Vlasta Burian na skutečné poštovní známce!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 15. červenec 2012 0:00 Napsal Ivan Vápenka

Jistě každý z vás viděl film Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa z roku 1932, kde je scéna Lelíčka jako falešného portorického krále Fernanda XXIII. při fotografování na poštovní známky, a to v portrétním postoji a sedícím na koni. K tomuto filmu dokonce vydala společnost Elektafilm skutečnou „známku“ v hodnotě 50, s Lelíčkem na koni. Ta se skutečně objevila po premiéře filmu, a to na pamětním listu této společnosti. Známka byla přetištěna speciálním razítkem Království PORTORICCO.

 

Vlasta Burian si dále zahrál ve dvou filmech poštovního zaměstnance – poprvé to bylo v roce 1931 ve filmu On a jeho sestra, kde hrál pošťáka Jardu Brabce, a podruhé to byla role poštmistra Plíška ve filmu Nejlepší člověk z roku 1954.

Vlasta Burian se také objevil na celinové obálce (tj. s natištěnou známkou), kterou vydalo vedení Divadla Vlasty Buriana ke hře Spodnička aneb 100 let podmíněně, která měla premiéru 27. 2. 1931 v Biu Adria na Jungmanově tř. 41 v Praze II. Na vytištěné známce je V.B. v uniformě c. a k. polního maršálka a jako hodnota je uvedeno pouze dvakrát „ON“. Obálka bývala orážena „skutečným“ denním razítkem v barvě červené, vždy s datem konaného představení.

V roce 1991, kdy jsme „oslavovali“ televizním večerem 100. výročí narození Vlasty Buriana, v mediálním tisku proběhla řada vzpomínek na tohoto komika. V denním tisku se dokonce objevil návrh na příležitostnou známku, Česká pošta na to bohužel vůbec nebrala zřetel.

 

Jako filatelista jsem chtěl, aby nějaké skutečné filatelistické materiály opravdu na České poště vyšly. A tak se mně podařilo zajistit zatím dvě příležitostná strojová razítka!

 

 

Poprvé to bylo v roce 2000, kdy jsme si připomněli 70 let od premiéry filmu C. a k. polní maršálek.

Podruhé při příležitosti 10. výročí Společnosti Vlasty Buriana v roce 2007 – Vlasta Burian jako poštmistr Plíšek z filmu Nejlepší člověk nese balíček jako dárek všem členům Společnosti Vlasty Buriana.

Stále to však nebyla skutečná poštovní známka, vydaná Českou poštou. V roce 2008 jsem proto inicioval návrh České poště, oddělení přípravy vydávání známek, aby vydala známku ke 120. výročí narození Vlasty Buriana. Návrhy na vydání poštovních známek se zasílají příslušnému oddělení přípravy vydávání známek České pošty nejméně 3 roky dopředu, takže na můj popud zaslalo vedení Společnosti Vlasty Buriana návrh na vydání poštovní známky v roce 2011. Uplynul nějaký čas a tak v polovině roku 2010 bylo skutečně ohromné překvapení, když jsem se dozvěděl, že poštovní známka s portrétem našeho největšího komika v roce 2011 skutečně vyjde!

Jak takový zrod poštovní známky vypadá? Předně poštovní známky navrhuje k vydávání Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, tzn., že je jejich oficiálním vydavatelem. Návrhy na vydání známky mohou podávat všichni občané a instituce v naší republice. V průměru se ročně schází cca devadesát návrhů. Tyto návrhy jsou předány České poště, která má svoji patnáctičlennou komisi pro výtvarné řešení poštovních známek. Ta je poradním orgánem generálního ředitele České pošty. Tak to je o zrodu známky všeobecně a teď konkrétně o té naší známce ke 120. výročí narození Vlasty Buriana.

Původně byla na ministerstvu tendence známku Vlasty Buriana vůbec nevydat a v prvním kole vybrána nebyla. Na druhém jednání se  velmi přičinil ředitel Odboru známkové tvorby Č.P. Ing. Břetislav Janík a podpořil vydání této známky. Komise pro výtvarné řešení poštovních známek pak vyzvala dva výtvarníky – Václava Kučeru a Pavla Sivka, kteří předvedli několik svých návrhů, a nakonec byly vybrány návrhy Pavla Sivky na všechny artefakty, tj. známku, přítisk na obálce prvního dne vydání (FDC) a razítko prvního dne vydání (RPD). A teď si jen počkáme na den D, který bude ve středu 6. dubna 2011, kdy Česká pošta vydá v rámci emisního plánu českých poštovních známek pro rok 2011 v emisi Osobnosti – slavní Češi: Vlasta Burian známku o nominální hodnotě 10,- Kč, ve velikosti 40x23 mm, tištěnou rotačním ocelotiskem.

Takže konečně! To však ještě není všechno. Společnost přátel Vlasty Buriana k této unikátní události připravila také svoji akci, a to oslavy uvedeného jubilea. V pátek 8. dubna 2011 se v kině Národního filmového archivu Ponrepo v Bartolomějské ulici na Starém Městě Pražském uskutečnil mj. i slavnostní křest této známky za účasti zástupců České pošty, Svazu českých filatelistů a dalších význačných osobností. Pro tuto příležitost byla na místě v kině Ponrepo zřízena poštovní přepážka, kde poštovní pracovnice orážely poštovní zásilky speciálním strojovým razítkem k této události. Filatelisté se tedy měli na co těšit!

FOTO: Ivan Vápenka

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Vlasta Burian na skutečné poštovní známce!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free