STÁHNI.TO
Na internetu je množství stránek, odkud je možné si stáhnout kopie filmů či epizod seriálů, často i nejžhavější novinky. Je však stahování legální? A je to morální? Pokud si stáhnete film z legálního zdroje, pak zcela jistě ano. Na většině serverů a stránek, odkud je možné si stáhnout kopie filmů, jsou však tato díla umístěna bez vědomí a souhlasu autorů, výrobců a distributorů.
V takovém případě tedy stahujete z nelegálního zdroje, a zde je odpověď komplikovanější. Veřejnost a média často zjednodušují v tom smyslu, že stahování je zcela legální. To však rozhodně není pravda. Naopak, ve většině případů uživatelé nesplní všechny podmínky, které zákon stanoví pro případy tzv. volného užití, tedy zhotovení rozmnoženiny díla pro vlastní osobní potřebu, a stahováním kopií tak překračují zákon.
Je bohužel smutná pravda, že většina nejpopulárnějších serverů nemá smlouvu s držiteli práv a neplatí jim žádnou odměnu za stovky tisíc kopií chráněných děl, které si z nich lidé stahují. Část uživatelů je přitom přesvědčena, že pokud za stažení kopie z takového serveru zaplatí, platí zároveň i za autorská práva. Takto zaplacené peníze však skončí pouze v kapse provozovatele serveru a tvůrcům filmu či seriálu nepřipadne ani halíř. Přitom, stejně jako každý, chtějí za svou práci dostat zaplaceno i režiséři, scenáristé, kameramani, architekti, zvukaři, hudebníci, herci a lidé dalších profesí, kteří se na vzniku a výrobě filmu či seriálu podíleli. Za stažení kopie filmu z nelegálního zdroje však odměnu nedostanou, stejně jako producent, který výrobu filmu financoval. Přitom návratnost vložených investic je základní předpoklad pro to, aby mohl vyrábět další filmy.
Jak ale poznat legální distribuční službu od neautorizované? Tvrdé a nekalé konkurenci pirátských serverů zatím čelí jen několik málo legálních služeb, především portál Voyo.cz, Topfun či O2 TV Videotéka, avšak vznikají i nové, jako iTunes, HBO GO či Prima Play. Naopak služby, které umožňují uživatelům ukládat na server vlastní video soubory, jsou v drtivé většině neautorizované. Lidé, kteří na server filmy či seriály ukládají, totiž nemají souhlas držitelů práv k užití těchto děl, takže uložením kopie filmu či seriálu na server a jejich zpřístupněním dalším uživatelům porušují zákon a často se dopouštějí i trestného činu. Provozovatelé takových serverů využívají mezer v zákoně a přímo a otevřeně využívají porušování autorských práv ke svému podnikání a generování zisku. Parazitují tak na tvůrčí invenci, práci a investicích někoho jiného, aniž se s ním alespoň podělí o zisk. Jsou to v podstatě překupníci s kradeným nehmotným zbožím – lidem, kteří na jejich servery ukládají pirátské kopie filmů a seriálů a dopouštějí se tím trestné činnosti, vyplácí odměny a naopak od lidí, kteří si tyto kopie stahují, inkasují peníze.
Stahovat z nelegálních zdrojů a využívat tak trestné činnosti někoho jiného a dokonce platit překupníkům není správné a morální, ale je to nezákonné? Záleží vždy na konkrétních okolnostech případu. Pokud si někdo občas stáhne kopii filmu, který není v běžné distribuci, nebo epizodu seriálu, která mu utekla v televizi, zákon neporušuje. Pokud však soustavně a opakovaně stahuje z nelegálních zdrojů filmy a seriály, za které by jinak musel zaplatit např. tak, že by si koupil lístek do kina, DVD nosič či předplatné kabelové televize či legální internetové služby, činí tak v rozporu se zákonem. Takové stahování je tedy protiprávní, avšak na rozdíl od nahrávání nelegálních kopií na servery se zpravidla nejedná o trestný čin. I tak je však porušitel odpovědný za škodu, kterou svým jednáním způsobí, a je povinen vydat bezdůvodné obohacení, jehož výše je stanovena na dvojnásobek ceny licence k užití.
TEXT: www.cpufilm.cz
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.