HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno středa 12. únor 2014 20:31 Napsal Letohrádek

Výstava představí filmové a divadelní hvězdy první republiky a protektorátu a jejich další osudy…

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci. Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas a Jarmila Novotná (ta rovněž v Metropolitní opeře v New Yorku). Na výstavě nebude chybět ani doposud jediná žijící herečka, která vystupovala s „Králem komiků“ Vlastou Burianem v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu – Marie Štrosová – Steinerová nebo Soňa Červená, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala, podobně jako Štrosová – Steinerová, také jako operní pěvkyně.

K vidění také bude ….

-    Poprvé ve velké míře vystavená pozůstalost Adiny Mandlové (cca 25 předmětů, obuvi a oděvů vč. luxusního kožichu)
-    Herecká šatna
-    Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Zitě Kabátové, Marii Steinerové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi ad.)
-    Originály filmových plakátů a dobových fotografií
-    Kostýmy ze seriálů Hříšných lidé města pražského (Marvan + Bláha + Vinklář)

{youtube}pxPbiUvGHP0&feature=youtu.be{/youtube}

FOTOGALERIE

Pro zobrazení fotogalerie klikněte na obrázek.

/Sláva – úspěchy – skandály – pády nejznámějších filmových a divadelních herců a hereček v ose Brno – Praha/

8. 2. – 4. 5. 2014, denně kromě po. 10 – 16 h.
Letohrádek Mitrovských v Brně
www.letohradekbrno.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free