Ponrepo slaví 70 let od Pražského povstání

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 24. duben 2015 10:32 Napsal TZ Ponrepo

Úvodní fotkaKino Ponrepo si pro vás připravilo cyklus Cesty k barikádám, kterým vám přiblíží dění Pražského povstání, které probíhalo přesně před 70 lety. 

Pražské povstání trvalo od pátého do devátého května 1945, pět dní a čtyři noci. Nekoordinované natáčení průběhu povstání, díky přítomnosti kameramanů zpravodajského filmu v ulicích města, probíhalo již od prvního sundávání německých nápisů v pátek 4. května. Reportážní záběry, sestříhané v provizorních podmínkách zaměstnanci bývalé Aktuality, byly měsíc po osvobození uvedeny ve filmovém žurnálu Týden ve filmu. Úvodní blok Květnová revoluce v Praze tvořila šestice reportáží, které se následně staly výchozím podkladem pro většinu dokumentárních filmů. 

UPOUTÁVKU SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE: Cesty k barikádám from Kino Ponrepo on Vimeo.

Program cyklu Cesty k barikádám:

Pondělí 4. 5., 20.00 Otakar Vávra: Cesta k barikádám

úvod: Jiří Padevět, ředitel Nakladatelství Academia 

Úterý 5. 5., 20.00 Otakar Vávra: Němá barikáda

úvod: PaedDr. Jindřich Marek, Vojenský historický ústav Praha 

Středa 6. 5., 20:00 pásmo nesestavených zpravodajských záběrů

Čtvrtek 7. 5., 20.00 pásmo amatérských filmů, včetně filmu Václava Kosteleckého

úvod: PhDr. Stanislav Kokoška, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR/ Ústav pro studium totalitních režimů

Druhá světová válka ve filmu

Lidé po celém světě si připomenou sedmdesát let od konce nejkrvavějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Národní filmový archiv zpřístupní v digitální podobě výběr osmi filmů, které reflektují klíčová témata této dějinné události. Filmy jsou dostupné na DCP, Blu-ray a DVD. Distribuční nabídka je určena zejména kinům a kulturním zařízením, která připravují na duben a květen 2015 vzpomínkové programy u příležitosti výročí.

Více informací o distribuční nabídce naleznete ZDE.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Ponrepo slaví 70 let od Pražského povstání. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free