Osobnosti

Olga Scheinpflugová - národem milovaná herečka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Olga ScheinpflugováOsobnost, která prožila nevšední život – jako herečka, spisovatelka i jako žena. Sudičky jí daly do vínku mimořádný herecký talent, který potom navíc dokázala zúročit svým přirozeným šarmem a inteligencí. Olga Scheinpflugová se narodila 3. prosince 1902 ve Slaném a její budoucí uměleckou dráhu ovlivnilo zajisté i rodinné prostředí - byla dcerou spisovatele, novináře a dramatika Karla Scheinpfluga (1869-1948) a spisovatelem se později stal i její o tři roky starší bratr, právník Karel Scheinpflug (1899-1987).  Už jako studentka reálného gymnázia začala hrát divadlo se slánskými ochotníky a poté, na otcovo přání, navštěvovala od roku 1917 obchodní školu v Praze. Současně ale soukromě studovala dva roky herectví u Marie Hübnerové.

Růžena Nasková - vynikla v úlohách moudrých, vyrovnaných a vtipných žen

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Růžena NaskováRozená Nosková, narodila se 28. listopadu 1884 v Praze v rodině magistrátního úředníka J. Noska, který byl literárně činný v 60. letech 19. století, a byla sestrou spisovatelky a překladatelky Heleny Malířové. Otec jí bránil v cestě na jeviště, a tak teprve po jeho smrti mohla podniknout první kroky k budoucí kariéře. Nejprve hrála s ochotníky a v roce 1902 podstoupila zkoušku u Hany Kvapilové, která jí však hereckou dráhu nedoporučila. Mladá adeptka herectví se ale nenechala odradit, začala studovat herectví u Otýlie Sklenářové-Malé a navštěvovat také hodiny zpěvu, po této přípravě vystupovala s ochotníky na pražských předměstských scénách. 

Miroslav Josef Krňanský - průkopník a "nejčeštější" z režisérů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Otec Kondelík a ženich VejvaraK průkopníkům naší kinematografie, kteří mají své trvalé místo v její historii, patří bezesporu režisér a scenárista Miroslav Josef Krňanský. Narodil se 22. listopadu 1898 v Praze a už od mládí tíhnul k umění. Údajně vyučený kominík statoval v holešovické Uránii a od dětství se také přátelil s pozdějším režisérem Gustavem Machatým. V průběhu 1. světové války se jako osmnáctiletý stal válečným filmovým reportérem a po válce už u filmu zůstal.

Zdeněk Dítě - herec, dabér i hlasatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Zdeněk DítěNarodil se 19. listopadu 1920 v Praze. Po maturitě na gymnáziu a abiturientském kurzu na obchodní akademii pracoval nejprve jako úředník. Herectví studoval soukromě za německé okupace a v letech 1943-44 hrál v pražském divadle Větrník. Následovala angažmá v Divadle E. F. Buriana (1945-46), ve Vinohradském divadle (Divadle čs. armády, 1946-58) a v Realistickém divadle (1958-81). 

Světla Svozilová - od komických rolí k tragikomickým

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Světla SvozilováVlastním jménem Světlana se narodila 13. listopadu 1906 v Brně v rodině novináře a politika Josefa Svozila. Na doporučení básníka S. K. Neumanna vstoupila na pražskou konzervatoř, kterou absolvovala v roce 1927, a to v oboru herectví i režie. Již v té době hrála na malých pražských scénách (1924-27). Prvního angažmá dosáhla v Gamzově Uměleckém studiu, v letech 1927-30 hrála v Osvobozeném divadle jako hlavní představitelka v revuích Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří psali své ženské postavy přímo pro ni (Carmen ve Smoking revui). Rok hrála u Vlasty Buriana, prošla Novým divadlem, pohostinsky vystupovala na scéně Městských divadel pražských, kam se za okupace vrátila jako stálý člen souboru. V tehdejším Městském divadle na Královských Vinohradech, později přejmenovaném na Divadlo na Vinohradech, pak hrála od roku 1940 až do svého odchodu na odpočinek v roce 1968. 

Ivan Kříž - spisovatel a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ivan KřížNarodil se 12. listopadu 1922 v obci Osová Bitýška u Velkého Meziříčí v rodině truhláře, popraveného na konci druhé světové války nacisty za odbojovou činnost. V době protektorátu absolvoval reálné gymnázium v Brně (1941) a jako mimořádný posluchač navštěvoval krátce brněnskou konzervatoř (hru na klarinet a saxofon) a pokoušel se o dráhu jazzového hudebníka. Ve válečných letech 1942-45 se živil jako praktikant v otcově truhlářství.

Josef Rovenský - stál na rozhraní němého a zvukového filmu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Josef RovenskýNarodil se 17. dubna 1894 v Praze jako syn majitele pohřebního ústavu. Po neúspěšných studiích odešel k divadlu, pro které jej soukromě připravoval Karel Želenský. Začínal u kočovných společností a první angažmá získal v plzeňském divadle, kde působil několik let. Už jako známý herec se vrátil do Prahy, vystupoval v kabaretech Červená sedma, Rokoko a v excentrickém Bum, hrál v Burianově divadle, v Divadle komedie a na Longenově Revoluční scéně (1919-22).

Karel Zeman - režisér, scenárista a výtvarník

Kategorie: Osobnosti
Napsal Linda Zeman Spálený

Karel ZemanNarodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři na Jičínsku. Po dvouleté obchodní škole a  kurzu reklamního kreslení a aranžování pracoval jako kreslíř a návrhář v reklamních ateliérech. V letech 1930-36 působil nejprve v reklamních ateliérech ve Francii a poté v Baťově firmě ve Zlíně, kde jej v roce 1943 jeho okouzlení loutkovým divadlem přivedlo do trikového ateliéru. První film, který zde realizoval, byl poetický kombinovaný snímek Vánoční sen, který v roce 1946 získal Cenu za nejlepší loutkový film na MFF v Cannes.

Vlasta Matulová - charakteristická střídmými gesty, jemnou mimikou a altovým sametovým hlasem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlasta MatulováNarodila se v Brně 31. října 1918. Po absolvování brněnské konzervatoře v roce 1937, na které byla žačkou profesorů Waltra, Pechové a Gräfové, vystupovala rok jako host nejprve v Zemském divadle v Brně a poté působila jednu sezónu v zájezdové činohře K. Jičínského a další ve Východočeském divadle v Pardubicích. V březnu 1940 získala angažmá v  činoherním souboru pražského Národního divadla, jehož členkou byla až do roku 1983. 

Vladimír Hlavatý - filmový dědeček

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladimir HlavatyNarodil se 29. října 1905 v Praze jako syn divadelního a filmového herce, režiséra a dramatika Františka Hlavatého. Divadlo hrál už od dětských let. První angažmá získal v pražském Tylově divadle v Nuslích (1923), ve druhé polovině 20. let hrál v Českých Budějovicích a poté v Plzni. Od roku 1929, s dvouletou přestávkou, kdy působil v pražské Činohře 5. května  (1945-47), byl členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech, na jehož jevišti vytvořil mnoho významných rolí i drobných figurek.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free