Karel Hašler - skvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel HašlerSkvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí (herec, režisér, textař, hudební skladatel, spisovatel, překladatel, libretista, filmový scenárista) se narodil v dělnické rodině 31. října 1879 v Praze na Zlíchově. Vyučil se rukavičkářem, ochotničil a brzy utekl k divadlu. Nejprve hrál v kočovných společnostech, potom v Národním divadle v Brně (1901) a v Zemském divadle v Lublani (1902). V letech 1903-15 byl členem pražského Národního divadla a zároveň účinkoval v kabaretech Lucerna, Rokoko, Varieté.

Když byl pro zmeškané představení v roce 1915 z Národního divadla propuštěn, věnoval se psaní a skládání. Stal se ředitelem kabaretu Rokoko (1915-18), kde u něho začínali mnozí známí komici, jako např. F. Futurista, V. Burian, členové Červené sedmy. V roce 1918 se stal ředitelem kabaretu Lucerna, kde na počátku 20. let prožil zlatý věk kabaretu. V roce 1924 přešel do Varieté v Karlíně, kde se podle francouzského vzoru pokusil založit velkou revue. Některé revue sám psal i režíroval (Honzo, nedej se; Praha byla, je a bude; Pražáci, co je to?; Jsme všichni děti Prahy), jiné překládal.

Ke kabaretu ho přivedl zájem o české písničky, které sám začal skládat již před 1. světovou válkou pod vlivem přítele a svého pozdějšího švagra Rudolfa Frimla. Mnohé z nich zlidověly a charakterizuje je zejména patriotický obsah a láska ke staré Praze (oblíbené Staropražské písničky). Jejich popularita byla obrovská (dostalo se jim přiléhavého označení „hašlerky“) a trvá podnes. Vedle písniček překládal libreta oper a operet i činoherní texty, psal kabaretní skeče, scény a kuplety, ve kterých často sám hrál. Je autorem tří operet (Flašinetářova schovanka, Dcera druhé roty a Americký hotel), napsal knihu vzpomínek Jak jsem bořil Rakousko, jeho satirické básně a fejetony otiskovaly Humoristické listy a Venkov. 

Jako scenárista, režisér i herec se výrazně uplatňoval ve filmu, se kterým přišel do styku už v jeho němé éře. Jeho role dr. Uhra v Batalionu režiséra Přemysla Pražského a titulní postava ve Fričově Varhaníku u sv. Víta jsou řazeny k největším mužským partům českého němého filmu. Zvukový film mu už nikdy tak velké herecké výkony neumožnil. Měl sice svůj podíl hned na prvním z nich, kdy snímek Tonka Šibenice provázely dvě jeho písně, ale z řady více jak desítky filmových postav této éry mu výraznou hereckou příležitost dal především a pouze částečně autobiografický Písničkář a Rovenského snímek Za ranních červánků. Režijně se podílel na filmech Srdce za písničku (zároveň hlavní role) a Irčin románek, spolupracoval na řadě scénářů a s Milošem Smatkem složil hudbu k více než tuctu filmů. Jako spoluscenárista a vedoucí výrobního štábu se podílel na úspěchu Fričova Jánošíka. 

Již za 1. světové války prokázal svůj nekompromisní národní postoj a stejně tomu bylo i v době mnichovských událostí a později za německé okupace, kdy cestoval po republice a hrál své písničky. Během natáčení exteriérů Binovcova filmu Městečko na dlani, kterého se účastnil jako odborný poradce na scénáři, byl začátkem září 1941 zatčen gestapem a posléze deportován do koncentračního tábora Mauthausen. Tam byl také 22. prosince téhož roku umučen. 

Jeho osobnost připomíná krátkometrážní dokument Jaroslava Šikla Český písničkář. Čtenářsky vděčnou se stala i vzpomínková knížka Rudolfa Deyla Písničkář Karel Hašler (1968). Životní příběh Karla Hašlera se dočkal i výpravného televizního zpracování v podobě pětidílného seriálu Pražský písničkář (scenáristů Gustava Oplustila a Ivo Paukerta, v režii Ivo Paukerta), který Česká televize uvedla v premiéře v prosinci 1997 s Viktorem Preissem v hlavní roli.

Filmografie:

1914    N, R, He: ČESKÉ HRADY A ZÁMKY 

1915    He: AHASVER 

1922    He: CIKÁN JŮRA / He: KOPÁČI 

1925   APr, N, He: TULÁK  (Silnice bílá přede mnou) 

1926   APr: NEŘÍKEJ HOCHU, ŽE MÁŠ MNE RÁD ... / APr: VDÁVALA SE JEDNA PANNA / He: FALEŠNÁ KOČIČKA  (Když si žena umíní)

1927    He: BATALION

1929    He: ADJUNKT VRBA / He: VARHANÍK U SV. VÍTA / He: ZNÁŠ ONEN MALÝ DOMEK U JEZERA?

1930AHu, ATe, Zp: TONKA ŠIBENICE

1931   AHu, ATe, He, Zp: REVUE GONG

1932   Sc, Hu, AHu, ATe, He, Zp: PÍSNIČKÁŘ / AHu, ATe, Zp: REVUE GONG 4. 

1933   Hu, AHu, ATe, He, Zp: JINDRA, HRABĚNKA OSTROVÍNOVÁ / N, Sc, R, Hu, AHu, ATe, He: SRDCE ZA PÍSNIČKU /Hu, AHu, ATe: U SNĚDENÉHO KRÁMU / Sc, Hu, He: ZÁHADA MODRÉHO POKOJE / Sc: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY / Sc: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY  [německá verze]

1934   AHu, ATe: MATKA KRÁČMERKA / Hu, AHu, ATe: POSLEDNÍ MUŽSc, Hu, AHu, ATe, He: ZA RANNÍCH ČERVÁNKŮ

1935   Hu, AHu, ATe, He: JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍSc, Hu, AHu, ATe, He, Zp: KRÁL ULICE / He: AŤ ŽIJE NEBOŽTÍKHu: JANA / Hu: JANA  [německá verze] / Sc, VV: JÁNOŠÍK

1936   AHu: PLZEŇ A BRANNOST NÁRODA / He: ULIČKA V RÁJI  (Dobrodinec chudých psů) / Sc, He: VZDUŠNÉ TORPÉDO 48  (Případ plukovníka Švarce) / Hu: DIVOCH / Sc, R: IRČIN ROMÁNEK / Sc: VOJNARKA

1937   N, Hu, AHu, ATe, He, Zp: JARNÍ PÍSNIČKA / Hu: DIVOCH  [německá verze] / Sc, Op: ŠVANDA DUDÁK / Sc: HORDUBALOVÉ

1938   Hu, AHu, ATe: NEPORAŽENÁ ARMÁDA

1939   AHu: VENOUŠEK A STÁZIČKA

1940   Hu, AHu, ATe, He, Zp: ZA TICHÝCH NOCÍ / He: ŠTĚSTÍ PRO DVA / Op: MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA / Sc: BABIČKA

1941   AHu: PRAŽSKÝ FLAMENDR / He, Op: PANTÁTA BEZOUŠEKHe: ROZTOMILÝ ČLOVĚK

1942 Op: MĚSTEČKO NA DLANI  (premiéra až po Hašlerově smrti)

1955   AHu: RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM / AHu, ATe: TANKOVÁ BRIGÁDA

1961   AHu: KDE ŘEKY MAJÍ SLUNCE

1962   AHu, ATe: ZÁVRAŤ

1963   AHu, ATe: EINSTEIN KONTRA BABINSKÝ

1964   AHu, ATe: A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH / AHu, ATe: FRI-FI-PI  / AHu, ATe: HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK

1965   AHu, ATe: AUTOMAT SVĚT  (PERLIČKY NA DNĚ) / Hu, ATe: HRDINA MÁ STRACH / AHu, ATe: SEDM ZABITÝCH

1967   AHu, ATe: HOŘÍ, MÁ PANENKO / AHu, ATe, Zp: TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ

1970   AHu, ATe: HOGO FOGO HOMOLKA

1972   AHu, ATe: KLÍČ POD ROHOŽKOU / AHu, ATe, Zp: ZPÍVAJÍCÍ FILM 

1974   AHu: DVACÁTÝ DEVÁTÝ

1978   AHu, ATe: SÓLO PRO STAROU DÁMU

1982   AHu, ATe: PŘÍHODY PANA PŘÍHODY

1996   AHu, APh: CO DĚLAT? (CESTA Z PRAHY DO ČESKÉHO KRUMLOVA ANEB JAK JSEM  SESTAVOVAL NOVOU VLÁDU)

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

APr – autor předlohy
N – námět
Sc – scénář
R – režie
VV – vedoucí výroby
Hu – hudba
AHu – autor hudby k písním
ATe – autor textu k písním
APh – autor použité hudby
He – herec
Zp – zpívá
Op – odborný poradce

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Karel Hašler - skvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free