Osobnosti

Terezie Brzková - těžiště její tvorby bylo v lidových postavách žen

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Terezie BrzkováNarodila se 11. ledna 1875 v Kolíně. Pocházela z rodiny kočovných herců a uznávanými herečkami byly i její sestry Otýlie Beníšková, Marie Spurná a Hana Vojtová. Prošla realistickou hereckou školou. V letech 1901-06 byla členkou divadelní společnosti Zöllnerů, 1906-07 Divadla sdružených měst východočeských, 1907-14 Městského divadla v Plzni a od roku 1914 do roku 1919 činohry Národního divadla v Praze. V období 1919-27 hrála u divadelní společnosti svého druhého manžela Václava Zejferta a v letech 1927-39 opět v Plzni. 

Ivan Olbracht - spisovatel a publicista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ivan OlbrachtIvan Olbracht, vlastní jménem Kamil Zeman, se narodil se 6. ledna 1882 v Semilech jako syn spisovatele Antala Staška. Po maturitě na gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem začal studovat nejprve v Berlíně a v Praze práva (1900-03), potom přešel na filozofickou fakultu (1903-09), avšak studia nedokončil a věnoval se žurnalistice.

Eduard Bass - novinář, spisovatel, kabaretiér

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Eduard BassVlastním jménem Eduard Schmidt, narodil se 1. ledna 1888 v Praze v počeštěné rodině německého majitele kartáčnického závodu. Po studiu na obchodní akademii pracoval téměř deset let jako obchodní zástupce firmy svého otce, mj. také v Mnichově, kde poznal moderní předválečný kabaret. V roce 1910 vystoupil na zapřenou (svůj pseudonym, motivovaný hlubokým hlasem, přijal z obavy před otcem) v kabaretu Bílá labuť v Praze na Poříčí jako zpěvák a recitátor. Po třech letech se stal spolupracovníkem literárního kabaretu Červená sedma, v němž se angažoval nejen jako konferenciér, zpěvák a recitátor, ale také jako autor řady satirických kupletů. Následující roky vystupoval v kabaretech a začínal jako žurnalista v humoristických časopisech Kopřivy a Humory.

Bohuslav Kulič - bytový architekt, který zběhl k filmu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Bohuslav KuličK věhlasným jménům cechu barrandovských filmových architektů patřil bezesporu Bohuslav Kulič. Narodil se těsně před 1. světovou válkou, 31. prosince 1913 v Praze. Nejprve studoval na odborné škole pro zpracování dřeva v Chrudimi a poté se vrátil do rodné Prahy, kde pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole. V letech 1932 až 1938 studoval na speciální škole architektury u věhlasného prof. Otakara Novotného.  

Jiří Šlitr - zpěvák, hudební skladatel, herec a výtvarník

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jiří ŠlitrNarodil se 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Semil. Odmaturoval v Rychnově nad Kněžnou, kde také začal kreslit a hrát jazz. V letech 1945-49, ještě za studií na Právnické fakultě Karlovy univerzity (absolvoval 1949) hrál s dixielandovými soubory. Kromě malování a grafiky skládal písně na texty Pavla Kopty a od roku 1957 Jiřího Suchého. Kopta jej také seznámil s Miroslavem Horníčkem, s nímž v roce 1953 vystupoval v pořadu Humor není pro legraci a o rok později v kabaretu Člověk mezi lidmi a pro něhož psal i své první písničky.

Karel Hašler - skvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel HašlerSkvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí (herec, režisér, textař, hudební skladatel, spisovatel, překladatel, libretista, filmový scenárista) se narodil v dělnické rodině 31. října 1879 v Praze na Zlíchově. Vyučil se rukavičkářem, ochotničil a brzy utekl k divadlu. Nejprve hrál v kočovných společnostech, potom v Národním divadle v Brně (1901) a v Zemském divadle v Lublani (1902). V letech 1903-15 byl členem pražského Národního divadla a zároveň účinkoval v kabaretech Lucerna, Rokoko, Varieté.

Miloš Forman - režisér, scenárista a herec

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Miloš FormanNarodil se 18. prosince 1932 v Čáslavi. V dětství ztratil oba rodiče, kteří zahynuli v koncentračním táboře, sám pak byl vychováván v rodinách u příbuzenstva. Absolvoval střední internátní školu pro válečné sirotky v Poděbradech, z níž se stala bohatě dotovaná a elitní vzdělávací instituce, kde jeho spolužáky byli mj. Václav Havel, Ivan Passer nebo Jerzy Skolimowski. Nebyl přijat na DAMU, ale vystudoval katedru dramaturgie a scenáristiky na pražské FAMU (1951-56).

Vlastimil Brodský - sebeironií a černým humorem proslul i v soukromém životě

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastimil BrodskýNarodil se 15. prosince 1920 ve Hrušově nad Odrou u Frýdku-Místku v rodině zanícených ochotníků. Nesmělý mladík, který původně chtěl být tanečníkem, navštěvoval v letech 1939-41 hereckou školu E. F. Buriana, kde se naučil rozvíjet svůj talent pro karikaturní až groteskní postižení rysů dané postavy, mimicko pohybové nadání a kulturu jevištní řeči. Po uzavření Burianova divadla nacisty hrál s přáteli až do konce války a v prvních poválečných letech na malých pražských avantgardních scénách.

Jiří Marek - spisovatel a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jiří MarekVlastním jménem Josef Jiří Puchwein se narodil 30. května 1914 v Praze a pseudonym Jiří Marek přijal v roce 1946 za své občanské jméno. Studoval na gymnáziu v Praze a v Písku (už jako oktaván tohoto klasického gymnázia podnikl v roce 1932 cestu na Podkarpatskou Rus a vytěžil z ní svůj první román Lidé z Poljany, který vyšel časopisecky 1937). Po maturitě (1933) vystudoval češtinu a němčinu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1938) a jako středoškolský profesor učil za války ve Strakonicích, Soběslavi, Náchodě a v Praze.

František Čáp - režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

František ČápNarodil se 7. prosince 1913 v Čachovicích na Mladoboleslavsku. Středoškolská studia započal v Táboře a ukončil na Vyšší lesnické škole v Písku. K filmu se dostal v roce 1932, kdy nastoupil do Lucernafilmu a postupně tu prošel různými obory. V témže roce si také zahrál jednoho ze studentů ve Vančurově-Innemannově dramatu Před maturitou a o rok později si vyzkoušel budoucí profesi jako asistent režie při natáčení melodramatu V tom domečku pod Emauzy.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free