Hana Vítová - patřila k nejobsazovanějším protagonistkám tehdejších filmů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Jana Lašková se narodila 24. ledna 1914 v Praze jako dcera operního pěvce Národního divadla Hanuše Laška. V sedmnácti odešla z konzervatoře do Osvobozeného divadla, kde debutovala jako Sirael v revui Golem (poprvé pod pseudonymem Hana Vítová). Odtud vedla její cesta do olomoucké zpěvohry, ale už po jedné sezoně se opět vrátila na dva roky k Voskovci a Werichovi a následně v letech 1935-37 byla v angažmá u Vlasty Buriana. Herecké zkušenosti potom získávala i na dalších pražských scénách, u Járy Kohouta, v operetě Švandova divadla a v Novém divadle u Oldřicha Nového (1941-42), kde v hudebních komediích uplatňovala svůj smysl pro jemný humor. V roce 1943 pak hrála v Uranii a ve Studiu Intimního divadla.

Ve filmu debutovala písničkou zakončující filmový týdeník, kterou nazpívala se svým prvním manželem, populárním operetním tenorem Járou Pospíšilem. Na stříbrném plátně se poprvé objevila v roce 1932 v malé roli komorné v rozverné operetce z prostředí módního salonu Děvčátko, neříkej ne!, ale také s Ljubou Hermanovou jako dívka z akvária v Honzlově veselohře s Voskovcem a Werichem Peníze nebo život. Do roku 1945 potom natočila přes půl stovky filmů a společně s Lídou Baarovou a Adinou Mandlovou patřila k nejobsazovanějším protagonistkám tehdejších snímků s milostnou tematikou. V desítkách navzájem si podobných rolí v nenáročných veselohrách či sentimentálních milostných románcích vytvářela postavy dívek, jejichž jedinou starostí bylo dobře se provdat za vhodného muže (Načeradec, král kibiců, Jarčin profesor, Paní Kačka zasahuje ...). Hrála je ve filmech režisérů Miroslava Cikána nebo Vladimíra Slavínského, ale také v titulech tvůrců, kteří stáli na samém okraji umění (Špelina, Marten, Vladimirov, Medeotti-Boháč).

Prvním filmem, který se výrazně lišil od dosavadního klišé, byli Wassermanovi Trhani (1936), natočení podle Nerudovy stejnojmenné novely. Téměř současně přišla do kin Fričova Ulička v ráji, kde vytvořila sociálně laděnou postavu Aničky ze střelnice a o rok později se objevila v obdobné roli jako dívka ze sociálně nejnižší vrstvy v Cikánově Batalionu. Frič si ji potom vybral jako písařku Hanku i do svého nadprůměrně zdařilého přepisu divadelní hry Viléma Wernera Lidé na kře (podobnou roli dostala později v roce 1943 ve Vávrově filmu Šťastnou cestu) a do adaptace hry M. A. Šimáčka Jiný vzduch (1939), v níž byla partnerkou Ladislava Boháče. Ve Fričově Valentinu Dobrotivém (1942) a Wassermanově Sobotě (1944) hrála po boku Oldřicha Nového. Svou největší a umělecky nejúspěšnější filmovou roli  vytvořila v Čápově melodramatickém filmu Noční motýl (1941), kde se představila jako mladičká vychovatelka Marta, kterou nešťastná láska zavede na scestí. Pod jménem Hanna Witt hrála i v německém snímku Martina Friče Druhý výstřel (1943).

Po válce byla podobně jako Lída Baarová a Adina Mandlová nařčena z kolaborantství, ale obhájila se a směla hrát i ve filmu. Na stříbrném plátně se ale objevila už jen v několika titulech, za zmínku stojí alespoň Čápovo Znamení kotvy (1947) a Fričova Pytlákova schovanka, natočená jako parodie na filmové kýče, kde coby hlavní protagonistka Elén s nadhledem shodila nejednu svou dřívější filmovou roli. Jejím posledním hraným filmem byl snímek Dům v Kaprové ulici (1964). V 60. letech se také objevila v televizním písničkovém seriálu Babiččina krabička. Společně s R. A. Dvorským vystupovala i na estrádách a vedla pražský kabaret U sv. Tomáše (1953-59).

Pod civilním jménem Jana Rádlová (po rozvodu s Járou Pospíšilem se znovu provdala) žila osaměle a překládala z angličtiny, němčiny a ruštiny. Zemřela v Praze 3. března 1987.

Veselá bída

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 11. listopadu 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

 

Filmografie :

1932       He, Zp: DĚVČÁTKO, NEŘÍKEJ NE! / He: NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ / He: PENÍZE NEBO ŽIVOT / He: PRÁVO NA HŘÍCH
1933    He: DŮM NA PŘEDMĚSTÍ / He, Zp: U SVATÉHO ANTONÍČKA
1934    He, Zp: MATKA KRÁČMERKA / He: NEZLOBTE DĚDEČKA / He: POZDNÍ MÁJ / He: ZA ŘÁDOVÝMI DVEŘMI
1935    He, Zp: HŘÍCH MLÁDÍ  (Studenti na prázdninách) / He: JEDNA Z MILIONU / He, Zp: KOHO JSEM VČERA LÍBAL? / He: TŘI MUŽI NA SILNICI (SLEČNU NEPOČÍTAJE) / He: VDAVKY NANYNKY KULICHOVY / He, Zp: VÝKŘIK DO SIBIŘSKÉ NOCI
1936    He, Zp: SEXTÁNKA / He: SRDCE V SOUMRAKU / He: TRHANI / He: ULIČKA V RÁJI (Dobrodinec chudých psů)
1937       He, Zp: ARMÁDNÍ DVOJČATA / He, Zp: BATALION / He: DĚVČE ZA VÝKLADEM / He: JARČIN PROFESOR / He, Zp: KRB BEZ OHNĚ / He: LIDÉ NA KŘE / He, Zp: POSLÍČEK LÁSKY / He, Zp: VÝDĚLEČNÉ ŽENY
1938    He, Zp: BLÁHOVÉ DĚVČE / He: CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH / He: CESTOU KŘÍŽOVOU / He: DĚTI NA ZAKÁZKU / He: KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA / He, Zp: MILOVÁNÍ ZAKÁZÁNO / He: POD JEDNOU STŘECHOU / He: VZHŮRU NOHAMA
1939    He, Zp: JINÝ VZDUCH / He: KDYBYCH BYL TÁTOU / He: OSMNÁCTILETÁ / He: PANÍ KAČKA ZASAHUJE ... / He, Zp: U SVATÉHO MATĚJE / He, Zp: VESELÁ BÍDA / He: ZLATÝ ČLOVĚK
1940    He: ADAM A EVA / He, Zp: PÍSEŇ LÁSKY / He: PRO KAMARÁDA / He: SMĚRY ŽIVOTA / He: ŠTĚSTÍ PRO DVA
1941    He: NOČNÍ MOTÝL
1942    He: KAREL A JÁ / He: VALENTIN DOBROTIVÝ
1943    He: ŠŤASTNOU CESTU
1944    He, Zp: JARNÍ PÍSEŇ / He: PŘÁTELÉ / He: SOBOTA
1945    He: JENOM KROK
1947    He: ZNAMENÍ KOTVY
1949    He, Zp: PYTLÁKOVA SCHOVANKA ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ
1955    He: MUŽ V POVĚTŘÍ
1958    He, Zp: OLDŘICH NOVÝ
1964    He: DŮM V KAPROVÉ ULICI
1972    Zp: ZPÍVAJÍCÍ FILM

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky :

He – herečka
Zp – zpívá

 

embed video plugin powered by Union Development

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Hana Vítová - patřila k nejobsazovanějším protagonistkám tehdejších filmů. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free