Suzanne Marwille - jedna z prvních hvězd českého němého filmu
Vlastním jménem Marta Schölerová se narodila 11. července 1895 v Praze. Divadlo hrála už jako dítě po boku spisovatelky Popelky Biliánové. Pro film ji objevil na konci 1. světové války režisér Václav Binovec, který si změnil české křestní jméno Václav na šifru W. T. a z nových iniciál vytvořil název svého filmového podniku Weteb. A protože si potrpěl na exotické pseudonymy a sám hrál pod jménem Willy Bronx, vytvořil pro hlavní představitelku svých filmů Martu Schölerovou francouzsky znějící pseudonym Marwille, složený z prvních slabik jejího jména Marta a svého pseudonymu Willy, který doplnil vymyšleným křestním jménem ve francouzské podobě Suzanne.
Jako Suzanne Marwille se stala jednou z prvních hvězd českého němého filmu. Byla nevšední nejen svou štíhlou postavou a elegantním zjevem, ale také inteligencí. Na několika filmech společnosti Weteb se podílela dokonce jako scenáristka (Černí myslivci, Irčin románek, Poslední radost, Román boxera, Adam a Eva, Děvče z Podskalí, Láska slečny Věry) a dramaturgyně.
Často vytvářela velké dramatické postavy (indickou tanečnici Bogru ve stejnojmenném filmu, Reginu v adaptaci Arbesova romaneta Sivooký démon, krásnou Terezu Melanovou v Plamenech života, slečnu Torsenovou v dramatu Poslední radost podle románu Knuta Hamsuna, titulní roli v Madame Golvery). Hrála ale také venkovské dívky a ženy (Žofku v adaptaci románu Růženy Svobodové Černí myslivci) nebo roztomilé městské „diblíky“ (Irču v Irčině románku I. a II. podle románů Josefa Rodena, dcerku průmyslníka v Románu boxera nebo Mílu v komedii Noc tříkrálová), všechny v Binovcově režii.
Jedním z jejích nejúspěšnějších filmů bylo drama s tragickým koncem Děvče z Podskalí z prostředí pražského proletariátu, kde si zahrála hlavní roli vorařské dcerky, prodavačky Pepči. Byla tu zároveň autorkou námětu a scénáře. Po rozchodu s režisérem Václavem Binovcem hrála v polovině 20. let i v několika německých filmech. Na konci dekády navázala spolupráci s režisérem Martinem Fričem a vytvořila hlavní ženské role ve všech jeho němých filmech – v melodramatu Páter Vojtěch, v dramatech Chudá holka a Varhaník u sv. Víta a v komedii Vše pro lásku. Brzy se také za režiséra Friče provdala.
https://www.youtube.com/watch?v=bj4EihzTfA8
Ve zvukovém filmu se potom objevila už jen ve třech Fričových snímcích. První velkou mluvenou rolí této hvězdy němého filmu byla v roce 1932 dvojrole barové tanečnice a jeptišky Angeliky v melodramatu Sestra Angelika; o rok později si zahrála princeznu Annu Luisu v komedii Pobočník Jeho Výsosti. S filmem se potom rozloučila velkou rolí Polany Hordubalové v adaptaci románu Karla Čapka, který byl uveden pod názvem Hordubalové. V řadě jejích filmů hrála i dětské úložky její dcera Martička, pozdější známá tanečnice a herečka Marta Fričová.
Suzanne Marwille, kterou můžeme označit za první skutečnou hvězdu českého němého filmu, zemřela 14. ledna 1962 v Praze.
Filmografie:
1918 He: A VÁŠEŇ VÍTĚZÍ / He: DÉMON RODU HALKENŮ / He: OŠÁLENÁ KOMTESA ZUZANA
1919 He: BOGRA / He: EVIN HŘÍCH / He: KRASAVICE KAŤA / He: PRO HUBIČKU DO AFRIKY / He: SIVOOKÝ DÉMON
1920 He: PLAMENY ŽIVOTA (Ráj a peklo bohémy) / He: ZA SVOBODU NÁRODA
1921 Sc, He: ČERNÍ MYSLIVCI (O veliké vášni) / Sc, He: IRČIN ROMÁNEK I. / Sc, He: IRČIN ROMÁNEK II. (Irča v pensionátu) / Sc, He: POSLEDNÍ RADOST / Sc, He: ROMÁN BOXERA
1922 Sc, He: ADAM A EVA / N, Sc, He: DĚVČE Z PODSKALÍ / Sc, He: LÁSKA SLEČNY VĚRY / He: MARWILLE DETEKTIVEM (Dobrodružství ve sněhu) / He: NOC TŘÍKRÁLOVÁ
1923 He: MADAME GOLVERY
1924 He: DÁMA Z BARU / He: HŘÍCHY V MANŽELSTVÍ
1925 He: OHNIVÝ DRAK / He: PARNASIE / He: SVATEBNÍ KOŠILE / He: ŠEST MUŠKETÝRŮ
1926 He: BABINSKÝ
1927 He: DŮM ZTRACENÉHO ŠTĚSTÍ
1928 He: HANIČKO, CO S TEBOU BUDE? / He: HŘÍCH / He: PÁTER VOJTĚCH / He: ŽIVOTEM VEDLA JE LÁSKA
1929 He: CHUDÁ HOLKA / He: KAMARÁDSKÉ MANŽELSTVÍ / He: VARHANÍK U SV. VÍTA
1930 He: VŠE PRO LÁSKU
1932 He: SESTRA ANGELIKA
1933 He: POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI
1937 He: HORDUBALOVÉ
Tučně zvýrazněný film si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo na tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
He – herečka
N – námět
Sc – scénář