Ve stínu a Borgia 2

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 23. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V českých ateliérech sice práce poslední dobou poněkud ubývá, nicméně stále se najde pár projektů, které jsou v přípravě a stojí za to o nich psát. Dnes se vypravíme na natáčení dvou ambiciózních projektů, a to retro kriminálního filmu Davida Ondříčka Ve stínu a natáčení druhé série úspěšného projektu Borgia 2.

 

Ivan Trojan na stopě nebezpečného komplotu

Grandhotel Davida Ondříčka v roce 2006 diváky nakonec nezaujal a režisér filmů Šeptej, Samotáři a Jedna ruka netleská si tak musel počkat dlouhých 6 let na realizaci dalšího projektu. Ve sdělovacích prostředcích se v průběhu let objevovala zpráva, že natáčí detektivní příběh z 50. let Ve stínu koně. Nyní již můžeme konstatovat, že film se nakonec jmenuje jenom Ve stínu a vzniká v koprodukci České republiky, Slovenska, Německa a Polska.

Scénář je dílem Marka Epsteina, který napsal třeba ceněného Václava nebo multikulturní komedii Roming s Bolkem Polívkou a Mariánem Labudou. Mimochodem Epstein prý napsal 17 verzí scénáře! Příběh se odehrává v 50. letech a sleduje vyšetřování kapitána Hakla (Ivan Trojan) začínající krádeží v klenotnictví, které ale začne komplikovat stávající politická garnitura. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá vyšetřování major Zenke z NDR, pod jehož vedením se ukazuje, že kradené zlato mělo sloužit židovské obci k „financování podpory sionistického terorismu“. Haklovi však instinkt zkušeného kriminalisty napovídá něco jiného a na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování.

Kameramanem filmu je Adam Sikora, polský kameraman, který byl letos nominován na Evropskou filmovou cenu za nejlepší kameru, a režisérem je David Ondříček, který k filmu řekl: „Film Ve stínu je film noir. Jedná se o dobovou detektivku, zasazenou do Prahy roku 1953. Chtěl bych udělat napínavý film, s výraznou vizualitou, která by odpovídala dobové atmosféře. Nechci historizovat, byl bych rád, kdyby příběh oslovil moderního diváka, postavy byly hmatatelné, uvěřitelné, současné. Kdybych měl jmenovat tři filmy, které mi jsou inspirací, bylo by to Psycho, Blade Runner a Sedm. Začátek padesátých let je jedno z nejtemnějších období v československé historii. Komunismus upevňuje svoji moc, sovětští poradci stojí při založení Státní bezpečnosti. Lidé jsou dezorientovaní, mají strach. Déšť, temná zákoutí, časté výpadky proudu dotvářejí atmosféru filmu noir.“

Do filmu se podařilo obsadit i zkušeného německého herce Sebastiana Kocha, který ztvárnil disidenta v oscarovém filmu Životy těch druhých nebo nacistu ve špičkovém válečném dramatu holandského internacionála Paula Vehoevena Černá kniha, který podle mého názoru patří k současné herecké špičce evropského filmu. Dále se ve filmu objeví herci jako Soňa Norisová, Jaroslav Plesl, Jiří Štěpnička nebo Marek Taclík. Film měl mít premiéru již v únoru, zřejmě také kvůli uvedení na MFF v Berlíně, ale nakonec byl přesunut na září 2012 kvůli německému koproducentovi.

Borgiové osnují již podruhé v Čechách své inriky

V momentě, kdy se na televizních obrazovkách objevila evropská série o klanu Borgia, byla to bezesporu evropská televizní událost. Série vznikala v Čechách a jsem velmi rád, že se zahraniční tvůrci vrátili a rozhodli na svůj úspěch navázat druhou sérií. Jeho druhá řada se v českých ateliérech a exteriérech natáčí již od jara a konec je předběžně plánován na listopad.

Zahraniční filmaři jsou z francouzských firem Atlantique Production Lagardere Entertainment a německých EOS Entertainment. Mimochodem oproti první sérii se rozpočet zvýšil téměř dvojnásobně.

Natáčení proběhne opět v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí, Telči, Švihově, Jindřichově Hradci, Zvíkovu a Grabštejně. Natáčet se bude samozřejmě opět i na Barrandově, kde bude opět stát Sixtinská kaple. Na barrandovském pozemku také stále stojí po první sérii krásná dekorace římského náměstí a ulic.

Opět vznikne dvanáct dílů a celkový rozpočet, který zahrnuje i natáčení v Itálii, přesáhne 25 milionů eur, tedy více než 625 milionů českých korun. Petr Moravec ze společnosti Etic, která sérii koprodukuje, očekává, že se v Čechách utratí asi 400 milionů korun. Ministerstvo kultury snímek podpořilo 34 miliony korunami na daňových vratkách. Jsem velmi rád, že se to podařilo, protože jinak by se tvůrci jistě přesunuli do jiné země a naši lidé by zůstali bez práce.

Přes léto je také ohlášeno natáčení nového filmu Jiřího Menzela Sukničkáři a Zdeněk Troška se vydá do střižny se svou novou komedií Babovřesky a právě tam se vydáme příště.

Foto: Falcon, imdb.com

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Ve stínu a Borgia 2. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free