Osobnosti

Ilja Prachař

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ilja PrachařNarodil se 30. dubna 1924 v Malenovicích u Zlína. Po maturitě na zlínském reálném gymnasiu byl pracovně nasazen u firmy Baťa. Svou hereckou dráhu započal až po osvobození v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, poté působil v oblastních divadlech v Gottwaldově a v Ostravě. V roce 1954 přišel do Prahy, kde nejprve hrál v libeňském Divadle S. K. Neumanna, většinu svého aktivního uměleckého života ale prožil v Divadle na Vinohradech (1959-90).

Vratislav Blažek - satirik, prozaik, dramatik a filmový scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

BlažekNarodil se 31. srpna 1925 v Náchodě. V letech 1945-48 studoval malířství na Akademii výtvarných umění a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem Emila Filly. Současně psal do satirických časopisů a spolupracoval jako autor s mladým Divadlem satiry. 

Oldřich Kautský - filmový novinář, scenárista a překladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

DVD Byl jednou jeden králNarodil se 24. dubna 1906 v Praze. Před druhou světovou válkou byl učitelem. Zajímal se o film a psal články do různých odborných časopisů (např. Kinorevue). V roce 1940 napsal námět filmu Vladimíra Slavínského Poznej svého muže. V polovině okupace byl nacisty zbaven publikačních možností. 

Pavla Maršálková - herečka, která hlavní roli ve filmu nikdy nedostala

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

MaršálkováNarodila se 11. září 1917 v Plzni. Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1941 hrála v divadlech na Kladně, v Pardubicích a v Hradci Králové. Největší část svého uměleckého života, téměř třicet let, působila na jevišti pražského libeňského Divadla S. K. Neumanna (1950-79).

Jan Klusák - hudební skladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 18. dubna 1934 v Praze. Už v době gymnaziálních studií se soukromě vzdělával v oborech kontrapunkt, harmonie a základy skladby studoval u Jana Kasala. Po maturitě byl v roce 1953 přijat na pražskou Akademii múzických umění, kde se zaměřoval především na instrumentaci, komplexní nauku o skladbě a skladbu jako takovou, kterou studoval u Jaroslava Řídkého a Pavla Bořkovce.

Marie Burešová - herečka s ojedinělými hlasovými možnostmi

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Marie BurešováNarodila se 1. listopadu 1907 v Praze. Absolvovala dramatické oddělení pražské konzervatoře (1929), ještě za studií hrála v Divadle Akropolis, v letech 1930-34 byla elévkou činohry Národního divadla. Poté se stala členkou D 34, kde pod režijním vedením E. F. Buriana vytvořila řadu hlavních rolí a zde také dosáhla svého uměleckého vrcholu (1934-41). Celonárodní proslulost jí v roce 1940 přinesla titulní role v Nezvalově veršované hře Manon Lescaut, kde měla za partnera Vladimíra Šmerala (záznam je dochován na vzácných gramofonových snímcích).

Václav Huňka - kameraman

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Václav HuňkaNarodil se 25. dubna 1910 v Čachovicích na Mladoboleslavsku. Vyučil se truhlářem a ve filmu začínal od svých sedmnácti let. Nejprve pracoval jako ateliérový dělník a osvětlovač v košířských ateliérech Na Kavalírce, později v laboratoři, po absolvování kameramanského kurzu se stal asistentem kamery. Spolupracoval s našimi předními kameramany tehdejší éry, s Blažkem, Pečenkou, Deglem a Rothem – s ním točil během druhé světové války tři roky v Německu u Helmutha Käutnera. 

Jan Novák - hudební skladatel, pedagog, klavírista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 8. dubna 1921 v Nové Říši na Moravě v rodině knihaře. Studoval na jezuitském gymnáziu na Velehradě, oktávu na klasickém gymnáziu v Brně. Po maturitě v roce 1940 pokračoval ve studiích na brněnské konzervatoři, kde se věnoval skladbě, dirigování a hře na klavír. Houslím se učil od deseti let, na klavír od dvanácti a o skladbu se začal pokoušet od sedmnácti let. V Brně byl žákem Th. Schaefra. Za války musel studium přerušit, když byl na dva a půl roku nasazen na nucené práce v Německu. Absolvoval v roce 1946 smyčcovým kvartetem a taneční suitou pro orchestr. Krátce studoval i na pražské AMU u Pavla Bořkovce a na brněnské JAMU u Viléma Petrželky. Poté získal v konkurzu stipendium nadace Jaroslava Ježka a v roce 1947 odjel na studia do USA na letní kompoziční kurzy u A. Coplanda v Tanglewoodu. V New Yorku pracoval pět měsíců s Bohuslavem Martinů. 

Oldřich Flosman - hudební skladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 5. dubna 1925 v Plzni. Na pražské konzervatoři studoval v letech 1941-46 nejprve harfu, poté klarinet a nakonec skladbu u Karla Janečka. Ve studiu skladby dále pokračoval na AMU u Pavla Bořkovce (1946-50). Po absolutoriu působil společně s Radimem Drejslem a Lubomírem Železným jako skladatel a upravovatel v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, jehož se později stal na dva roky uměleckým vedoucím (1960-62). V té době komponoval především masové a vojenské písně, sbory a taneční skladby. V letech 1962-76 byl skladatelem ve svobodném povolání.

Jan Drda - prozaik, dramatik, novinář a filmový scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jan DrdaNarodil se 4. dubna 1915 v Příbrami. V letech 1934-38 studoval klasickou filologii a literární komparatistiku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Působil jako kulturní redaktor Lidových novin (1937-42), kde se stal pokračovatelem čapkovského fejetonu, dále jako scenárista Lucernafilmu (1942-45), byl redaktorem deníku Práce (1945-48) a poté šéfredaktorem Lidových novin (1948-52). Po únoru 1948 pracoval také v politických funkcích, byl předsedou Svazu čs. spisovatelů (1949-56), poslancem Národního shromáždění (1948-60), stal se i členem ÚV KSČ (1952-62). 

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free