Čtyřlístek ve službách krále a Martin a Venuše

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 19. prosinec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Čeští filmaři se zkrátka nebojí a točí a točí. A to je samozřejmě dobře. Před dvěma lety ohlášený Čtyřlístek ve filmu vrcholí poslední realizační fází a vztahovou komedii slibují tvůrci filmu Martin a Venuše.

Čtyřlístek bude muset zachránit svět před dobou ledovou!

Kdo by je neznal a kdo by je nemiloval. Čtveřice nerozlučných kamarádů Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík spatřila světlo světa už před více než čtyřiceti lety. Český producent Miroslav Šmídmajer se rozhodl reagovat na stále rostoucí oblibu komiksových adaptací v zahraničí na poli domácího filmu převedením Čtyřlístku na filmový pás. A v čem bude jejich dobrodružství zajímavé? Čtyřlístek se podle scénáře manželů Josefa a Hany Lamkových vydá na dvůr císaře Rudolfa II.

Příběh snímku začne na Karlově mostě, kde Čtyřlístek přepadne obživlý lev ze sochy Bruncvíka. Ten je zavede do podzemních chodeb Pražského hradu, kde potkají samotného císaře Rudolfa II.! Ten podnikl cestu časem z minulosti do přítomnosti, protože podle předpovědí věhlasných císařských astrologů jenom Čtyřlístek může získat císaři zázračný kámen mudrců a zachránit tak císaři život i korunovační klenoty, o které usiluje proradný alchymista Kelly. Podle tvůrců by se pak měl rozběhnout kolotoč neuvěřitelných střetů, konfliktů a peripetií. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík se dokonce dostanou i na císařský dvůr, kde jim doslova půjde o život… Jsme ale samozřejmě v pohádce, takže vše nakonec jistě dobře dopadne.

Miloslav Šmídmajer má za sebou už pěknou řadu filmových projektů. Natáčel dokumenty o známých osobnostech, z nichž pozoruhodný je třeba civilní dokument o Miloši Formanovi Co tě nezabije…, ale také komedie a pohádky jako Peklo s princeznou nebo Probudím se včera. V animovaném filmu se chtěl v minulosti vrhnout v celovečerní stopáži na Křemílka a Vochomůrku, ale u koprodukčních partnerů uspěl až s námětem Čtyřlístku.

Ani zde však neměl na růžích ustláno. Příprava snímku se musela totiž už jednou odložit, když se ukázalo, že původně oslovená animátorská skupina nezvládne film připravit v požadované technické kvalitě. Celý projekt se tedy musel kompletně rozjíždět znovu a premiéra se zpozdila o rok.

Výtvarná podoba filmu je pochopitelně stejná jako v comicsu a stojí za ní Jaroslav Němeček, který novinářům prozradil, že si filmovým ztvárněním splnil velký sen. Hudbu k filmu složil Ondřej Brzobohatý a do českých kin by se měl snímek dostat během ledna 2013. Jako milovník umění na dvoře Rudolfa II. a člověk, který se na Čtyřlístku učil první slabiky, si tuto podívanou nenechám rozhodně ujít.

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše

Vztahových komedií není nikdy dost a filmaři je natáčí velmi rádi. V novém snímku Martin a Venuše podle námětu Jaroslava Prušinovského se režisér Jiří Chlumský (seriály Kriminálka Anděl, Místo nahoře) bude zabývat proměnami vztahu mladé rodiny s dětmi, kdy se otec snaží rodinu uživit a přitom se musí postarat také o domácnost. Filmaři se tak pokusí zachytit sedmiletý vývoj vztahu Vendy a Martina na jednoduché situaci.

Vendy se po letech ve vztahu s manželem cítí nedoceněná a Martin nechápe, že nerespektuje jeho funkci živitele rodiny. Martinův otec nechce jen nečinně přihlížet rozpadu rodiny, a proto uzavře se synem neobvyklou sázku. V ní jde zejména o to, aby si na tři týdny zkusil převzít starosti své ženy v péči o domácnost.

Snímek produkuje Adam Dvořák, jehož filmy Lidice, Bobule nebo Rafťáci patří k nejúspěšnějším diváckým titulům posledních let, a do hlavních rolí obsadil sympatické duo Kristýnu Lišku – Bokovou, známou jako sympatickou učitelku z Občanského průkazu, a Marka Taclíka. Diváci by měli být překvapeni také tím, že Taclík pro roli výrazně zhubl.

Herecké obsazení pak doplní další populární herci Tomáš Hanák, Tomáš Matonoha, Robert Nebřenský, Jakub Kohák, Jiří Bartoška a Jan Budař. Film se natáčí zejména v pražských lokacích, ale uvidíme v něm i Mikulov.

Kameramanem filmu je zkušený Asen Šopov, který snímal třeba na Oscara nominované Želary nebo rodinný dobrodružný film Maharal. Hudbu k snímku skládá Michal Hrůza a tvůrci počítají s premiérou na 8. března 2013, tedy výročí Mezinárodního dne žen.

Doufejme tedy, že se filmařům podaří ve filmu mezi okamžiky problémů a nedorozumění vykřesat také jiskry naděje a dobré zábavy.

FOTO: martinavenuse.cz, bioillusion.cz

 

Komentáře   

+2 #1 peter závacký 2012-12-19 16:48
Pani redaktorka dokázala, že rozhovor môže byť zaujímavý aj bez bulvárnej šablóny.. :vďaka...
ale o človekovi, ktorý dokázal vytvoriť tak veľké dielo ako on, je predsa len v tak krátkom rozhovore sa veľa povedať nedá....možno by sa ešte našiel čas a prestor pokračovať v rozhovre aspoň na dvakrát... porozmýšľajte pani redaktorka a redakcia. :-) :-)
Peter Závacký
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Čtyřlístek ve službách krále a Martin a Venuše. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free