Nová kniha o protektorátním filmu
23. 3. 2017 vyšla v nakladatelství Olympia nová kniha Triumf vůle Václava Junka. Kniha byla pokřtěna v prodejně Luxor hercem Dalimilem Klapkou, autorem a také ředitelem nakladatelství Karlem Hejnou. Brzy bude také v nabídce našeho e-shopu na www.filmexport.cz, kde nově zavádíme prodej knih s filmařskou a filmovou tematikou a také audioknih. Sledujte FB a naše stránky, dáme vědět, až to nastane!
O kolaboraci českého filmu za doby Protektorátu toho již bylo napsáno mnoho, stejně jako o úloze německého filmu v době Třetí říše. Jen málokdy ale někdo poukázal na úspěchy německého i českého filmu v této době. Václav Junek přináší na stránkách své knihy obrácený pohled na tuto tématiku a snaží se připomenout nejvýznamnější herce a filmy, to nejlepší z německého i českého filmu 1.poloviny 20.století.
Václav Junek
TRIUMF VŮLE
aneb
Zoufalství nacionálněsocialistického (a protektorátního) filmu
Název této knížky je vybrán záměrně jako ilustrace skutečné hloubky základního problému, před nímž stáli nejen filmoví tvůrci, ale celé generace v Německu a pak i v Čechách v letech 1933 až 1945. Není to ovšem žádné klasické uměnovědné a suché dílo s povinným ideologickým posláním, nýbrž výsledek záměru vysvětlit jejím čtenářům, kromě jiného, nezvratný fakt, že ačkoli nacionální socialismus dohrál svou historickou roli počátkem května 1945 s takovou razancí a natolik transparentně, že tenkrát by za jeho budoucnost nedal nikdo soudný ani příslovečný pětník, dnes se z Adolfa Hitlera a z politického systému, jenž představoval, stal k dnešku bezkonkurenční mediální fenomén první třídy.
Dědictví záludnosti a nebezpečí nacionálně socialistické a konečně i protektorátní filmové propagandy totiž cítíme dodnes, anebo spíš právě dnes. Proto je tato knížka varováním a navíc dalším platným kamínkem pevné hráze, kterou jednoduše musíme stavět proti všemu, co mělo skončit v květnu 1945 - nemají-li se tyto přízraky vrátit ve formě možná již demokratickými cestami nezvládnutelné.
Zároveň s tím však Triumf vůle nabízí populárně podaný přehled vývoje filmu i výčet filmových hvězd oné velké doby včetně antologie hraných filmů (a částečně i filmových dokumentů) natočených a propagandisticky zneužívaných v letech 1933–1945 v nacionálně socialistickém Německu a 1939-1945 v Protektorátu Čechy a Morava. To vše jednak jako popis reálného živného podhoubí a platné berličky tzv. nacionálně socialistického světonázoru, jednak jako vážně míněný pokus právě o vysvětlení jeho dodnes úspěšně přežívajícího dědictví také díky určitým nadčasovým kvalitám v této éře realizovaných filmových děl.
Václav Junek
(20. dubna 1950)
…je autorem řady publikací pojednávajících o významných a zajímavých osobnostech našich i světových dějin. Dlouhodobě se zabývá především novodobou historií středoevropského prostoru a soužitím Čechů s Němci v něm.
K jeho nejúspěšnějším titulům patří Pasovský případ císaře Rudolfa II., Rudolf II, císař, jehož čas uplynul, České zrady, Třinácté komnaty našich prezidentů, Emil Hácha, Osudy českých zrádců, Velké zrady světové historie, Hitler v Čechách, Druhá republika, nebo Jedenáct důvodů proč Hitler nevyhrál válku.
V Olympii odsud vyšly tyto tituly: Betonová iluze (2013), Hitler před branami (2013), Poslední teutonská lest (2014), Berounské války (2015), …celé to hnízdo musí hořet (2015), Protektoři (2015), Nápravník zažitých nepravd (o Václavu Klausovi) (2015), Cena lidské tváře (2015), Mozartovy pražské noci (2016) a Osudový omyl André Maginota (2016)