKU / Sc, R: DŽUNGLE NA PRODEJ
1937    Sc, R: KOLEM DOKOLA / R: SILNICE ZPÍVÁ / R: TVÁŘ ZLÍNA / Sc, R: V DOMĚ STRAŠÍ DUCH / Sc: POSLEDNÍ LÉTO TGM
1938    N, R: HISTORIE FÍKOVÉHO LISTU / R: ANDREJ HLINKA O SOBĚ / Sc, R: POJĎTE S NÁMI / Sc: NA STO PROCENT
1939    N, Sc, St: CHUDÍ LIDÉ / N, Sc, St: VZPOMÍNKA NA RÁJ / Sc: ČTYŘI LIDÉ – JEDNA ŘEČ
1940    N: ČLOVÍČKOVÉ / N, Sc: ŘEKA ŽIVOTA A SMRTI / Sc, R: OSM KROKŮ V TAKTU / VV: PODVOD S RUBENSEM
1941    AKo: ŘEKNEME TO FILMEM / N, Sc, R: CHVÁLA RÉVY/ Pro: ZLÍN
1942    R: NEJVÝNOSNĚJŠÍ PRODEJ
1944    Sc: FERDA MRAVENEC
1945    N, Sc: TŘI KNOFLÍKY
1946    N: PŘÍSTAV V SRDCI EVROPY / Sc, VV, R: DVAKRÁT KAUČUK / Sc: KDO JE VINEN? / Sc, VV: MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI
1947    N: SMRTÍCÍ ZVUK / N: VZPOURA HRAČEK / N: ZIMA V ČESKOSLOVENSKU / Sp: PRAŽSKÝ HRAD
1948    N: HRA S OHNĚM
1949    N: NA SHLEDANOU KARLOVY VARY / Sp: PÍSEŇ O SLETU I. / Sp: PÍSEŇ O SLETU II.
1952    N, Sc, R: ÚNOS
1955    N, Sc, R: HUDBA Z MARSU
1956    R: MLADÉ DNY
1957    R: TAM NA KONEČNÉ
1958    N, Sc, R: TŘI PŘÁNÍ
1959    Sc: ZKOUŠKA POKRAČUJE
1961    Sp: SPADLA S MĚSÍCE
1963    Sc, R: SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN
1964    Sc, R, He: OBŽALOVANÝ
1965    Sc, R: OBCHOD NA KORZE
1969    Sc, R: TOUHA ZVANÁ ANADA
1989    He: NEMOCNÝ BÍLÝ SLON / Sp: BIZON
1999    Op: VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ

Vysvětlivky:


N – námět
Sc – scénář
K – kamera
R – režie
St – střih
Pro – produkce
VV – vedoucí výroby
AKo – autor komentáře
Ko – komentář čte
Sp – spolupráce
Op – odborný poradce
He – herec


Tučně zvýrazěné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Elmar Klos - režisér, scenárista, dramaturg a pedagog. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free