VLADIMÍR BORSKÝ - herec, režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladimír BorskýVlastním jménem Vladimír Fuks, narodil se 2. března 1904 v Praze. Maturoval na obchodní akademii, ale jeho životní dráhu nasměrovalo následné studium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Po absolutoriu hrál na scéně pražského Intimního divadla a ve svých dvaadvaceti letech debutoval v roli lesního adjunkta Chvojky v němém filmu režiséra Přemysla Pražského Prach a broky.

Další filmové role vytvořil až s příchodem zvuku, kdy byl obsazován především jako milovník. Režisér M. J. Krňanský mu svěřil titulní roli v adaptaci románu Ignáta Herrmanna Kariéra Pavla Čamrdy a další významnější role vytvořil opět u  Krňanského v adaptaci Raisových Zapadlých vlastenců, v Kubáskově sociálním dramatu Svítání nebo v Rovenského adaptaci vesnického dramatu bratří Mrštíků Maryša. V některých filmech se uplatnil také jako zpěvák (Madla z cihelny, Anita v ráji, Zlatá Kateřina, Studentská máma, Bláhové děvče) a na plátně se potom objevoval až do roku 1942.

Od poloviny 30. let se snažil také najít prestižní uplatnění jako filmový režisér, specializující se na přepisy hodnotných českých literárních a dramatických předloh, ke kterým si psal i scénáře. Prvním z nich bylo vesnické drama Aloise Jiráska Vojnarka, natočené s úctou k předloze a opírající se o reprezentativní herecké obsazení. Následoval Jan Výrava podle stejnojmenné hry Františka Adolfa Šuberta o selském povstání proti vrchnosti na Opočensku v roce 1781 a po něm komedie Čekanky podle F. X. Svobody, ve které zachoval i veršované dialogy divadelní předlohy a kde ke své jediné hlavní filmové roli dostala příležitost Zorka Janů. Její starší sestru, tehdy už filmovou star Lídu Baarovou, obsadil potom o rok později do hlavní role dramatu Paličova dcera podle klasické předlohy Josefa Kajetána Tyla.

Za významného dramatického činitele pokládal Borský hudbu a kladl na ni mimořádný důraz. K jeho zmíněným prvním třem filmům ji složil E. F. Burian a ke čtvrtému Otakar Jeremiáš, který za hudbu k Paličově dceři získal v roce 1941 národní cenu. Po adaptaci této Tylovy divadelní hry si ještě Borský společně s Františkem Kreuzmannem zahrál majitele realitní kanceláře v komedii režiséra Zdeňka Gina Hašlera Host do domu a poté se až do konce války odmlčel.

Po osvobození se ve znárodněné kinematografii dostal od roku 1947 do popředí jako vedoucí jedné z šesti výrobních skupin. V témže roce natočil i první český barevný film Jan Roháč z Dubé. Na divadelností silně poznamenané adaptaci Jiráskova historického dramatu byla oceňována vedle Stallichovy barevné fotografie především znovu Jeremiášova hudba. 

V 50. letech nejprve zfilmoval povídku Svatopluka Čecha Jestřáb kontra Hrdlička (Ota Hofman ji zdramatizoval ještě na FAMU a Vladimír Borský rovněž na FAMU napsal scénář),  ze současnosti čerpala divácky úspěšná komedie Kudy kam ? o zaměstnaných ženách a mužích, natočená podle divadelní hry Oty Šafránka, a detektivka Padělek podle námětu a scénáře Eduarda Fikera. Jeho režijní filmografii uzavřel v roce 1961 filmový medailon Herec Stanislav Neumann. Zemřel 24. října 1962 v Praze.

Filmografie:

1926    He: PRACH A BROKY

1931    He: KARIÉRA PAVLA ČAMRDY / He: TO NEZNÁTE HADIMRŠKU

1932    He: ZAPADLÍ VLASTENCI

1933    He: JEJÍ LÉKAŘ / He: MADLA Z CIHELNY / He: SVÍTÁNÍ / He: ZE SVĚTA LESNÍCH SAMOT

1934    He: ANITA V RÁJI / He: POSEL MÍRU / He: POSLEDNÍ MUŽHe: VOLHA V PLAMENECH / He: ZA RANNÍCH ČERVÁNKŮ / He: ZLATÁ KATEŘINA / He: ŽENA, KTERÁ VÍ CO CHCE / He: ŽIVOT VOJENSKÝ – ŽIVOT VESELÝ

1935    He: MARYŠAHe: STUDENTSKÁ MÁMA / He: VDAVKY NANYNKY KULICHOVY

1936    He: ŠVADLENKAHe: TŘI MUŽI VE SNĚHUSc, R: VOJNARKA

1937    He: PORUČÍK ALEXANDER RJEPKIN / Sc, R: JAN VÝRAVA

1938    He: BLÁHOVÉ DĚVČE / He: DRUHÉ MLÁDÍ  (Klekání) / He: UMLČENÉ RTY / He: VZHŮRU NOHAMA

1939    He: KRÁLOVNA STŘÍBRNÝCH HOR / He: NEVINNÁ / He: ŽENY U BENZINU

1940    He: PÍSEŇ LÁSKY / Sc, R: ČEKANKY

1941    Sc, R: PALIČOVA DCERA

1942    He: HOST DO DOMU

1947    Sc, R: JAN ROHÁČ Z DUBÉ

1949    Sc: DS-70 NEVYJÍŽDÍ

1953    Sc, R: JESTŘÁB KONTRA HRDLIČKA

1955    He: Z MÉHO ŽIVOTA

1956    R: KUDY KAM?

1957    R: PADĚLEK

1959    He: SLEČNA OD VODY

1961    Sc, R: HEREC STANISLAV NEUMANN

Tučně zvýrazněné filmy jsou k dostání na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

Sc – scénář
R – režie
He – herec 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. VLADIMÍR BORSKÝ - herec, režisér a scenárista. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free