"Navždyspolu" - fotografie a výtvarné práce Karolíny Kameníkové a Petra Urbana

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno středa 3. duben 2013 1:00 Napsal Božena Vachudová

Grafický kabinet Letohrádku Ostrov je určen pro práce mladých výtvarných umělců, kteří neotřele reagují na svět kolem sebe. Vystavovali v něm např. designéři Jiří Hanek a Viktor Chalepa svůj originální projekt JOINT, propojující sociálním obsahem užitý nápojový porcelán s plakátem. Další výstava, intermediální, zase poukazovala na rozmanité závislosti dívek a mladých žen. V loňském roce prostor patřil opět designérům, využívajícím v nábytkové produkci krajinu a přírodu.

Fotografie a výtvarné práce Karolíny Kameníkové a Petra Urbana, tragicky zesnulých studentů Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech

Ani v letošním roce v Letohrádku neopouštíme tento záměr. Jako první výstavu uvádíme přehlídku studentských prací dvou velmi mladých a talentovaných lidí –  Karolíny Kameníkové (1994 - 2012) z Chebu a Petra Urbana (1994 - 2012) z Ostrova, kteří spolu s dalšími dvěma mladými přáteli tragicky zahynuli 12. 8. 2012.

Od roku 2010 oba studovali na Střední průmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech - Karolína obor grafického designu a Petr oblast vizuální komunikace a fotografie. Zatímco se Karolína zabývala návrhem logotypů, korporátního designu, jak zaznamenáme v návrzích např. pro ZOO hlavního města Prahy nebo ve studiích obalové techniky (návrhy na čaj a med), Petr vytvářel především barevné a černobílé fotografické studie svých vrstevníků i sebe sama.

Jsou to fotografie nabité mladistvým elánem, smyslem pro využití originálního detailu (lepící pásky, plynové masky), konceptuální hrou – v projektu Jenda se „hrdinou příběhu“ stává obyčejný dřevěný stolek. Další fotografie poukazují na civilně dokumentační záběry cestujících ve vlaku nebo v autobusech, včetně citlivě odpozorovaných lidských tváří. Zajímavé bude určitě i prohlížení fotografického pexesa.

Karolína a Petr vytvořili také společnou práci, do Petrových fotografií ostrovských architektonických památek zasahovala Karolína lineární kresbou. Bude vystaveno ještě mnoho dalších poutavých fotografií. Jakkoliv budou dojmy z vystavených prací nepochybně velmi pozitivní a plné údivu nad výtvarnými schopnostmi talentované dvojice, bude v nich přítomen i smutek nad jejím nebytím.

Pořadatel: Galerie umění Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje
Místo konání: Letohrádek Ostrov, pobočka Galerie umění Karlovy Vary, Zámecký park 226, 363 01 Ostrov
Termín: 5. 4. - 21. 4. 2013
Autorka výstavy: Mgr. Božena Vachudová
Kontakt: 353 842 883 (Letohrádek Ostrov)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. "Navždyspolu" - fotografie a výtvarné práce Karolíny Kameníkové a Petra Urbana. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free