Jan Werich – univerzální herecká osobnost

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 6. února 1905 v Praze a působil též pod uměleckým jménem J. W. Rich. V abecedním pořadí druhý z vynikající autorské a herecké dvojice V+W, byl spoluzakladatelem Osvobozeného divadla, ve 30. letech nejprogresivnější české divadelní scény. V letech 1924-27 studoval práva na UK v Praze. Po premiéře Vest Pocket Revue (1927) se začal věnovat profesionálně divadlu. Spolu s J. Voskovcem působil v Osvobozeném divadle, které se od roku 1929 stalo scénou V+W až do svého úředního uzavření na podzim 1938. Sílící hrozba nacismu ho pak v lednu příštího roku přinutila k emigraci do USA. Spolu s Jiřím Voskovcem zde pokračoval v herecké práci na divadle a v rozhlase (např. dlouhá řada protinacistických scének a výstupů).

Po osvobození se vrátil do vlasti, pokusil se s Voskovcem obnovit Osvobozené divadlo jako Divadlo V+W a znovu uvést nejpopulárnější předválečné hry, ovšem v patřičně aktualizovaném rouše. Pokus se ale nezdařil a Voskovec se rozhodl k odchodu do ciziny.

V letech 1948-50 hrál v divadle Umění lidu v Praze – Karlíně, později (do r. 1952) zde působil i jako šéf souboru. V letech 1948-55 se stal zároveň vedoucím tvůrčího kolektivu Filmového studia Barrandov. Byl ředitelem Divadla satiry (1955-57) a Divadla ABC (1957-61), kde vystupoval s Miroslavem Horníčkem. Hrál v  Městských divadlech pražských (1961-63) a v Hudebním divadle v Karlíně a Nuslích.

Těžiště jeho tvorby spočívalo v autorských textech psaných s J. Voskovcem a inscenovaných jako „svébytný typ poetického revuálního pásma“: Vest Pocket Revue (1927), Premiéra Skafandr (1929), Golem (1931), Caesar (1932), Osel a stín (1933), Kat a blázen (1934), Balada z hadrů (1935), Rub a líc (1937), Těžká Barbora (1937).

Na jevišti byl nejen nezaměnitelnou osobností autorského Osvobozeného divadla, ale i univerzální hereckou osobností. Vedle avantgardního repertoáru (např. Král Ubu A. Jarryho) a postav ve vlastních hrách (Sever proti jihu, Caesar, Těžká Barbora aj.) hrál i širší repertoár (např. Čochtan v muzikálu B. Lanea Divotvorný hrnec, 1948).

Ve filmu se poprvé objevil s Jiřím Voskovcem v roli konferenciéra amerického zvukového filmu Paramount Revue, do které zařadili i později nesmírně populární zpěvní skeč Tři strážníci. Měli hrát v Lamačově filmu s Anny Ondrákovou Ona a On a v Kodíčkově filmové adaptaci Čapkova Loupežníka měl Werich vytvořit postavu zahradníka Šefla. Z obou těchto plánů však sešlo.

http://youtu.be/-GroPR1s5Pw

Spolu s Voskovcem byl protagonistou všech čtyř filmů V+W: ve filmu Pudr a benzin hrál strážníka, ve filmu Peníze nebo život nezaměstnaného Tondu, ve filmu Hej-Rup! zkrachovalého továrníka Simonidese a ve filmu Svět patří nám jednoho z dvojice kamarádů kamelotů. Ve všech těchto snímcích se podílel na námětu a scénáři. Pseudonym Formen, z anglického Four Men (čtyři muži), v titulcích posledních dvou filmů kryl vedle dvojice V+W ještě režiséra Martina Friče a scenáristu Václava Wassermana (Hej-Rup!) a Karla Steklého (Svět patří nám).

Spolu s Voskovcem psal rovněž texty písní Jaroslava Ježka. Bez Voskovce vytvořil hlavní postavu uprchlého trestance Ferdinanda Kaplana ve filmu Miroslava Cikána U nás v Kocourkově, natočeném podle předlohy Karla Poláčka, v němž si zazpíval známou Ježkovu písničku Šaty dělaj člověka.

Po návratu do vlasti stál jako herec několik let mimo filmovou tvorbu (jen v roce 1949 se objevil jako Göring v sovětském filmu M. Čiaureliho Pád Berlína). Skvělou příležitost mu přinesl až rok 1951, kdy vytvořil velkou dvojroli císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby v historické veselohře Martina Friče Císařův pekař – Pekařův císař, jejíž děj vycházel ze staropražské legendy o Golemovi.

Následoval pokus režiséra Bořivoje Zemana, autora mimořádně úspěšného pohádkového filmu pro děti Pyšná princezna, spojit ve filmové pohádce Byl jednou jeden král specifický Werichův humor (titulní role krále) s excentrickou komikou Vlasty Buriana (králův rádce Atakdále). K nejúspěšnějším Werichovým filmovým kreacím pak patřil jeho kouzelník a majitel zázračného kocoura, pod jehož zrakem se veřejně projevují pečlivě skrývané lidské slabosti a charaktery v poetickém barevném filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour.

V 60. a 70. letech se uplatnil více v televizi než ve filmu (Medvěd, Kočár nejsvětější svátosti, Slzy, které svět nevidí, Uspořená libra, Král a žena, Pan Tau). V roce 1967 získal hereckou cenu Čs. televize Zlatého krokodýla.

Významná byla i jeho činnost literární. Spolupracoval na scénářích a textech řady filmů, překládal, je autorem knížky moderních pohádek Fimfárum, cestopisné reportáže Italské prázdniny a knihy pamětí Jan Werich vzpomíná … vlastně Potlach. Velmi úspěšné jsou jím namluvené gramodesky (Fimfárum, Táto, povídej, Osudy dobrého vojáka Švejka).

Pro svou podporu demokratizačnímu procesu v letech 1968-69 (televizní pořad V. Škutiny Co tomu říkáte, pane Werichu?) byl v normalizační éře zcela vyřazen z české kultury. Filmy, v nichž hrál, nesměly být uváděny a jeho jméno se nesmělo objevit ve sdělovacích prostředcích. Zásadní změna v tomto oficiálním postoji nastala poté, co se ho podařilo přimět k podpisu tzv. Anticharty v lednu 1977. Zemřel 31. října 1980 v Praze.

Filmografie :

1931     Pudr a benzin
1932     Peníze nebo život
1934     Hej-Rup! / U nás v Kocourkově
1936     Golem (autor předlohy)
1937     Svět patří nám
1951     Císařův pekař – Pekařův císař
1953     Krejčovská povídka (autor textu písní) / Tajemství krve (tech. scénář, červen 2013)
1954     Byl jednou jeden král…
1955     Hudba z Marsu / Psohlavci / Vzorný kinematograf Haška Jaroslava (komentář)
1960     Balada z hadrů (divadelní záznam)
1961     Jarní povětří (autor textu písní) / Baron Prášil / Svědectví I. (ZRADA, zpěv)
1962     Kočár nejsvětější svátosti (TV film) / Slzy, které svět nevidí (TV film)
1963     Až přijde kocour / Konkurs (autor textu písně) / Lucie (autor textu písní) / Křik (komentář) / Reportér (komentář)
1964     Kámen a bolest (komentář) / Město na vodě (komentář) / Skok do tmy (autor textu písní) / Muzeum zázraků
1966     Pražská strašidla (komentář)
1970     Muž, který rozdával smích (dokument)
1972     Svět otevřený náhodám (autor textu písní) / Hledá se pan Tau / Pan Tau a cesta kolem světa
1983     Tři veteráni (autor předlohy)
1994     Akumulátor 1 (autor textu písní)
1999     Pelíšky (autor textu písní)
2001     Tmavomodrý svět (autor textu písní)

Tučně zvýrazněné filmy je možné zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

FOTO: archiv FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jan Werich – univerzální herecká osobnost. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free