O Sestrách Havelkových,… ale s nimi

Nadřazená kategorie: Rubriky Kategorie: Rozhovory
Vytvořeno čtvrtek 29. listopad 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Z oficiálních webových stránek: Kvarteto Sestry Havelkovy vzniklo osamostatněním dámské vokální sekce Originálního pražského synkopického orchestru v roce 1994. Do té doby existovalo pouze trio, v němž se jednotlivé členky střídaly podle odchodů na mateřskou dovolenou. V momentě, kdy se ocitly v počtu čtyř netěhotných, nechtěly se už opustit a začaly zpívat čtyřhlasně. V roce 1995 odcházejí Sestry Havelkovy společně s Ondřejem Havelkou z OPSO a stávají se součástí nového orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky. Zároveň však pokračují v sólových aktivitách. Budují si svůj malý orchestr pod vedením kapelníka Jaroslava Šimíčka…

Anna Vávrová

Vím o tobě, že jsi vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky, obor sociologie kultury. To mi zrovna nepřipadá jako cílevědomá příprava na kariéru v OPSO, kde jsi začínala svou pěveckou kariéru. Určitě se stalo něco, co tě vtáhlo do kouzelné moci hudby…

K té fakultě jsem se celým dětstvím i mládím prozpívala. Doma na toaletě, kde moje pěvecká kariéra začala, přes školní a folklorní soubory, až po Vysokoškolský umělecký soubor. Přivydělávala jsem si na studiích zpěvem v různých kapelách a podivným řízením osudu jsem v době totality vycestovala na téměř dvouleté turné po západních zemích: tančírny, bary, noční podniky. To byla škola! Do muziky 2O. a 30. let jsem se zamilovala na první poslech. V romantických textech písní té doby se hodně zpívá o Osudu, s kterým člověk nic nezmůže. Já nevím, jak  to s tím je, ale podívám-li se zpět na klíčové momenty svého života, opravdu to šlo samo. Nikdy bych si nepomyslela, že se prozpívám až k OPSO, Melody Makers Ondřeje Havelky, a hlavně k Sestrám Havelkovým. Díky, Osude!

Období 20. – 40. let minulého století je tvou srdeční záležitostí. Nejen v hudbě, ale i v oblasti módy a společenského života.  Máš ráda dobové oblečení a tradice.  Ale také literaturu, z které často a s chutí čerpáš nápady pro vaše vystoupení….

Vychovávali mě rodiče, na kterých byl prvorepublikový grunt ve všech ohledech patrný po celý život. Vštěpovali mi spoustu krásných zásad, kterým jsem se jako správná mladá rebelka bránila. Přesto mi zůstaly v paměti. Maminka se vždy hezky a elegantně oblékala, neměla ráda moje "uválené modely", tj. jeansy a vytahaná trika, nesnášela nevyžehlené oblečení. Tatínek měl vždy pečlivě vyčištěné boty, nosil saka, kravaty, klobouky. Maminka hodně vyprávěla o předválečných časech, módě a společenském životě. Jako krásná inspirace mi po ní zůstalo mnoho fotek. Ta doba mne přitahuje, je to jakási touha po slušnosti a pravidlech, která nám trochu chybějí. I když mne v pubertě z úst mých rodičů tak rozčilovala!

{youtube}8bG9YjnbtOU{/youtube}

Olga Bímová

Máš ráda přírodu, přírodní medicínu, mystiku… na co jsem ještě zapomněla?

Vyrostla jsem v horách, v divoké přírodě, obklopena léčivými bylinkami. Všechny naše dětské hry se odehrávaly v lesích nebo v tajuplných skalách, takže není divu, že to vše je neoddělitelnou součástí mojí osobnosti. A co mám ráda? Moje úžasné tři děti a celý svůj život – se vším co mi dává.

Úplnou náhodou jsem se setkala s tvým jménem na polských webových stránkách, kam kdosi umístil videoklip Sester Havelkových. Idolem jsi tam ty, se svým hlasem. Aby ne, máš vystudovaný zpěv na konzervatoři! Uvědomila jsem si, že klipů jste společně natočily celou řadu, jeden pěknější než druhý…

To je pravda. A téměř všechny režíroval Ondřej Havelka, který je vždycky zárukou stylovosti i jemného humoru. Myslím, že mezi ty nejkrásnější patří jeho 20 minutový klipový film, do kterého použil nahrávky starých trempských písní z našeho CD – „Až tě Tvá dívenka zklame“. Stejně tak i klip k písni „Bláznivý den“, ve kterém jsme vyměnily večerní róby za kostýmy klaunů v cirkuse. Natáčení se tehdy zúčastnil i náš osobní přítel, skladatel pan Jiří Traxler s ženou.

{youtube}SF29CYkBfoE{/youtube}

Dája Šimíčková

Koho by napadlo, že vystudovaná slečna učitelka s aprobací hudební výchova – český jazyk se po skončení studia přesune rovnou cestou do divadla, a to přímo do ostravské operety.  Aby to bylo ještě zajímavější, projde přes Pěvecký sbor českého rozhlasu a OPSO do vokálního seskupení „sester“ Ondřeje Havelky. Na co si nejraději vzpomeneš?

Ano, začala jsem v ostravském divadle a dodnes vzpomínám na nezadržitelné záchvaty smíchu, které mě provázely zejména v kusech s pokleslejšími texty. To mě do jisté míry fascinuje dodnes, jen se už umím ovládat. Ostatně, většina textů, které interpretujeme se Sestrami, je toho zářným příkladem. Rozdíl je ovšem v tom, že jejich roztomilá prostoduchost, míním texty, je v tomto případě podávána s nadsázkou a to mě na tom baví. Nelze zapomenout ani na Ondřejovy výkřiky při předvádění dobových tanců na koncertech: Dájo, už zase vedeš! Chlap jsem já!

Jak doma všechno zvládáš? Jsi hodně vytížená ve vašem kvartetu, nově v Two Voices.  Učíš ve škole, cestuješ.  Dokonce jsi vystoupila  i v Carnegie Hall v New Yorku…..

Dva dny v týdnu se převtěluji do role učitelky zpěvu a hry na keyboard, jeden den vedu pěvecký sbor předškoláků, poté se stávám lektorkou hry na zobcovou flétnu. Z brány školy už vycházím jako matka, která přemítá o tom, jestli si její 15letý syn opravil známky nebo co budeme jíst. Tajně doufám, že můj muž Jarek nakonec zase něco ukuchtí. "Děláme" spolu nejen v kuchyni a v naší sesterské kapele, kde je kapelníkem, ale teď spolu točíme na CD i jeho autorský cyklus písní "Ať rosa z nebes sestoupí". Jeho skladby nastudovalo i  Kvarteto sv. Vavřince - to je onen soubor, s nímž jsme spolu se sestrou Petrou vystoupily v Carnegie Hall. Ano, kruhy se stále uzavírají. Posledním dokladem je nedávné setkání s bývalým kolegou z OPSO po 20 letech, které vyústilo ve spolupráci s kapelou Two Voices. A v říjnu už jsme pokřtili nové CD.

{youtube}0dROSuJ6hJ8{/youtube}

Petra Kohoutová

Barokní soubor Musica Antiqua Praha, jazzový vokální soubor Dobrý večer Quintet, Originální Pražský Synkopický Orchestr, Melody Makers Ondřeje Havelky, renesanční soubor Musica ad Tabulam, Kvartet sv. Vavřince Canticum Sacrum, Bach Collegium, Malá muzika Chorea Bohemica, Rožmberská kapela, Artists for Prague,atd. Doufám, že je to většina hudebních seskupení, ve kterých jsi pracovala či pracuješ. Sestry Havelkovy, hudba starých mistrů či vážná soudobá hudba. Jak to všechno souvisí?

Můj původní záměr byl, že se pokusím co nejlépe proniknout do všech hudebních žánrů, které mě lákají, v naději, že posléze vyextrahuji svůj vlastní styl – k tomu dosud nedošlo a není jisté, dojde-li! Ale ta cesta byla zatím velice zábavná a doufám, že bude i nadále!

Na Státní konzervatoři jsi vystudovala operní zpěv a už několik let na konzervatoři působíš jako pedagog. Máš rodinu, celou řadu aktivit, a přesto ti není zatěžko zorganizovat nebo se zúčastnit řady charitativních akcí např. pro Modrý klíč…..

Upřímně, trochu zatěžko mi to je, ale to mě právě baví! Tedy,  zatěžko jsou mi ty věci, které příliš nedovedu, především žádat o příspěvky, shánět sál, dělat propagaci… Učím se to, jde to ztuha. Odměnou je, když se dílo podaří, koncert se líbí, přijde hodně lidí, vybere se hodně peněz a ty pak slouží, kde mají. Mám ale jistotu, že jdou do těch správných rukou! Letos nám opět pomohla Nadace Život umělce. A tak srdečně zvu všechny čtenáře na Adventní klíčení Sester Havelkových – 11. 12. 2012 v 19h v Emauzích. Výtěžek koncertu bude věnován neziskovému sociálnímu sdružení Modrý Klíč, které se stará o lidi s mentálním a kombinovaným postižením, a dělá to skvěle!

Milé dámy, moje poslední otázka je adresována vám všem čtyřem stejně: co vám život v kvartetu dal a co vzal?

Anna: Kdyby nebylo kvarteto Sester Havelkových, pracovala bych někde jinde, s jinými lidmi, ale snažila se mezi nimi vždy zachovat soulad.  A to je rachota. Když se to daří, život je krásnější. Ta dlouhá léta v "Sestrách" mi nepřinesla ani velké peníze, ani velkou slávu. Ale pocit, že jsem žila hezký život. A co si přát víc?

Olga: Moje odpověď je prostá: Splnil se mi sen z dětství.

Dája: Dobré kamarádky, krásné písně a spousty lekcí tolerance, zdrženlivosti a demokratického chování (po vzoru Gutha Jarkovského..)

Petra: Vzal spoustu času, dal spoustu hezkého času!

FOTO: archiv Sester Havelkových

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. O Sestrách Havelkových,… ale s nimi. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free