O kameramanu Janu Čuříkovi

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 27. leden 2013 0:00 Napsal Kino 1963

Transport z rájeJan Čuřík: Za okupace byl laborantem v Herafilmu. 1945-1949 v Krátkém filmu jako asistent kamery. 1950-1955 v Armádním filmu jako kameraman krátkých filmů a dlouhých filmů rež. I. Tomana „Tanková brigáda“ a „Váhavý střelec“. Od roku 1955 ve Filmovém studiu Barrandov kameramanem filmů „Žižkovská romance“ a „Pět z miliónu“ (oba režie Zb. Brynych), „Pronásledování“ a „Holubice“ (oba režie Fr. Vláčil), „Páté oddělení“ (režie J. Polák), v NDR u DEFY „Případ Gleiwitz“ (režie G. Klein), „Každá koruna dobrá“, „Neschovávejte se, když prší“ a „Transport z ráje“ (všechny tři režie Zd. Brynych).

Čuřík je kameramanem filmu Transport z ráje. Mohl být buď nezúčastněným sdělovatelem příběhu, který napsal spisovatel Lustig, nebo mohl být vykladačem světa, o kterém Lustig psal. Jan Čuřík si vybral to druhé.

V knížce Jaroslava Bočka je napsáno – „umění kameramana je uměním tvůrčí reprodukce.“

Jan Čuřík byl kameramanem jedenácti dlouhých filmů. V osmi je však víc než jenom autorem umělecké reprodukce.

Ve filmech Pronásledování, Holubice a Transport z ráje byla Čuříkova kamera okem diváka, sledujícího zaujatě to, co vyprávějí autor, herci a ostatní pod vedením režiséra.

Známe z kina lhostejné fotografie některých kameramanů, nebo výrazné kompozice jiných. Čuříkův každý záběr má charakter očité reportáže.

Čuříkova kamera není ani statická, nehybná, divadelní, ani neudivuje svou všudypřítomností, vševidoucností a pohyblivostí. Je prostředníkem mezi pozorným divákem a tím, co se odehrává ve filmu. Dívá se na to, co diváka v oné chvíli zajímá nebo může zajímat. Poskytuje mu příležitost věcně zhodnotit situaci a analyzovat ji.

Jan Čuřík se svou kamerou hodnotí dílo, které před jeho kameru přináší režisér s herci a autorem. Je tak trochu reportérem v nově vytvořené skutečnosti příběhu.

Splývá tedy v kameře Jana Čuříka dokumentární film s filmem hraným? Nikoliv, pokud jde o něho, jenom se prolíná.

Ve filmu Páté oddělení sledovala kamera prchajícího špióna pohledem nenápadných kontrarozvědčíků. Ve filmu Transport z ráje je řaa záběrů, které jako by byly pořízeny skrytou kamerou uprostřed živé skutečnosti. Je tu pohled do „čekárny ne smrt“ oknem, přes chodník, opuštěnou „kavárnou“ na prázdné náměstí apod.

Není pochopitelně nezbytné, aby si diváci v kině kameramanovu práci uvědomovali. Dokonce by to bylo nesprávné. Ale myl by jim vyhovovat jeho pohled, měl by je informovat o všem, co chtějí z příběhu vědět a poznat.

Jan Čuřík nyní natáčí s Věrou Chytilovou film, nesoucí název O něčem jiném. Chytilová se pokouší sledovat dva osudy, nejen jak se vzájemně vyvíjejí, ale jak v kterém momentu diváka zajímají. Někde ve větším úseku, jinde v menším, onde pouze jako zmínka. Má to být věcné zhodnocení těchto osudů. Možná, že by nenašla vhodnějšího spolupracovníka, než je Čuřík.

Zdroj: Kino 1963 (blíže neurčené číslo)

Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.

 

Komentáře   

0 #4 Sladká Irena 2013-02-24 18:23
I k nám výhra dorazila v pořádku a posloužila jako dárek pro neteř, moc Vám děkuji
Citovat
0 #3 Lenka Burianová 2013-02-22 07:12
Jsme rádi, že výhry dorazily v pořádku. Přeji vám hodně zdaru v dalším soutěžení!
Citovat
0 #2 Michaela Fiedlerová 2013-02-21 19:51
Děkuji za výhru, také mi dnes v pořádku došla. Udělali jste mi radost!!!
Citovat
0 #1 Danuše Kubíčková 2013-02-21 16:11
Dnes jsem obdržela výhru - knihu a CCD jako dárek, došlo v pořádku a moc děkuji. Můj vnuk bude nadšený.Mějte hodně pracovního elánu!!
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. O kameramanu Janu Čuříkovi. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free