Anna Steimarová - hrála dámy z vyšší i nižší společnosti

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Anna SteimarováNěkdy rovněž uváděna jako Budilová-Steimarová Annie, popřípadě Anna. Narodila se v Plzni 7. července 1889 jako dcera slavného plzeňského divadelního ředitele Vendelína Budila. Ještě jako školačka hrála u svého otce slavnou dětskou roli Malého lorda. Věnovala se studiu řečí a zpěvu. Jako temperamentní zpěvačka a herečka začínala v operetě už před 1. světovou válkou a jako subreta vystupovala v německém Rostocku a Stuttgartu, v Theater an der Wien ve Vídni a v Německém divadle v Praze.

Jako činoherní i operetní herečka a kabaretiérka účinkovala na řadě pražských scén, v kabaretu Rokoko, v Aréně, Švandově divadle, Malé operetě i Velké operetě, Tylově divadle v Nuslích a Uranii. Po válce hrála v tehdejším Gottwaldově a v Liberci, v roce 1947 se objevila i na scéně pražského Národního divadla, ale v témže roce se navrátila do Liberce do Divadla F. X. Šaldy, kde pak působila až do svého odchodu na odpočinek (1952).

Na filmovém plátně se objevila poprvé v dnes nedochované, ještě němé komedii Jiřího Steimara Pan profesor, nepřítel žen (1913), a jako Hašlerova dívka v Hašlerově komedii České hrady a zámky (1914). Ve zvukovém filmu potom vytvořila přes dvě desítky menších, ale pečlivě propracovaných rolí. Hrála zpěvačky a učitelky hudby (V tom domečku pod Emauzy, Panenství), dámy z vyšší i nižší společnosti (Kariéra matky Lízalky, Poslední Podskalák, Maskovaná milenka, Čtrnáctý u stolu, Šťastnou cestu), ale i ženy z lidu (Humoreska, Babička). Do paměti diváků se nesmazatelně vryla rolí barové madame ve filmu Františka Čápa Noční motýl.

Anna Steimarová ve filmu Babička

Po válce se před filmovou kameru již nepostavila, objevila se jen ve dvou epizodních rolích ve filmech režisérů Václava Kršky Řeka čaruje a Rudolfa Hrušínského Pancho se žení, které se ale začaly točit ještě za okupace. Zemřela 15. března 1962 v Liberci. Byla první ženou národního umělce Jiřího Steimara a matkou herečky Jiřiny Steimarové, přes kterou slavný herecký rod pak pokračoval k Evelýně Steimarové, Jiřímu Kodetovi a Barboře Kodetové.

Filmografie:

1913    He: PAN PROFESOR, NEPŘÍTEL ŽEN

1914    He: ČESKÉ HRADY A ZÁMKY

1929He: PRAŽSKÝ KINEMATOGRAFICKÝ JOURNAL

1933    He: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY

1934    He: ANITA V RÁJI / He: ROZPUSTILÁ NOC

1936    He: NAŠE JEDENÁCTKA

1937    He: FILOSOFSKÁ HISTORIE / He: KARIÉRA MATKY LÍZALKY / He, Zp: PANENSTVÍ

1938    He: ANDULA VYHRÁLA / He: CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH

1939    He: HUMORESKA / He: KRISTIAN

1940    He: BABIČKA / He: BARON PRÁŠIL / He: DCERUŠKA K POHLEDÁNÍ / He: KATAKOMBY /He: MASKOVANÁ MILENKA /He: PEŘEJE /He: POSLEDNÍ PODSKALÁK /He: VY NEZNÁTE ALBERTA

1941   He: NOČNÍ MOTÝL /He: PRELUDIUM

1943    He: ČTRNÁCTÝ U STOLU /He: ŠŤASTNOU CESTU

1945    He: ROZINA SEBRANEC /He: ŘEKA ČARUJE

1946  He: PANCHO SE ŽENÍ

Tučně zvýrazněné filmy lze zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herečka

Zp - zpívá

FOTO: Filmexport
embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Anna Steimarová - hrála dámy z vyšší i nižší společnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free