Cesta do pravěku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 2. červenec 2013 1:00 Napsal Muzeum Karla Zemana

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech  se uskuteční znovuobnovená filmová premiéra digitalizované verze filmu Karla Zemana Cesta do pravěku. Populárně-naučný film z roku 1955 vyprávějící  příběh čtyř chlapců, kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času na fantastickou výpravu do pravěku Země, mohou návštěvníci festivalu shlédnout 30. června a 4. července 2013. Snímek je na festivalu uváděn v rámci sekce Návraty k pramenům. Film v digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů vyšel na DVD na sklonku minulého roku jako první titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, kterou realizuje Muzum Karla Zemana v Praze. V posledních měsících roku by se tato edice měla rozšířit o další dva tituly.

Pokud jste muzeum doposud nenavštívili, máte jedinečnou příležitost. Jako odměnu za (jakékoli) vysvědčení, připravilo Muzeum Karla Zemana na první prázdninový víkend zvýhodněné vstupné pro děti a pestrý program včetně soutěží , workshopů animace a filmových projekcí zdarma.

O filmu Cesta do pravěku

Celé generace dětí se díky filmu Cesta do pravěku seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů je zároveň průkopnickým dílem světové kinematografie. O jeho popularitě svědčilo uvedení v americké distribuci v roce 1960 s novým rozšířeným úvodem.

Film je inspirovaný ilustracemi Zdeňka Buriana a kromě své dobrodružné, výtvarné a trikové stránky je oceňován též pro svou vysokou vzdělávací hodnotu a vědeckou korektnost, danou zejména spoluprací tvůrců s předním českým paleontologem prof. Josefem Augustou.

Triky Cesty do pravěku dnes už místy mohou působit naivně, ale stále je na nich znát poctivost a snaha, aby do filmu co nejlépe zapadly a nebyly rušivé. Staví zejména na kombinaci hraných a animovaných scén (kreslených i s využitím loutek) a na využití trikového principu - takzvané dokreslovačky. Film vznikal v Kudlovských ateliérech ve Zlíně a v ateliérech v Hostivaři. Exteriéry byly natáčeny na Slovensku na řece Váh, na přehrade Souš u Tanvaldu, u Strmilova, u Jindřichova Hradce a na zlínské přehradě. Závěrečná scéna u moře se natáčela na Rujáně v Německu.

Digitalizace filmu pro Muzeum Karla Zemana

Cesta do pravěku měla premiéru 5. 8.1955. V digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů vyšel na DVD 27. listopadu 2012 jako první titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, kterou založilo Muzeum Karla Zemana v Praze. V rámci edice vychází a budou i nadále vycházet jednotlivé tituly ze Zemanovy filmografie. Doposud se podařilo vydat kromě Cesty do pravěku také filmy Vynález Zkázy a Baron Prášil.

Pro Muzeum Karla Zemana provedl digitalizaci tým společnosti UPP - Universal Productions Partner v čele s Ivo Marákem, který stojí i za rekonstrukcí filmů jako je Markéta Lazarová nebo letos ve stejné sekci festivalu uváděným filmem Všichni dobří rodáci. Příprava podkladů  probíhala pod supervizí Ludmily Zemanové, dcery režiséra a spoluautorky několika posledních Zemanových filmů. Do budoucna by Muzeum Karla Zemana chtělo stěžejní filmy Karla Zemana nejen digitalizovat včetně zásadních korekcí a dohledání původní verze a rozsahu filmu jako je tomu doposud, ale přímo rekonstruovat do nejmenších detailů, aby si díla mohli diváci vychutnat ve stejné kvalitě jako v době jejich vzniku. Této snaze doposud brání vysoká náročnost takového postupu a s ní spojené finanční nároky. Muzeum proto hledá partnery, kteří by se záchranou Zemanovi tvorby pomohli.  V posledních měsících tohoto roku by se edice Filmového klubu Karla Zemana měla rozšířit o další dva digitalizované tituly.

Začátek prázdnin v Muzeu Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana připravilo na první prázdninový víkend bohatý doprovodný program. Na sobotu jsou připraveny soutěže o ceny, luštění filmových křížovek, závody sluncem (či ohněm) poháněných mini lodiček, obří pexeso s filmovými motivy, gigantické puzzle a vůbec spousta filmové atmosféry. Navíc chystá workshopy animace pro děti po celý den ZDARMA! V soutěžích se můžete těšit na široký výběr cen inspirovaných filmy Karla Zemana. Partnerem soutěže je také Nakladatelství Albatros.

V neděli pak k návštěvě muzea můžete přidat ještě zdarma shlédnutí svého oblíbeného filmu v rámci Filmových nedělí v muzeu Karla Zemana.

Celý první prázdninový víkend do muzea mohou děti v doprovodu dospělého za polovic a za rodinnou vstupenku zaplatí návštěvníci méně, než kdyby děti nechali doma!

FOTO: Muzeum Karla Zemana

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Cesta do pravěku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech . All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free