Osobnosti

Dojímavě lidský Jindřich Plachta

Kategorie: Osobnosti
Napsal PhDr. Pavel Taussig

Jindřich PlachtaNesporného umění tohoto herce využil především film, který mu umožnil programově vytvářet typ prostého českého člověka – trochu nepřístupného, občas i bručícího a podivínského, ale člověka s dobrým srdcem, spravedlivého a nezáludného. Jindřich Plachta ale nebyl jen představitelem komických postaviček, které učinil nesmrtelnými, ať už to jsou truhlář Kukačka (Anton Špelec, ostrostřelec), úředník Střela (Jedenácté přikázání), profesor přírodopisu Matulka (Cesta do hlubin študákovy duše), skalák Fábera (Nebe a dudy) nebo již z poválečného období trhovec Diviš (Právě začínáme).

Václav Trégl - herec s umírněnou mimickou komikou

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 10. prosince 1902 v Bělé pod Bezdězem. Původně se chtěl věnovat chemii, studoval na reálce, ale v roce 1920 přešel na pražskou konzervatoř, kterou absolvoval u prof. Laudové-Hořicové (1924). Ještě za studií hrál na pražských avantgardních scénách Vladimíra Gamzy, Jiřího Frejky a E. F. Buriana, v Divadle Na slupi, v Moderním studiu a jinde. Prošel i řadou kočovných společností (Veverky, Černého a dalších). V letech 1929-35 byl členem Osvobozeného divadla, poté Divadla Vlasty Buriana, kde byl protikladem k Burianovu výbušnému temperamentu (1935-42), hrál také v Intimním divadle.

Ferenc Futurista - gentleman, venkovan i opilec

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem František Fiala, narodil se 7. prosince 1891 v Praze a vyrůstal v umělecky založené rodině. Sám nejprve vystudoval Umělecko-průmyslovou školu v Praze a potom se věnoval divadlu a filmu. V letech 1913-45 prošel celou řadou kabaretů, např. U kuřího oka, Červená sedma, Bum, Červené eso. Po krátkém působení v Divadle na Vinohradech (1922-24) hrál mj. ve smíchovské operetní Aréně (1926), v Divadle komiků (ve dvojici s J. Kohoutem), v Osvobozeném divadle (1929), v operetě Tylova divadla v Nuslích (1933, 1935-39, 1941).

Jarmila Beránková - herečka se slovansky měkkým obličejem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jarmila BeránkováNarodila se 15. května 1919 v Kojeticích u Prahy. K filmu se dostala už jako čtrnáctiletá studentka gymnázia s ochotnickou zkušeností na doporučení svého profesora, prozaika a dramatika Miroslava Bedřicha Böhnela (1886-1962), který rozpoznal její herecký talent a doporučil ji svému příteli Janu Svitákovi a přes něho producentu Janu Reiterovi. Ten ji potom společně s režisérem Rovenským obsadil do hlavní dívčí role v lyrickém filmu Řeka, který odstartoval její hereckou kariéru.

Otomar Korbelář – hrdinský milovník

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 3. listopadu 1899 v Sázavě na Kutnohorsku. Již od dětství projevoval hudební nadání, hrál na violu. Začal studovat na obchodní akademii a hrál v orchestrech kin, ale přešel na hudební konzervatoř, kde se věnoval hře na fagot a současně studoval herectví na dramatickém oddělení u profesora Hurta. Už jako student byl také elévem Národního divadla. Po absolutoriu obou zmíněných oborů na pražské konzervatoři získal angažmá v Českém divadle v Olomouci (1922-24), poté v Městském divadle v Plzni (1924-26) a opět v Olomouci (1926-29). V roce 1929 přišel do Prahy a stal se členem Městského divadla na Vinohradech (1929-45), kam se potom ještě dvakrát vrátil (1952-54 a 1956-66).

Svatopluk Beneš - milovník, důstojník i bohém

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 24. února 1918 v Roudnici nad Labem jako syn železničáře. Divadlu se začal věnovat už na gymnáziu s roudnickými ochotníky a v Roudnici spoluzakládal Mladou scénu, inspirovanou pražským Osvobozeným divadlem. Z kvarty odešel proti vůli rodičů do Prahy na konzervatoř, kterou v roce 1937 absolvoval u profesorů Deyla, Plachého a Iblové a ihned byl angažován Městským divadlem na Vinohradech, kde působil až do roku 1950. Celoživotní angažmá ale prožil na scénách Městských divadel pražských (1950-85), poté vystupoval v řadě divadelních představení jako host, například i v divadle Semafor.

František Smolík - herec se střídmým civilním projevem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 23. ledna 1891 v Praze v měšťanské rodině. K divadlu odešel proti otcově vůli a od roku 1908 prožil šest let u kočovných společností, kde se zformovalo jeho realistické herectví. Poté hrál ve Švandově divadle a jednu sezonu v Uranii a v letech 1921-34 v Městském divadle na Královských Vinohradech, kam jej angažoval Jaroslav Kvapil. Z podnětu K. H. Hilara se stal v roce 1934 členem činohry Národního divadla, kde navazoval na tradici první generace ND a působil zde až do svého odchodu do důchodu v roce 1961. Za své dlouhé divadelní dráhy prošel všemi obory herecké práce – od milovníků přes komické role až po vážné role charakterní, dramatické a tragické.

Ladislav Pešek

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Ladislav Pech se narodil 4. října 1906 v Brně, pocházel ze staré divadelnické rodiny, jejíž tvůrčí genealogie sahá dokonce až k národnímu buditeli Václavu Thámovi. Otec Ladislav Pech, matka Ema Pechová a starší sestra Marie, provdaná za Rudolfa Waltra, byli předními členy brněnského Zemského divadla.

Růžena Šlemrová - hádavá panička i veselá maminka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se v Plzni 10. listopadu 1886 v rodině významného českého historika Bedřicha Macha. Manžel Robert Šlemr (do sňatku v titulcích filmů uváděna jako Růžena Machová) byl členem správní rady společnosti A – B a spoluzakladatelem hostivařských ateliérů, v letech 1925-28 působil ve funkci předsedy Filmové ligy československé.

Josef Dobeš - hudební skladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Josef DobešVlastním jménem Josef Dobš se narodil 23. února 1885 v Praze. Hudební vzdělání získal jako elév a hráč vojenských orchestrů a současně se školil na hudební akademii v Budapešti. Od roku 1909 byl vojenským tamborem – dirigentem, v této funkci přešel i do čs. armády (do r. 1921), v dalších letech působil jako soukromý kapelník. 

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free