Osobnosti

Lída Baarová - kráska s nešťastným osudem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Ludmila Babková se narodila 7. září 1914 v Praze. Její otec Karel Babka (1886 – 1965) byl úředník pražského magistrátu a matka Ludmila (1890 – 1945) chtěla být operní pěvkyní a zpívala ve sboru. Lída studovala na pražské konzervatoři u profesorů Deyla, Laudové-Hořicové a dr. M. Svobody. V roce 1931 si ji na konzervatoři vyhlédl režisér M. J. Krňanský a svěřil jí roli ve své adaptaci Herrmannova románu Kariéra Pavla Čamrdy.

Vladimír Slavínský - tvůrce lidové zábavy

Kategorie: Osobnosti
Napsal PhDr. Pavel Taussig

Natočil celkem padesát osm filmů. Jeho veselohry patřily v kinech k nejnavštěvovanějším: Uličnice, Holka nebo kluk, Přítelkyně pana ministra, Nebe a dudy, Muži nestárnou, Neviděli jste Bobíka?, Právě začínáme, Poslední mohykán. A diváci, nejen mladí, ale i pamětníci, se na ně rádi dívají při televizních reprízách stále znova, třebaže mnohdy ani netuší, že je vytvořil scenárista a režisér Vladimír Slavínský.

Theodor Pištěk - jeden z nejobsazovanějších filmových herců

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 13. června 1895 v Praze jako syn majitele a ředitele vinohradské Arény (zvané „Pištěkárna“) Jana Pištěka a jeho manželky – herečky. Maturoval na Malostranském gymnáziu, následné studium medicíny ale přerušila válka. Po převratu krátce řídil otcovo divadlo a poté jej K. H. Hilar angažoval jako herce do Městského divadla na Vinohradech (1919-21). Na divadelních prknech se ale potom objevoval již jen krátce, ve 30. letech v nuselském „Tyláčku“ a po válce zejména v Divadle S. K. Neumanna v Libni.

Rolf Wanka - jeden z největších idolů žen ve 30. letech

Kategorie: Osobnosti
Napsal Lenka Burianová

Rolf WankaRolf Wanka byl jedním z nejpohlednějších mužů stříbrného plátna. Hrál většinou milovníky, k těmto rolím ho předurčovala jeho impozantní vizáž. Dívky a ženy odcházely z kin přímo omámené, na krásného hrdinu nešlo zapomenout. Ale kdo to byl Rolf Wanka, nebo také Rudolpho Valentino, jak se mu přezdívalo? Byl to mladík z bohaté rodiny, který si mohl dovolit vše, po čem toužil.

Eva Gerová - herečka, která dala přednost rodině před filmem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 4. března 1920 v Praze jako dcera hudebního skladatele, teoretika, organizátora hudebního života a profesora pražské konzervatoře Jana Branbergera (1877 – 1952) a operní a koncertní pěvkyně Doubravky Branbergerové - Černochové (1885 – 1945). Evin otec byl mj. také autorem hudby k několika filmům (jako hudební úpravce se v r. 1937 podílel na Filosofské historii, zkomponoval hudbu k dramatům Bílá nemoc a Karel Hynek Mácha, v r. 1938 k melodramatu Co se šeptá). Umělecky založená rodina už od dětství podporovala její zálibu v herectví - od sedmi let hrála dětské role v představeních pražských konzervatoristů pod vedením profesorky Laudové-Hořicové.

Adina Mandlová - dramaticky i komicky nadaná herečka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Jarmila Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi v rodině přednosty železniční stanice. Po předčasné otcově smrti vyrůstala v rozháraných rodinných poměrech, nedostudovala gymnázium, žila v Praze, Paříži a opět v Praze.

Miloš Kopecký byl hercem velkého intelektu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Miloš KopeckýNarodil se 22. srpna 1922 v Praze a vyučil se v rodinné firmě kožešníkem. Začal studovat na gymnáziu, ale láska k divadlu zvítězila. Na jevišti stanul poprvé v roce 1939 jako člen amatérského recitačního sboru. Uměleckou činnost započal v roce 1941 v recitačním souboru Tvar při Svazu českého díla v Praze. Na konci 2. světové války byl z rasových důvodů vězněn v koncentračním táboře (1944-45). Po návratu nastoupil v roce 1945 profesionální dráhu v pražském divadle Větrník, které založili mladí začínající herci a kde se také poznal se svou první ženou, herečkou Stellou Zázvorkovou.

Julius Kalaš - hudební skladatel a teoretik

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Julius KalašNěkdy užíval rovněž pseudonym Cajus. Narodil se 18. srpna 1902 v Praze. V roce 1924 absolvoval skladbu u J. B. Foerstra a Jaroslava Křičky na pražské konzervatoři a o čtyři roky později mistrovskou školu u Josefa Suka. Současně vystudoval práva na Karlově univerzitě (JUDr. 1930). Byl kapelníkem pražského divadélka Na slupi a sbormistrem různých korporací, v letech 1925 až 1953 spoluzakladatelem, klavíristou a uměleckým vedoucím populárního hudebně satirického pěveckého souboru Kocourkovských učitelů. Současně až do roku 1948 pracoval jako úředník Zemského finančního úřadu.

Kameraman Rudolf Milič - řemeslu se učil u Vícha, Stallicha, Rotha a jiných

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Rudolf MiličNarodil se 28. dubna 1918 v Praze. Ve filmu začal pracovat od 30. let. Nejprve si v roce 1933 zahrál šoféra v komedii Karla Antona Jsem děvče s čertem v těle, pracoval v laboratořích a dokázal se uplatnit jako druhý asistent kamery na Fričově komedii Mazlíček. 

Václav Babka - tatínek či učitel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Václav BabkaNarodil se 11. srpna 1927 v Praze. Původní profesí soustružník, vyučený ve Walterově továrně na letecké motory, započal svou hereckou kariéru hned po válce jako elév divadelní společnosti B. Boka v Hradci Králové. Po jejím zrušení hrál až do nástupu vojenské prezenční služby ve Středočeském divadle v Mladé Boleslavi (1945-49). Po návratu do civilu byl nejprve v angažmá v Divadle pracujících Gottwaldov (1951-62) a poté dlouhá léta až do odchodu do důchodu působil v činohře Divadla Oldřicha Stibora v Olomouci.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free