Osobnosti

Josef Zíma - zpěvák, herec a konferenciér

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Oblíbený zpěvák, herec a konferenciér se narodil 11. května 1932 v Praze jako syn ředitele školy. Původně měl studovat operní zpěv, místo toho ale v roce 1953 absolvoval herectví na pražské DAMU. Již za studií zpíval s lidovými soubory a zpěv studoval soukromě u K. Karenina.

Jiřina Bohdalová - vynikala zejména ve veselohrách

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 3. května 1931 v Praze. Její matka byla vášnivou ochotnicí a tak nechala hrát dcerku v divadle Na Slovance již jako malé dítě. Zajímala se o hudbu a tanec a po maturitě učila na základní škole v Ostravě. Na pražskou DAMU, kde byl jejím učitelem Bohuš Záhorský, se dostala až po třetí zkoušce. Akademii pak absolvovala titulní rolí Vančurovy Josefiny v Disku roku 1957 a v témže roce ji Jan Werich angažoval do Divadla ABC, se kterým přešla do Městských divadel pražských (1962-66). V řadě rolí tu potom mohla uplatnit svůj originální a spontánní komický projev. V roce 1967 přešla do Divadla na Vinohradech, kde působí dosud, a kde dostala i větší příležitost uplatnit své zkušenosti mimo komický obor.

První dáma českého šansonu Ljuba Hermanová u filmu neměla štěstí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Legendární herečka, zpěvačka a šansoniérka, jejíž hvězda vystoupala rychle k výšinám. Dáma, která i na konci svého života dokázala být aktivně činná, udržet si přízeň publika a udivovat svou pohybovou a taneční kondicí. Ljuba, vlastním jménem Luběnka Hermanová, se narodila 23. dubna 1913 v Neratovicích jako druhorozené dítě a prvorozená dcera do rodiny železničního úředníka. Její maminka byla nadšenou ochotnicí a  tak  se i Ljuba už jako dítě začala objevovat na jevišti. K profesionálnímu herectví ji potom jako gymnazistku pražské Minervy přivedl člen Národního divadla Hugo Haas. Udělala zkoušky na konzervatoř, ale místo do školy  hned nastoupila do svého prvního angažmá ve Fenclově smíchovské Aréně. Bylo jí šestnáct let.

Jaroslav Vojta - představitel hrdinských a charakterních rolí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 27. prosince 1888 v Kutné Hoře v herecké rodině Jurných (vlastním jménem Vojta-Jurný; umělecké jméno Vojta přijal již jeho otec Alois Jurný a hostoval pod ním v říjnu 1894 v Národním divadle). Po brzké matčině smrti vyrůstal u babičky Vojtové na Moravě. Vyučil se slévačem, ale divadlo začal hrát už v roce 1906 s brněnskými ochotníky. Prošel tvrdou školou kočovných divadelních společností a působil u stálých divadel v Brně a Plzni.

Eman Fiala - herec a hudební skladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Emanuel Fiala se narodil 15. dubna 1899 v pražské umělecké rodině. Jeho dědeček byl učitelem hudby, otec Karel filmovým hercem, matka pianistkou, nejstarší bratr František, známý pod pseudonymem Ferenc Futurista, patřil k největším českým komikům, architekt Ferdinand a skladatel Jiří Julius byli jeho bratranci.

VÁCLAV VYDRA st. - tragéd klasického typu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 29. dubna 1876 v Plzni. Ze sexty místní německé reálky utekl ke kočovnému divadlu. V roce 1893 začínal ve společnosti Elišky Zöllnerové v Mladé Boleslavi, ve které působil řadu let jako herec a režisér. Od roku 1907 hrál v Městském divadle v Plzni, kde ho po šest let formoval herec a ředitel Vendelín Budil. Poté upoutal první české expresionistické režiséry Františka Zavřela a K. H. Hilara, odešel do Prahy a stal se oporou divadelního expresionismu v Městském divadle na Královských Vinohradech (1913-22). V roce 1922 přešel na scénu Národního divadla, kde potom působil až do své smrti (1940-45 jako stálý host, 1945-49 jako umělecký ředitel, 1949 jmenován čestným intendantem).

Martin (Mac) Frič - režisér, scenárista, herec a pedagog

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 29. března 1902 v pražské vlastenecké rodině. Studia na Uměleckoprůmyslové škole nedokončil a v šestnácti letech šel k divadlu. Působil v literárním kabaretu Červená sedma, v Revoluční scéně, v divadlech Varieté a Rokoko.

Raoul Schránil - elegán českého filmu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Elegán českého filmu se narodil 24. března 1910 v Mostě. Navštěvoval české, německé a francouzské školy a původně se chtěl stát ředitelem hotelu. Herectví se začal věnovat údajně prostřednictvím svého bratrance, filmového režiséra Karla Antona.

Gustav Hilmar - hrál často postavy zemitých, tvrdých chlapů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlatním jménem Gustav Černý, narodil se 30. ledna 1891 v obci Podlázky (okres Mladá Boleslav). Původně se po studiu na reálce chtěl věnovat se svým bratrem (pozdější výtvarník Bedřich Černý) malířství. Byla to ale Vojanova interpretace Hamleta, která jej uchvátila a přivedla k divadlu. Po absolvování dramatické školy Karla Želenského se stal v roce 1912 členem Městského divadla v Plzni. Po 1. světové válce následovala angažmá v Národním divadle v Brně (1920-22), dále v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (1922-26), odkud už se ubírala jeho cesta do Městských divadel pražských, kde potom také v roce 1959 svou jevištní kariéru ukončil.

Karel Dostal - herec a divadelní režisér

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 14. března 1884 v Poděbradech v herecké rodině (matka Marie Horská byla členkou Prozatímního divadla, jeho sestrou byla Leopolda Dostalová). Původně studoval filozofii, ale později se rozhodl pro divadlo. Vystudoval Vysokou školu dramatického umění v Berlíně (1908) a v letech 1908-15 hrál u Maxe Reinhardta a v Meiningen, poté v Novém vídeňském divadle (1918-19). Po vzniku Československa působil nejprve jako ředitel Jihočeského národního divadla v Českých Budějovicích, odkud přešel do Prahy, do souboru Městského divadla na Vinohradech (1920-22).

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free