Vlasta Burian ve službách firmy Baťa

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 10. červen 2013 1:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

V roce 1935 byl už Vlasta Burian velmi populárním filmovým komikem. Diváci ho znali z komedií C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Funebrák či Anton Špelec, ostrostřelec; obdivovat mohli i jeho ukázněný herecký projev ve filmech Revizor a U snědeného krámu, natočených v druhé polovině roku 1933.


A tak nebylo divu, že krále komiků zlákali i zlínští filmaři pracující pro firmu Baťa. Krátký reklamní snímek nazvali „Tři muži na silnici (slečnu nepočítaje)“: vedle Vlasty Buriana a tehdy nesmírně uctívaného hokejisty Josefa Malečka, kteří vystupovali „sami za sebe“, si dopravního strážníka na motocyklu zahrál Čeněk Šlégl z Burianova divadla. „Nepočítanou slečnu“ – dívku na bicyklu představovala Hana Vítová.


Natáčelo se na úpatí serpentiny, která vedla k barrandovským filmovým ateliérům a příběh byl velmi jednoduchý, jak je patrné i z popisku: „Automobil za zatáčkou ostře brzdí, aby se nesrazil  s cyklistkou. Ta upadne na zem, ale naštěstí se jí nic nestalo.  Přijíždí další automobil, jehož řidičem je Vlasta Burian. Řidič prvního auta je jeho známý – Pepa Maleček, slavný sportovec. Oba vychvalují vlastnosti svých pneumatik. Kvalitní pneumatiky má i policista na motorce. A nakonec se ukáže, že i slečna má na kole výborné gumy od Bati. Snímek končí různými záběry kutálejících se pneumatik firmy Baťa.“


Spoluautor Elmar Klos si po půlstoletí zavzpomínal, ale přece jenom po tak dlouhé době si příběh nepamatoval přesně: „Takovým snímkům se říkalo autoritativní reklama: slavná a populární osobnost prohlásila před kamerou, že tahle omáčka je ta pravá omáčka.

My jsme s kameramanem Alexandrem Hackenschmiedem spojili dohromady Vlastu Buriana s hokejistou Malečkem a Hanou Vítovou, neboli humor, sportsmanství a krásu. Buriana nám zajistil Ladislav Kolda. Byl k dispozici pouhou hodinu a nechal si pěkně zaplatit. Burian jel autem do barrandovských ateliérů pozdě, jak bylo jeho zvykem, a málem se srazil s autem, v němž jel Maleček se slečnou. Prvotní rozčílení opadne, když poznají řidiče: Ale vždyť je to Vlastík! A závěr? Díky pneumatikám Baťa se dá včas zastavit!“


Pro Elmara Klose to ovšem nebylo první setkání s králem komiků. Mladý student spolupracoval s humoristou Josefem Skružným na libretech tří ze čtyř hraných filmových komedií, které Vlasta Burian natočil ještě v čase němé éry kinematografie. 
Když ve znárodněné kinematografii Elmar Klos hrané filmy už i režíroval, natočili s Jánem Kadárem také hudební veselohru Hudba z Marsu, do níž záměrně obsadili všechny významné komiky a komediální herce. Kromě Miloše Kopeckého, zdůrazňoval režisér. A Vlasty Buriana, dodejme. Nebo ho už tehdy za slavného komika nepovažoval?

FOTO: Filmexport

Komentáře   

0 #2 Lenka Burianová 2013-06-24 11:06
Děkujeme vám za reakci a předáme ji autorovi článku.
Citovat
0 #1 wope 2013-06-21 14:32
Článek obsahuje řadu nepřesností a lží!!! Místo narození Grosslichtové je známo, narodila se v Praze na Vinohradech. Před začátkem války neodjela do zahraničí, ale celý protektorát prožila v Čechách, v Českých Budějovicích. Její dcera věděla o matčině herecké kariéře už od dětství, z jejího vlastního vyprávění. To, že se to dozvěděla až z pozůstalostního řízení je naprostý nesmysl!!! Autor by neměl opisovat z nevěrohodných a zastaralých zdrojů. Výzkum Trudy Grosslichtové už pokročil (i díky její dceři) a víme o ní už skoro všechno...
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Vlasta Burian ve službách firmy Baťa. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free