Přijde letos Ježíšek? a The Last Knights

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 13. únor 2013 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Natáčení filmových projektů odjakživa poznamenávají fenomény odkladů a předělávání, ale točí se pořád. Dnes se podíváme na natáčení česko-mexické novinky Přijde letos Ježíšek? a zahraničního filmu The Last Knights, který do českých končin přiváží tolik potřebnou práci filmařům.

Přijde letos Ježíšek?

Při rekapitulaci roku 2012 a náhledu do našeho časopisu je skutečně neuvěřitelné sledovat, kolik projektů se roztočilo a nakonec nenašlo svou cestu k divákovi v ohlášeném termínu. Doufejme, že je to jen přechodný stav a vše se v dobré obrátí. Doufejme, že to také nepotká česko-mexickou produkci režisérky Lenky Kny Přijde letos Ježíšek?

Lenka Kny v roce 2009 samostatně debutovala v kinech s psychologickým filmem Stínu neutečeš, který sice u diváků příliš nebodoval, ale režisérce nesebral chuť a vůli po další tvorbě. Pro další pokračování své režijní filmografie si zvolila žánr vánoční romance okořeněný o exotické prvky vzdáleného Mexika.

Příběh podle tvůrců pojednává o šedesátníkovi Josém, který se po třiceti letech v emigraci vrací do Prahy s mexickou manželkou a dospělou dcerou. Přestože byl přesvědčen, že rodné město již nikdy neuvidí, nakonec podlehl naléhání dvou žen svého života. Jeho dcera Penélope se totiž marně snaží otěhotnět a věřící manželka Dolores je přesvědčena, že poslední nadějí je zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko. A tak José souhlasí s návratem, který je pro něj radostný i bolestný – vrací se do míst, která znával i ke vzpomínkám, které najednou ožívají. Brzy se ukazuje, že v Praze je kromě legendárního Pražského jezulátka i řada dalších bytostí, které jsou schopné konat zázraky. A nejen, co se týká vytouženého početí…

Do hlavních rolí za českou stranu režisérka Lenka Kny obsadila prověřenou hereckou a v osobním životě i partnerskou dvojici Josefa Abrháma a Libuši Šafránkovou. V dalších rolích se objeví Igor Chmela, Václav Postránecký, Pavel Kříž, Danica Jurčová, Radúz Mácha, Marian Roden a další.

Díky plnění mezinárodní koprodukce se v úlohách Josého manželky a dcery představí skutečné mexické herečky. Dolores Heredia má na svém kontě desítky úloh ve filmech a televizních seriálech. Zahrála si také například v nedávno uvedeném americkém filmu Get the Gringo (Moje letní prázdniny) s Melem Gibsonem. Úspěšná mexická herečka Aislinn Derbez, která hraje dceru Penélope, hraje část role i v češtině a režisérka se rozhodla jí to skutečně příliš neusnadnit. Mladá herečka tak musela před natáčením poctivě drilovat češtinu, aby odehrála svůj part i v naší mateřštině a pochopila souvislosti, o kterých hraje.

Film se v současnosti natáčí v Praze a Mexiku a jak se povede bychom měli zjistit již v průběhu tohoto roku v českých kinech.

The Last Knights

Korejským filmařům se v Praze, potažmo České republice velmi zalíbilo. Jen loni jsme v této rubrice psali třeba o natáčení akčního filmu Snow Piercer, který vznikal na pražském Barrandově. Produkce The Last Knights je dalším projektem, kde se asijští a američtí filmaři rozhodli využít potenciál českého filmařského zázemí pro natočení fantasy, s kterým chtějí uspět na mezinárodním trhu.

Příběh zřejmě nikterak nevybočuje z představy, kterou bychom od spojení asijsko-amerických filmařů čekali. Odehrává se sice v blíže nespecifikovaném období, ale půjde v něm o tlupu bojovníků, co se musí postavit zkorumpovanému císaři.

Pro našince je určitě zajímavá skutečnost, že se na filmu podílí hned dvojice výrazných hereckých tváří - Clive Owen, známý třeba z filmů Potomci lidí nebo Spojenec, a Morgan Freeman, který v českých končinách už natočil snímek Wanted s Angelinou Jolie nebo navštívil věhlasný festival v Karlových Varech. Z českých tváří pak uvidíme v menších rolích Kláru Issovou nebo Pavla Kříže.

Filmaři natáčejí od listopadu na hradě Křivoklátu, na zámku v Dobříši a pochopitelně i v Praze. Na pomyslné režijní sesli pak sedí původem japonský internacionál a multitalent Kazuaki Kiriya, který se ve své životní kariéře věnuje kromě natáčení filmů rovněž fotografování a designu. Jeho životním mottem je nic nevlastnit, což zřejmě musí těšit zejména producenty filmu. Premiéra je ohlášena ještě na tento rok.

FOTO: wikipedie, prijdeletosjezisek.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Přijde letos Ježíšek? a The Last Knights. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free