Crossing Lines a Klauni

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 17. březen 2013 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V České republice se neustále produkují audiovizuální projekty a je docela zajímavé sledovat, jak se postupně smývá vrstva rozdílu, zda se jedná o český, evropský nebo americký projekt. Globalizace jede na plné obrátky a filmaři zkrátka točí a točí.

Rodící se evropská FBI bude úřadovat i v Praze!

Stalo se již několikrát, že Česká republika musela přenechat větší filmový projekt maďarským nebo německým sousedům. O to větší můžeme mít radost, když se nám naopak podaří nějaký projekt dostat zpátky do Prahy. Tentokrát se to podařilo s výpravným francouzsko-německým seriálem vznikajícím pro globální televizní síť společnosti Sony Pictures TV Network s názvem Crossing Lines.

Seriál bude sledovat tým detektivů z evropských zemí pracující pro mezinárodní trestní soud, který bude na stopě nebezpečným zločinců napříč Evropou. Tvůrci vlastně utvoří evropskou obdobu FBI. V úvodních epizodách budeme sledovat utváření týmu detektivů, kde nebude nouze o překvapivé a originální momenty, a pak dojde pochopitelně i na napínavá pátrání. Stověžatá Praha tak kromě sebe zastane i několik dalších lokalit jako Vídeň, Paříž, Berlín, části Itálie a Holandska.

Seriál pochází z kreativní dílny amerického producenta  a zároveň emeritního newyorského policisty Edwarda Allena Bernera, který má ve svém portfoliu i veleúspěšný seriál Myšlenky zločince, který je milovníkům detektivek důvěrně znám i z českých obrazovek. Výrobu pro natáčení na našem území zajišťuje společnost Stillking Films.

V hlavních rolích se objeví hned několik populárních tváří. Za všechny je třeba jmenovat známého herce Williama Fichtnera, který hrál agenta Mahona v slavném seriálu Útěk z vězení nebo jednoho z naftařů v sci-fi thrilleru Armageddon s Brucem Willisem. Významnou roli ztvární také ostřílený veterán Donald Sutherland (MASH, Teď se nedívej!, Hunger Games). Z českých herců v seriálu uvidíme Kláru Issovou a pochopitelně našeho muže v Hollywoodu Karla Rodena!

Tvůrci seriálu utratí v Čechách z rozpočtu přes 220 milionů korun a již teď je jisté, že se bude vysílat ve více než osmdesáti zemích světa! Pokud půjde vše podle plánu, tak  by si měl seriál odbýt svou premiéru již tento podzim.

Evropská koprodukce Klauni v čele s Kaiserem a Lábusem

Zřejmě nejambicióznějším českým titulem letošního roku, který bude směle směřovat na evropský trh, je právě dokončovaný film Klauni režiséra Viktora Tauše. Z jeho režijní filmografie je dobré připomenout velmi otevřenou autobiografickou drogovou zpověď Kanárek a divácky veleúspěšné pokračování hitu Sněženky a machři po 25 letech.

Klauni se dosud pochlubili tímto nástinem děje: na počátku kariéry vytvořili Oskar, Max a Viktor klaunskou skupinu Busters. Jejich klauniády představovaly ostrůvky svobody uprostřed nehybné bažiny rezignace v komunistickém režimu bývalého Československa. Pak se však mezi nimi cosi vážného odehrálo. V příběhu se Oskar vrací po třiceti letech z emigrace, aby v Praze uzavřel uměleckou kariéru. Setkání s bývalými přáteli ale vede ke vzájemné konfrontaci.

Scénář k filmu napsal Petr Jarchovský (Pelíšky) podle námětu legendárního mima Borise Hybnera a tvůrcům se do filmu podařilo dostat hned několik významných zahraničních herců a zdaleka se nejedná jen o herce ze Slovenska. Ve filmu se objeví například francouzský herec Didier Flamand, který neumí ani slovo česky. Tauš se tak vrátil k metodě používané třeba u dnes již klasických „spaghetti westernů“, kdy se spočítají slabiky v domácím jazyce a herec pak odříkává místo textu čísla. Další velkou hvězdou, která se našemu filmaři upsala, je finská herečka Kati Outinen, patřící mezi kmenové herce slavného klasika Akiho Kaurismäkiho.

Klauni se natáčeli v Čechách, Lucembursku a ve Finsku a nyní jsou v postprodukční fázi. A co o filmu řekl sám režisér? „Klauni jsou dramatem s komickými figurami. A Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem dokázali vnést humor i tam, kde to nikdo z nás nečekal. Stali se důvodem, pro který se zahraniční herci rozhodli našemu filmu věnovat tolik času a energie.“

Premiéra filmu je zatím naplánována na konec října roku 2013, takže se nechme překvapit, jak to filmařům nakonec vyjde.

FOTO: wikipedie

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Crossing Lines a Klauni. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free