Filmová hostina pro téměř třináct tisíc diváků

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 16. červenec 2015 13:13 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Bolek PolívkaKarlovarský mezinárodní filmový festival oslavil ve dnech  3. až 11. července svůj 50. ročník. Významnému jubileu odpovídal už samotný velkolepý start. Zahajovací večer v Paláci Thermal připomenul uplynulé festivalové ročníky emocionálně působící audiovizuální féerií, okomentovanou dnes už neodmyslitelným karlovarským moderátorem Markem Ebenem. Patřičný lesk slavnostnímu večeru dodala přítomnost hollywoodské hvězdy Richarda Gera, který tu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a zároveň uvedl zahajovací mimosoutěžní snímek Time Out of Mind, působivou evokaci života bezdomovce v současném New Yorku, ve kterém vytvořil hlavní roli. A poté už Karlovy Vary žily velkou zahajovací party, uspořádanou v okolí Thermalu i v ulicích města pro všechny filmové fanoušky. Historii MFF Karlovy Vary od jeho založení až k současnému 50. ročníku připomenul také celovečerní dokument Miroslava Janka Filmová lázeň a svou novou knihu Příběh festivalu, tu pokřtila dlouholetá umělecká ředitelka festivalu a dnes jeho umělecká poradkyně Eva Zaoralová.

Do festivalové historie se letošní ročník zapíše rekordním počtem akreditovaných účastníků (12 857). Naprosto vyprodané projekce nabídly přes 200 snímků z 60 zemí, prodalo se přes 132 000 vstupenek, nově se letos promítalo také v překrásně zrekonstruovaném Národním domě. V duchu již letité tradice nechyběly světové a mezinárodní premiéry, mimo soutěž se na plátnech festivalových kin objevila také díla uvedená nebo již oceněná na velkých světových festivalech. Pro sekci Horizonty se dramaturgům podařilo zajistit vítězné snímky z Berlinale (např. Aferim!, Tělo, Klub), Cannes (Země a stín, Humr, Úpal), Benátek (Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna, Soud, Hladová srdce) či Sundance (Slow West), v programové nabídce nechybělo třeba nejnovější úchvatné dílo bratrů Paola a Vittoria Tavianiových Úžasný Boccaccio, hit Paola Sorrentina Mládí nebo Kim Ki-dukův varovný snímek Stop. Ve speciální sekci Šest blízkých setkání představilo šest světových režisérských osobností spojených s karlovarským festivalem  - Mark Cousins, Kim Ki-duk, Sergej Loznica, Luis Minarro, Michaël R. Roskam a Sion Sono – filmy svého srdce, festivalová pocta patřila letos legendární Larise Šepiťkové, na dřívější úspěšné přehlídky navázala retrospektiva libanonského filmu, připomenuty byly dvě předčasně zesnulé osobnosti amerického filmu – John Cazale a Chris Penn.

Delegade k filmu Bob a stromy

Festivalu se vedle snahy o zajímavý a umělecky kvalitní program tentokrát podařilo dát v soutěžním klání šanci především mladým filmařům. To se projevilo zejména v hlavní soutěži, která sice ve svých třinácti titulech postrádala díla režisérů zvučných jmen, ale zato se v ní objevilo hned šest debutů. Pozoruhodnou skutečností se potom stal verdikt hlavní poroty, která ze sedmi cen udělila hned tři právě debutantům. Velkou cenu – Křišťálový glóbus si odvezl za celovečerní prvotinu Bob a stromy francouzský režisér a scenárista Diego Ongaro, žijící v západním Massachussets. Autentickým hrdinou jeho dokumentárně laděného dramatu je charismatický massachussetský dřevorubec a chovatel dobytka Bob Tarasuk, dříč a paličák se slabostí pro golf a gangsterský rap, který ve filmu hraje sám sebe. Cena za režii byla udělena talentovanému kosovskému tvůrci Visaru Morinovi za jeho debut Babai. Film vypráví o strastiplné cestě desetiletého Noriho z Kosova do Německa, kam zbaběle uprchl jeho slabošský otec za vidinou změny k lepšímu. K oceněným debutům patřil i italský životopisný snímek Antonia, který natočil Ferdinando Cito Filomarino. Líčí tragický životní příběh teprve dnes uznávané italské básnířky Antonie Pozziové (1912-1938), patřící k ženám, které se rozcházely s tehdejší dobou. Snímek s podmanivou kamerou a uhrančivou výtvarnou stylizací získal Zvláštní uznání. To také obdržel Kouzelný vrch, ve kterém rumunská režisérka Anca Damianová za použití výtvarně pozoruhodné techniky animovaných koláží líčí osudy polského fotografa a horolezce Adama J. Winklera (1937-2002), který bojoval v Afghánistánu společně s mudžahedíny proti sovětskému Rusku. Zvláštní cena poroty byla udělena jednomu z nejnadanějších mladých filmařů a hudebníků v Rakousku Peteru Brunnerovi za jeho autorský film Má křídla, kdo končí pádem (pracoval na něm jako režisér, scenárista a střihač). Tématem divácky náročnějšího, stylizovaného snímku je vyrovnávání se se smrtí. Všichni vyznamenaní tvůrci si letos přišli převzít na pódium ceny osobně.

Z tuctu snímků soutěže Na východ od Západu ocenila porota nejvýše syrový celovečerní debut maďarské režisérky a spisovatelky Lili Horváthové Středeční dítě. Sociální drama s ženskou hrdinkou zobrazuje souboj jedince s nepříznivým osudem i se sebou samým.

Mallory

V soutěži dokumentárních filmů nad 60 minut se dočkala nejvyšší pocty dokumentaristka Helena Třeštíková. O tom, že život se dá i užít, vypráví její časosběrný dokument Mallory, mapující třináct let životních peripetií ženy, které se podařilo vymanit z drogové závislosti. Cenu si Třeštíková na pódium přišla převzít společně se svou hrdinkou. Cenu za nejlepší dokument do 30 minut potom získal chilský černobílý experimentální dokument Bílá smrt (r. Roberto Collio), využívající kombinace různých filmových formátů a animačních technik, který rozvíjí příběh chilské vojenské posádky, uvězněné v závějích během andské bouře.

Vítězným filmem Fóra nezávislých (bude zakoupen do vysílání České televize) se stal americký snímek Seana Bakera Transdarinka. Tématem této komedie, natočené na iPhone 5, je láska, přátelství, ale také násilí a obchod s drogami.

Mládí

U festivalových diváků se stal letošním vítězem úsměvný a poetický příběh o důchodcích v luxusním švýcarském sanatoriu, který pod názvem Mládí natočil italský režisér Paolo Sorrentino. Filmová meditace o lásce, mládí, stárnutí a o umění a kráse života se stala stejným hitem, jako jeho loni ve Varech uvedená Velká nádhera. Mimosoutěžní snímek Mládí zároveň zaznamenal absolutní rekord v historii udělování Divácké ceny Práva; hostesky vybraly o 8000 hlasovacích lístků více než loni – celkem jich bylo 78 226.   

Příběhy, které filmoví tvůrci přivezli do Karlových Varů, vypovídaly především o mnohdy neradostném postavení člověka v současném světě. Často zachycovaly těžké životní situace, vyrovnávání se se smrtí, problémy imigrantů apod.  I taková je ovšem naše současnost.

Domácí péče

Jubilejní padesátý ročník přinesl velký úspěch českým filmařům. Hned dvě ocenění z hlavní soutěže za nejlepší herecký výkon zůstavají doma. Ve filmových kruzích dosud téměř neznámý čtyřicetiletý debutant Slávek Horák překvapil snímkem Domácí péče, který pojednává s humorem a optimistickou formou právě o zmíněném fenoménu umírání, sklidil hned po svém soutěžním uvedení bouřlivý potlesk ve Velkém sále Thermalu. Právě v něm si odbyla svůj velký filmový herecký comeback Alena Mihulová v roli obětavé dmácí pečovatelky a právem získala Cenu za ženský herecký výkon. Skvělý herecký výkon  podává  v Domácí péči i Bolek Polívka. Stejné pocty jako Aleně Mihulové se dostalo i Kryštofu Hádkovi za postavu mladšího bratra, feťáka a charizmatického podrazáka v dramatu Jana Prušinovského Kobry a užovky, ve kterém mu sekunduje neméně excelentní filmový i skutečný bratr Matěj Hádek. Oba filmy, natočené v koprodukci s Českou televizí, bodovaly u diváků ve Varech v desítce těch nejlepších. A k trofejím se řadí i už výše zmíněný dokument Mallory režisérky Heleny Třeštíkové.

Mihulová - cena za ženský herecký výkon Domácí péče

Den před skončením festivalu se uskutečnila světová premiéra digitálně zrestaurovaného legendárního snimku Karla Zemana Vynález zkázy, které byly přítomny Zemanova dcera Ludmila a vnučka Linda. Obrovský aplaus provázel na jeviště v závěrečný den festivalu herečku Ivu Janžurovou, která převzala z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky cenu za přínos české kinematografii. Její herecké mistrovství tu dokumentovaly snímky Kočár do Vídně a Což takhle dát si špenát.

Slavnostní zakončení

Lesk festivalu dodávají přítomné filmové hvězdy. K těm nejslavnějším a nejobdivovanějším letos ve Varech patřil Richard Gere, Harvey Keitel či Jamie Dornan. Richard Gere přiletěl už den před zahájením a když poté přebíral Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii, vzdal hold naší kultuře, Václavu Havlovi i Jiřímu Bartoškovi. Během své návštěvy byl hostem Marka Ebena v jeho pořadu Na plovárně, představil zde vedle Time Out of Mind také další nový snímek Franny, ve kterém naopak hraje miliardáře, a přilákal téměř sedm tisíc diváků na Pretty Woman, jejíž uvedení v Letním kině pro něho bylo snad nejsilnějším zážitkem. Naopak irský herec Jamie Dornan se ve Varech zdržel jen několik hodin. Brzy ale u nás začne natáčet film Anthropoid o atentátu na Reinharda Heydricha, ve kterém ztělesní parašutistu Jana Kubiše. V některých scénách s ním bude točit i Alena Mihulová. Harvey Keitel přijel do Karlových Varů už podruhé. Před jedenácti lety se mu zde dostalo stejných poct a ceny jako letos Richardu Geremu. Přicestoval se svou ženou a synem a jako jeden z protagonistů Filmu Mládí převzal Diváckou cenu Práva.

Příští, už 51. ročník karlovarského mezinárodního filmového festivalu proběhne od 1. do 9. července 2016.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmová hostina pro téměř třináct tisíc diváků. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free