Osobnosti

Dalibor Cyril Vačkář - hudební skladatel, básník, dramatik

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Dalibor C. VačkářDalibor C. Vačkář (znám též pod pseudonymem Dalibor C. Faltis, někdy psán Faltys) se narodil v Chorvatsku jako syn hudebního skladatele a teoretika Václava Vačkáře (autora známé serenády Vzpomínka na Zbiroh a dále pochodů, valčíků a ouvertur, ale také např. v letech 1923-30 kapelníka vinohradského biografu Minuta). Po maturitě absolvoval pražskou konzervatoř (1923-29 skladbu u O. Šína; housle) s mistrovskou školou (1929-31 housle u prof. K. Hoffmanna, skladbu u J. Suka). Krátce řídil orchestr Tylova divadla, spolupracoval s Osvobozeným divadlem, v letech 1934-45 byl členem Symfonického orchestru Čs. rozhlasu v Praze. 

Václav Hanuš - začínal jako asistent Václava Vícha

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Václav HanušNarodil se v obci Běloves u Náchoda 16. září 1910. Vyučil se optikem a mechanikem a proti vůli rodičů odešel do Prahy, kde pracoval nejprve v automobilce a od roku 1928 ve Šlechtově podniku na výrobu zvukových kamer. Ve filmových ateliérech začínal jako asistent vynikajícího kameramana Václava Vícha. Ve druhé polovině 30. let se uplatnil již jako samostatný kameraman dokumentárních snímků, na nichž spolupracoval s režisérem Jiřím Weissem (Dejte nám křídla, Píseň o Podkarpatské Rusi, někdy uváděno jako Píseň o smutné zemi), Jiřím Lehovcem a dalšími. 

Milan Vošmik - režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Milan VošmikNarodil se 8. září 1930 v Chrudimi. Patřil k první generaci pražské FAMU, kterou absolvoval v roce 1953. Již za studií natočil úspěšný krátký film pro děti Červené tulipány (1951) a snímek Matúš (1953), první na FAMU natočený barevný film. Spolupracoval na nich se svými spolužáky, scenáristou Otou Hofmanem a kameramanem Janem Kališem. Po absolutoriu zůstal na FAMU jako aspirant u režiséra Václava Kršky (1953-56).

Otto Heller - kameraman

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Otto HellerNarodil se 3. září 1896 v Praze. U filmu začínal nejprve jako uvaděč v pražském Lido-bio a promítač v kině Lucerna. S fotografickou technikou se seznámil na praxi ve velkém fotozávodě. Za 1. světové války působil několik měsíců jako promítač polního biografu na italské frontě, později pracoval ve vojenských filmových laboratořích ve Vídni. Při pohřbu císaře Františka Josefa I. se prvně dostal k filmové kameře jako asistent vojenského reportéra. Po válce ho přijal ředitel pražského Pragafilmu Fencl jako kameramana a jeho první prací byla reportáž o příjezdu T. G. Masaryka do Prahy v roce 1918. 

Květa Fialová - šlechtična, pletichářka, podvodnice, vyzvědačka i vzorná manželka a matka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Květa FialováNarodila se 1. září 1929 ve Velkých Dravcích na Slovensku v rodině výtvarnice a plukovníka letectva, usazené po první světové válce v české kolonii u Fiľakova. Se svou o tři roky starší sestrou (slovenská herečka Blanka Fialová) studovala na katolické škole v Dobšiné a v evangelickém penzionátu v Modre. V roce 1939 se rodina musela vrátit do Čech.

Vladislav Vančura - lékař, spisovatel, režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladislav VančuraNarodil se 23. června 1891 v Háji u Opavy v rodině, ve které se udržovaly tradice starého protestantského rodu písmáků. Dětství prožil v Davli u Prahy, kde byl otec hospodářským správcem, a v Praze. Studoval gymnázium v Praze a Benešově, učil se fotografem a knihkupcem. Gymnaziální studia dokončil v roce 1915 v Praze v Křemencově ulici.

Jarmila Smejkalová - od dívčích rolí až k postavám babiček

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jarmila SmejkalováNarodila se 16. července 1920 v Ostravě. Od dvanácti let navštěvovala baletní školu a jako elévka baletu potom také v roce 1936 nastoupila do Národního divadla moravsko-slezského v Ostravě. Zde si jejího hereckého talentu povšiml vynikající divadelní režisér Jan Škoda, který ji po dvou letech angažoval do činoherního souboru.

Vladimír Salač - představitel chlapeckých rolí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladimír SalačNarodil se 14. července 1924 v Terezíně. Už od dětství vystupoval s terezínskými ochotníky, které vedl jeho otec. Záhy byl přijat jako sopranista, recitátor a herec do Kühnova rozhlasového dětského sboru a přes ochotnický spolek Bozděch přešel v roce 1937 do Divadla Míly Mellanové. V chlapeckých rolích také hostoval v Městských divadlech pražských i v Národním divadle.

Anna Steimarová - hrála dámy z vyšší i nižší společnosti

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Anna SteimarováNěkdy rovněž uváděna jako Budilová-Steimarová Annie, popřípadě Anna. Narodila se v Plzni 7. července 1889 jako dcera slavného plzeňského divadelního ředitele Vendelína Budila. Ještě jako školačka hrála u svého otce slavnou dětskou roli Malého lorda. Věnovala se studiu řečí a zpěvu. Jako temperamentní zpěvačka a herečka začínala v operetě už před 1. světovou válkou a jako subreta vystupovala v německém Rostocku a Stuttgartu, v Theater an der Wien ve Vídni a v Německém divadle v Praze.

Jiří Krejčík - režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jiří Krejčík

Narodil se 26. června 1918 v Praze. Po maturitě na reálce studoval v letech 1937-39 na Českém vysokém učení technickém. Za německé okupace, po uzavření vysokých škol, začal pracovat jako úředník soukromé firmy a dostal se jako statista do barrandovských ateliérů. Zájem o film jej vedl ke studiu teorie filmového umění, posléze zatoužil po vlastní filmové režijní práci. Začal nejdříve u několika soukromých výroben kulturních a reklamních snímků (Unionfilm, Centralfilm) a natáčel vlastní krátké snímky (např. Každý na své místo, 1943; V hlubinách země, 1944).

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free